Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
PA zvučnici u kućnom sistemu
Ja od kako sam cuo JBL na ovogodisnjem HiFiles sajmu ne mogu da izbacim taj zvuk iz glave... tj. visoki su mi bili nekako napadniji, cepali su mi usi i nisu mi prijali inace gde god sam naleteo na zvukovode cuo sam slicno "piskavilo" koje mi je cepalo usi. E sad... nisam ih cuo preterano puno takvih kutija i ne zelim da donesem konacan zakljucak da je to zbog zvukovoda jer moze zbog 1000 stvari da bude. Voleo bi da cujem negde kutije da mi pobiju ovu teoriju. Ali sto se tice sredine i basa na ovim JBL-ovima tu sam ostao odusevljen i to je potvrdilo ono sto odavno mislim a to je da je velicina ipak bitna!

Trebalo bi uskoro kolega da mi donese njegove dve kutije sa Eminece Kappa Pro 15" pa da vidim da li cu moci sa njima i sa pojacalima koje imam da dosegnem bar delic onog JBL-a... sreca pa imam aktivu i mogu da se igram kako hocu sa rezanjem i ostalim zezancijama... Smile

Inace radi se o ovom drajveru: http://www.soundspeakerrepair.com/speake...aker/15-in
Reply
Jbl ima zvukovode u svojoj proizvodnji ali ne u Home serijama. Oni zvuče dosta drugačije od horni - koje su se mogle čuti na HiFiles forumu. Ljudi koji poseduju JBL M2 kažu da se isti čuje kao veeeliki kalotni visokotonac - što je kul.
Reply
(11-19-2017, 12:51 PM)Zvu Wrote:
(11-18-2017, 08:23 PM)danibosn Wrote: Zvule je na zvukovodima a ja se odlucio za OB. svidja mi se taj otvoreni zvuk
Bitno je podrucje od nekih 200-300 hz pa do bar 5000-6000  sto vise to bolje. Sve preko 10000 je bonus.

Kao da si predosetio. Ja uskoro nameravam da iskombinujem OB i zvukovode.

Krčka se nešto u mojoj kuhinji vezano za OB. Mislim nije MOJA kuhinja jer je ovo projekat u kom dva kuvara (moj kum i ja) zajedno dokazujemo da zaista nismo normalni. Dva 15" basa, srednjetonac i visokotonac u zvukovodu - pa puta 2 jer nam treba stereo (: 

Preveliko dimenzijama, visokoefikasno i ne previše skupo u apsolutnom smislu. Kao i do sada, sve će biti obznanjeno kad tome kucne čas. Za sada čekamo da nam basevi stignu iz UK pa da napravim grupnu sliku. Nemamo dovoljno drajvera pa nam treba još osam komada od 15"
a ja mislija da vise nemas vremena, ono obiteljske obaveze i to Big Grin

nisam dosad nista cuja al po onom sto sam procita o tvojim radovima bice to vanserijski uradak,  i napokon ozbiljna velicina a ne tamo neki pizdoklepci od 5 inca Smile . A i triba si plesnit 18-ice, bit ce i ovo dobro al eto kad je bal.

to sa bass ob je dobra igra, ne moze se drugacije kontrolirati usmjerenost, Ja sam one svoje dvanaestice stavlja i na plocu i u ripol. doduse na nekoj kvazi aktivi i ne bas optimalnom pojacalu tako da nisam moga postic ono sto sam tija (to je i jedan od razloga zasto jos nema drivera 100-500, 1000 je previse). sad kad je bato gotov i kad dodjem doma ponovit cemo sve da vidimo di smo. Mislim da mogu odmah rec da od ripola nista, zvuk mi je bija previse muljav (iz bunara) cim sam ga spojia. Ob je druga stvar puno bolje, ono sto mi fali je onaj fizicki udar u stumak kad ih odvrnes tako da cu vjerojatno ostat na kompresiji ispod prvog moda sobe i iskoristit lift sobe a iznad toga OB
Vise 12-ica je u razmatranju, jedino se bojim da ce 12- ica bit mala ako cu ic s OB toliko nisko[url=http://www.usspeaker.com/legend%20bp122-1.htm][/url]
ono, sto je u stvari, prvo na redu je pokusaj da se od 3-5 onih malih FR slozi CD dipol od 200 pa gore do kraja i to pasivno.  trazice malo vise pilanja i mjerenja, al ako uspijem tribalo bi bit odlicno, jeftino, i svakome izvedivo. moglo bi me jedino lobiranje malo zaj......, al dobrim pozicioniranjem i odabirom reza mislim da je moguce. Vidit cemo, ako uspije znat cete

oce li ovaj decko bit na zvukovodu ili ti horni

[Image: b0826d2af9.jpg]
i ja bi se voilja sa njim poigrat (ne zvuci li ovo malo perverzno), a nadam se i da ocu jednog dana
Reply
(11-19-2017, 06:56 PM)danibosn Wrote: a ja mislija da vise nemas vremena, ono obiteljske obaveze i to Big Grin

Reče li ja ono da dokazujemo da smo nenormalni.

(11-19-2017, 06:56 PM)danibosn Wrote: nisam dosad nista cuja al po onom sto sam procita o tvojim radovima bice to vanserijski uradak,  i napokon ozbiljna velicina a ne tamo neki pizdoklepci od 5 inca Smile . A i triba si plesnit 18-ice, bit ce i ovo dobro al eto kad je bal.

