Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
PA zvučnici u kućnom sistemu
Već neku godinu unazad, a čitajući i ovaj i onaj forum (naše) te diyaudio (svetski) a i još pomalo sa strane, mota mi se u glavi ideja.
Ono što bi se nametnulo na prvu (da smo malo srećniji u pogledu $$$) je svakako JBL - a odatle sam i krenuo u razmišljanje. Svrab je izazvao najpre zeljkor sa onim ludim klonovima 4355, ali onda ide i spoznaja JBL studio monitor stare dobre serije, i saznanja da ima tu još štošta nečega što dobro svira.
Nisam nikada čuo te stare monitor serije (4311, 4312, 4345, itd itd) ali sa YT klipova to mi je nekako dobar zvuk (koliko sad to može video snimak da prenese).
Tada sam krenuo u guglanje koliko to košta, i odprilike tu sam saznao da neću, barem u neko dogledno vreme, da pravim nešto od tih JBL monitor klonova Big Grin

Okretaj bi se desio npr ka onome nečemu što ima da se kupi kod nas - stvarno me više smara pomisao na shipping+pdv+carina itd itd... A ne volim ni one "donosi čovek, ide jednom mesečno, zove se Dragan" fore, pa bih se okrenuo onome što ima u Player-u ili PSP-u od Beyme ili Eminence-a... i tako dalje. Ima tu još po koji lik koji valja ponešto na KP-u, eto...

Uglavnom sam zamislio npr neku kutiju sa npr Beyma 12LW30/N i CD10FE + TD194... i npr rez na oko 1500-2000 Hz...

Pa čitao i našao negde da Eminence deltalite 2512 svira dosta bolje od te Beyme...

Uglavnom, eto, voleo bih da čujem po koju na temu koj bass drajver - kako - šta - da odsvira basa lepo a da pokrije i gore šta treba... itd. Koji tviter, koja horna...

I da se ostane u domenu prihvatljivog, a ne ezoterije, daklem budžet 400~600e za drajvere sa sve hornama, eto...

Gde horne mogu i diy da budu.. Smile

Attachovane sličice od nekih Zvuletovih pisanija koje nađoh na big diya. I jedna meni lepa ideja diy horne.

Attached Files Thumbnail(s)

Između astronauta nikada nije postojala granica. Onog dana kada taj koncept bude dopreo do svesti političara, naša planeta će izgledati drugačije. Aleksej Leonov
Reply
Ih... U srce me pogodi ovom prvom slikom Smile

Na PP si mi rekao da imaš dilemu između Beyma 12LW30 (12") i Eminence Deltalite II 2510 (zvučnika od 10"). Po mom mišljenju, ni jedan od pomenutih nije dovoljno dobar da radi kao bas-srednjetonac. 12LW30 ima vešanje premazano smolom koja očvrsne posle nekog vremena - pravljen je da bude PA vufer pa traži da se uloži snaga u njega kako bi se razmrdao, što u našim domovima znači da ćeš ogluveti dok se ne razmrda. Čak i posle razmrdavanja ukoliko stoji koju nedelju, opet se vraća na staro. Dobro za dugoročno korišćenje u pro svrhe, loše za kućnu upotrebu. Eminence Deltalite II 2510 pak ne može da dopre dovoljno duboko za ukus većine (što ne znači da nekom neće odgovarati). 

Eminence Deltalite II 2512 je odlična opcija. Merenja u prilogu: 

http://audiogurman.com/3.htm#Deltalite-II-2512

Ima smisla tražiti nešto iz GPA - Great Plains Audio (Altec) game. 

Suštinski, ono što nas zanima u našim (malim) sobama je: Qts od bar 0,35 ; VAS oko 100 litara ili više;  Mms<60gr ; Le što niže; Cms >0,3mm/N. Pri tom da nema izraženih brejkapova na frekventnom odzivu. Nije problem ako ima ravnomeran rast (kao Delite 2512) ali ne bi smeo da ima recimo ravan frekventni odziv pa nagli dip ili pik.

To što je neki zvučnik osetljiv, ne znači u isto vreme da ga je i lako pokrenuti (pomenuti 12" Bejma bas je pravi primer). Dakle zato treba obratiti pažnju i na Cms. 

Od zvučnika koji imaju smisla tu je u Eminence Legend B102. Može da dobaci dovoljno nisko (oko 45Hz) ali traži nešto veću kutiju za 10" bas (oko 70-80 litara). S druge strane i Delite II 2512 potražuje oko 120 litara. U svakom slučaju, to što praviš neće biti malo.
Reply
Prva i treća slika su Zvuletovi zvučnici, peta Sync, šesta Super-Fi (sa komšijskog foruma obojica).
One s treće slike su meni boles' dobro radile (JBL horna, B&C DE250 i Deltalite II 2512). Kamo sreće da sam odma tu zatuko pare i ostao srećan Smile
Ako naiđeš u Bg, ima kod mene nešto slično, Deltalite II 2510 i B&C DE250 + 18 sound XT1086 pa da čuješ o čemu se radi tj. karakter. Ono za bas iznad stoji. Što se mene tiče, ako prostor dozvoljava, PA je pravi put.

Dobrodošao na tamnu stranu Tongue
Nemoj silom, uzmi veći čekić.
Reply
Ha, zez. Na trećoj slici je zlatna mrežica - što će reći da je kompresioni drajver tu bio Selenium D220Ti

Srce brže zalupalo.

I nije ovo tamna strana. Ovde pored mene Obi Van i Joda: uho voli >93dB/W/m kad miluje ga Big Grin
Reply
Hvala drugari na inicijalnim savetima.
U prva dva posta vaša pročitah više nego što sam uspeo da izguglam ciljano mJesecima Smile

Nije ovo ništa sad za odma', zasad samo razglabam šta i kako. Ali imam te neke misli konstantno.
Npr. razmišljao sam i o OB-u... sa druge strane ljudi kažu OB ti se ili sviđa ili ne sviđa uopšte. Mada mi deluje da i kutija 100+ litara može da zauzima manje prostora od "velike daske". Šta znam.

Meni trenutno sviraju Boenicke W5 mini monitori, ne kažem da su loši, odlični su to zvučnici, ali da se ne lažemo... ništa dok ne zatitra velika membrana Smile
Sve nikako, a u planu je, preseljenje u veći životni prostor. Ne mrzim ja velike zvučnike, nego trenutno ih zaista nemam gde, pa je zasad sve ovo u "razmatranju".

I tako - do tada, eto, mogu da hrčarim drajvere i razmatramo opcije.. kontempliramo Smile

ManicP - hvala na pozivu - nailazim ja povremeno, javnem se Wink
Između astronauta nikada nije postojala granica. Onog dana kada taj koncept bude dopreo do svesti političara, naša planeta će izgledati drugačije. Aleksej Leonov
Reply
(11-17-2017, 02:49 PM)Zvu Wrote: Suštinski, ono što nas zanima u našim (malim) sobama je: Qts od bar 0,35 ; VAS oko 100 litara ili više;  Mms<60gr ; Le što niže; Cms >0,3mm/N. Pri tom da nema izraženih brejkapova na frekventnom odzivu. Nije problem ako ima ravnomeran rast (kao Delite 2512) ali ne bi smeo da ima recimo ravan frekventni odziv pa nagli dip ili pik.

Vidiš, ovo je jako bitan info.....

U ovaj se zagledah juče: https://www.psp.rs/beyma-12br70
https://www.psp.rs/data/products/528/12BR70.pdf
Sad vidim, thiele small mu tu negde oko ovoga što si naveo. Al mu niska cena - mora da ima neki zec koji leži u grmu?
Reply
Jedna napomena... Izuzev trosistemskih Damirovih kutija, sve pobrojane su istog koncepta - dvosistemske sa ukrštanjem između 1200-1800 herca. 

Sada da radim ono što radih tada, igrao bih drugačije taj ples. 

Prvo bih sa basem išao na 15", koristio bih 2" kompresioni drajver u nekoj horni tipa Yuichi A290 kao recimo BMS 4592 koaksijalni kompresioni drajver. Frekvenciju ukrštanja spustio na 500-ak Hz između 15" i 2", a gore koliko mora. Ne mora ni da bude Juiči Arai jer je Eminence izbacio jako lepu hornu HE2A. Merenje B&C DE750 kompresionog drajvera u HE2A horni u prilogu. HE2A kao i DE750 mogu da se kupe kod nas - ne baš jeftino do duše ali vrhunski zvuk nikada nije bio besplatan.

Attached Files
.pdf   eminence_he2a+de750.pdf (Size: 148,34 KB / Downloads: 14)
Reply
To dobrano izlazi preko 600e, a Bogme i 2000 i više. Nisam ni video da postoje 2" kompresioni koaksijalci... eto koliko sam mlad u ovom polju Big Grin

Ne reče mi druže Zvu šta misliš o onoj gorepomenutoj Beymi. Dobrano se uklapa u zadate parametre, osim možda mase membrane - a i to za malo.

A Yuichiiiii .... to sam gledao pre nekog vremena, i nikako da nađem link ili kako se beše zove... Jako mnogo mi se sviđa Smile
Jel može ona za 1" kompresioni visoki?
Reply
Nisam ni video da si editovao post. 12BR70 - Mms koji je 15gr veći ne deluje strašno na oko međutim... Ako pogledaš s druge strane, 15gr povećanje od zadate maksimalne mase je u ovom slučaju 25% više. Kao kad bi na liftu pisalo ograničenje 600kg, a mi ubacimo 750kg. Dobar je za trosistemac i to za kompresionu kutiju.

Za 1" Juiči traži 480 hornu.

http://www.geocities.jp/arai401204/Downl...nload.html

Da hoćeš da kopiraš 1:1 neki od projekata koje si gore naveo, minimalna cena bi bila 600€ i to ako imaš sreće sa kupovinama. Postavio si kao uslov ovdašnje cene i nabavljivost, a to teško izadje jeftino.

Deltalite II 2512 par izlazi preko 320€, kutije I skretnice bar 120-150. Kompresioni drajveri bar 150€. Horne izmedju 60-90 evra. Damping materijal, bitumen, finiš... Teško za taj novac.

Zato ja generalno sve dovlačim od preko. Ovde ili nema šta mi treba ili je preskupo. Vole trgovci 100% da zarade pa bog.
Reply
Nije bre 15, nego 5 . .. Što mu dođe 12% Tongue

A cenu sam naveo samo za drajvere. Ostalo nikad ne računam jer mi je to nešto što se tamo ovamo nakupi, malo po malo. Jedino za drajvere mora da iskeširaš, zato sam mislio.. A znam da izađe još ohoho preko cene drajvera, ljudi to vrlo često zanemaruju...

Što se tiče visokotonca, ne smem ni da otvorim stranicu i da krenem da gledam. Nemam pojma u šta da gledam (sem u cenu naravno Big Grin )
Svi su mi isti, pljosnati diskići koji se kače na hornu 21
Na šta obratiti pažnju pri izboru HF-a?

A trosistemac....  hm.
Reply
Ja gledao podatke na Bejma sajtu.
Reply
ako velicina nije problem te beyme su vrlo.

po dvije u 200 litara kompresije sviraju vec dvi godine i ja sam vise nego zadovoljan, a od kad se bato spojia na njih prezadovoljan. moja soba ih bez problema dize ispod 20 HZ.

Jedino sto su cisti basevi. na 350-400 Hz imaju dosta dubok dip pa nisu zgodni za vise frekvenciije. ali ako se taj dip slozi u skretnicu a iznad se spoji srednjetonac, ili kao kao kod mene OB fulrangevi svira to jako dobro. za tu cijenu puno vise nego dobro.
Tu dobijes za 130 eura skoro povrsinu 18" sa 24 BL i samo 148 grama Mms-a sto nije uopce lose

fulrangevi su Faital pro  4fe32

http://forum.yu3ma.net/showthread.php?ti...7#pid76937
Reply
Jes Zvule ja gledao datasheet, sry.

Very nice danibosn! Impresioniran sam Smile

Vazda ideja za razmišljanje... Hm.
Reply
Toliko ljudi je do sada počelo da meri zvučnike da referenci ima svugde. Ne tražiš samo hf drajver već kombinaciju drajver i zvukovod/horna. Ako je 600€ samo za drajvere, to ti radi posao. Kupi dva kom Eminence Deltalite II 2512, B&C DE250-8 i 18sound xt1086 waveguide. To je bukvalno kombinacija drajvera koju sam preporučio Peđi osim što imaš za broj veći bas da dobaci niže. Bolje bi bilo ako bi naručio online da ti stigne JBL PTWG ali on mora da se obrađuje jer je screw-on, a treba ti bolt-on za DE250 - no kod nas ima ovo I proverene su kombinacije drajvera I horni.

Predstavništvo za Eminence je na prizemlju, a za B&C na prvom spratu u Yu biznis centru na Novom Beogradu.

U ovom trenutku te ova kombinacija izlazi izmedju 500 i 600 evra.
Reply
(11-17-2017, 08:58 PM)danibosn Wrote: ako velicina nije problem te beyme su vrlo.

po dvije u 200 litara kompresije sviraju vec dvi godine i ja sam vise nego zadovoljan, a od kad se bato spojia na njih prezadovoljan. moja soba ih bez problema dize ispod 20 HZ.

Jedino sto su cisti basevi. na 350-400 Hz imaju dosta dubok dip pa nisu zgodni za vise frekvenciije. ali ako se taj dip slozi u skretnicu a iznad se spoji srednjetonac, ili kao kao kod mene OB fulrangevi svira to jako dobro. za tu cijenu puno vise nego dobro.
Tu dobijes za 130 eura skoro povrsinu 18" sa 24 BL i samo 148 grama Mms-a sto nije uopce lose

fulrangevi su Faital pro  4fe32

http://forum.yu3ma.net/showthread.php?ti...7#pid76937

Jesi li nabavio štogod od 100-1000Hz kako si planirao ?  Smile
Reply
A ja sam se zalepio za ovo, samo da nađem malo vremena, mislim da ću uz njega neki APT80...

Attached Files Thumbnail(s)

Devojka me vara sa rođenim mužem!
Reply
(11-17-2017, 09:19 PM)Alex Wrote: Jes Zvule ja gledao datasheet, sry.

Very nice danibosn! Impresioniran sam Smile

Vazda ideja za razmišljanje... Hm.
hvala, hvala,

nije to jos gotovo, ako ikad bude uopce, posto se,je li, uvik moze jos nesto dodat ili oduzet.
nego ono sto bi tija napomenit a vec je receno, ako velicina nije problem ajde na veliko. No replacment for displacement.
I zvule je u jednom postu napomenija da bi sad isa na jos vece zvucnike.

a i svi ti zvucnicki gurui po intrenetu su u svojim zadnjim projektima zavrsili na velikim i uglavnom PA zvucnicima.
Bitno je ne silovat zvucnik, razvlaciti ga ko zvaku da svira od 50 do 2500 hz i jos na 110 dBi da super zvuci,  to malo koji drajver moze (ako i koji)

ili ocekivat dobar bas od neke 6 ili 8 koja moze ima Fs ne znam kako nisko ali jednostavno nema Vd-a za te frekvencije i onda lamata ko luda i zvuci jos ludje. Kako je jedan lik na velikom diy forumu reka "ako vidis membranu svog zvucnika da se mice znaci da ti treba veci zvucnik". Nije to zbog nicega vec zbog toga sto je glavni izvor nelinearnosti zvucnika  nesimetricnost ovjesa i nesimetricnost magnetskog polja u kojem se nalazi VC. A ta nesimetricnost sa pomakom membrane visestruko raste, znaci sto manje to bolje
https://www.klippel.de/fileadmin/_migrat...Poster.pdf

Neke su firme napravile veliki napredak na ovim poljima ali su cijene do neba (Audio Technology ili TAD recimo) ili uopce nisu dostupni za sitnu raju (ATC-ova Superlinear serija).

I zadnjih godina je izasla na vidjelo bitnost constant directivitja iliti stalne usmjerenosti. A to se postize ili sa OB dipole ili CD hornom (vjerojatno moze i na neki drugi nacin al ova dva su najpopularnija i najdostupnija)
Zvule je na zvukovodima a ja se odlucio za OB. svidja mi se taj otvoreni zvuk
Bitno je podrucje od nekih 200-300 hz pa do bar 5000-6000  sto vise to bolje. Sve preko 10000 je bonus.

eto napisa po strane a ne rece skoro nista

pozdrav
Reply
Ma odlično si napisao, generalno u ovoj temi "kontepliramo"...

Lik valja ovo nešto na KP: http://www.kupujemprodajem.com/Par-novih...=141300363
Valja li?
Reply
ne znam nista o tim videotonima
nego na sto bi ti tvoji zvucnici bili spojeni i koje su dimenzije sobe u kojoj bi svirali
Reply
(11-18-2017, 08:23 PM)danibosn Wrote: Zvule je na zvukovodima a ja se odlucio za OB. svidja mi se taj otvoreni zvuk
Bitno je podrucje od nekih 200-300 hz pa do bar 5000-6000  sto vise to bolje. Sve preko 10000 je bonus.

Kao da si predosetio. Ja uskoro nameravam da iskombinujem OB i zvukovode.

Krčka se nešto u mojoj kuhinji vezano za OB. Mislim nije MOJA kuhinja jer je ovo projekat u kom dva kuvara (moj kum i ja) zajedno dokazujemo da zaista nismo normalni. Dva 15" basa, srednjetonac i visokotonac u zvukovodu - pa puta 2 jer nam treba stereo (: 

Preveliko dimenzijama, visokoefikasno i ne previše skupo u apsolutnom smislu. Kao i do sada, sve će biti obznanjeno kad tome kucne čas. Za sada čekamo da nam basevi stignu iz UK pa da napravim grupnu sliku. Nemamo dovoljno drajvera pa nam treba još osam komada od 15"
Reply

Forum Jump:

Users browsing this thread: 1 Guest(s)