Do sada sam radio sa 12 i sa 15 inča ako govorimo o visokoefikasnim zvučnicima. Za klasičan kućni zvučnik drugačiji su prioriteti i definitivno drugačiji zvuk. Srednji na hi-eff trenutno ne bih išao preko 6" - izvodljivo i dobro je, ali je skupo.

(11-19-2017, 06:56 PM)danibosn Wrote: to sa bass ob je dobra igra, ne moze se drugacije kontrolirati usmjerenost, Ja sam one svoje dvanaestice stavlja i na plocu i u ripol. doduse na nekoj kvazi aktivi i ne bas optimalnom pojacalu tako da nisam moga postic ono sto sam tija (to je i jedan od razloga zasto jos nema drivera 100-500, 1000 je previse). sad kad je bato gotov i kad dodjem doma ponovit cemo sve da vidimo di smo. Mislim da mogu odmah rec da od ripola nista, zvuk mi je bija previse muljav (iz bunara) cim sam ga spojia. Ob je druga stvar puno bolje, ono sto mi fali je onaj fizicki udar u stumak kad ih odvrnes tako da cu vjerojatno ostat na kompresiji ispod prvog moda sobe i iskoristit lift sobe a iznad toga OB

Ja sam slušao do sada OB sa 2x15" (u više navrata) i sa 2x18" po kanalu. Ni jednom nije falilo bilo čega, šta više, bas je u sva tri sistema bio najjača strana. Ostatak mi je smetao.

(11-19-2017, 06:56 PM)danibosn Wrote: Vise 12-ica je u razmatranju, jedino se bojim da ce 12- ica bit mala ako cu ic s OB toliko nisko ono, sto je u stvari, prvo na redu je pokusaj da se od 3-5 onih malih FR slozi dipol od 200 pa gore do kraja i to pasivno.  trazice malo vise pilanja i mjerenja, al ako uspijem tribalo bi bit odlicno, jeftino, i svakome izvedivo. moglo bi me jedino lobiranje malo zaj......, al dobrim pozicioniranjem i odabirom reza mislim da je moguce. Vidit cemo, ako uspije znat cete

Mislim da bi onakva Deltalite II 2512 vrlo lako odradila od 100Hz-500Hz, a ukoliko zafali, odradi se mali Linkvic transform. Gledao bih i Beyma SM212 u tom smislu. Ima veliki Xmax, a i Xmech pa mu dodavanje na nižim frekvencijama ne predstavlja problem. Beyma nikada nije škrta povodom linearnog, a i nelinearnog hoda kalema.

(11-19-2017, 06:56 PM)danibosn Wrote: oce li ovaj decko bit na zvukovodu ili ti horni

[Image: b0826d2af9.jpg]
i ja bi se voilja sa njim poigrat (ne zvuci li ovo malo perverzno), a nadam se i da ocu jednog dana

Valjalo bi ali prevazilazi moje finansijske okvire. I ovo što sam krenuo da razmatram, počeo sam na konto toga što ću da rasprodam neke stvari koje mi stoje, a ne koristim. Nakupilo se ovih godina zvučnika, od svega se može napraviti nešto ali nisam više u fazonu da pravim tek "nešto". Poenta je da bude visoka efikasnost, po mojoj proceni >95dB. Dva su puta predamnom. Odabrao sam teži - 4x15" u OB za stereo, na to bi išla (za sada kao najbolji kandidat) B&C 6PEV13, a preko toga opcija je više ali trenutno razmatram 18 sound XD125.

Ali glede BMS 4592Nd - šibni mi svoju mail adresu na PP Wink
Reply
Zvu, zasto si se preorjentisao na efikasnije zvucnike?
Reply
(11-19-2017, 05:29 PM)pakonja Wrote: Ja od kako sam cuo JBL na ovogodisnjem HiFiles sajmu ne mogu da izbacim taj zvuk iz glave... tj. visoki su mi bili nekako napadniji, cepali su mi usi i nisu mi prijali inace gde god sam naleteo na zvukovode cuo sam slicno "piskavilo" koje mi je cepalo usi. E sad... nisam ih cuo preterano puno takvih kutija i ne zelim da donesem konacan zakljucak da je to zbog zvukovoda jer moze zbog 1000 stvari da bude. Voleo bi da cujem negde kutije da mi pobiju ovu teoriju. Ali sto se tice sredine i basa na ovim JBL-ovima tu sam ostao odusevljen i to je potvrdilo ono sto odavno mislim a to je da je velicina ipak bitna!

Trebalo bi uskoro kolega da mi donese njegove dve kutije sa Eminece Kappa Pro 15" pa da vidim da li cu moci sa njima i sa pojacalima koje imam da dosegnem bar delic onog JBL-a... sreca pa imam aktivu i mogu da se igram kako hocu sa rezanjem i ostalim zezancijama...  Smile

Inace radi se o ovom drajveru: http://www.soundspeakerrepair.com/speake...aker/15-in

Generalno ne treba mešati zvukovod (waveguide) i hornu. Rade i pravljeni su sa potpuno drugačijim ciljevima. Zvukovod se pravi da radi do određene disperzije i nisko do određene frekvencije - iz tog razloga su prilično plitki za svoju veličinu. Kod horne je (do skoro) jedino bilo bitno da se dobije na osetljivosti. Ima dobrih horni ali veoma malo. Čuo sam da je dosta ljudi bilo razočarano zvukom JBL zvučnika u toj sobi. Nemam pametan odgovor na to jer nisam slušao ništa niti sam bio na ovogodišnjem HiFi sajmu. Ono što bih definitivno uradio, ako sam zaintrigiran - poneo bih svoje pojačalo i DAK, USB sa muzikom i zaputio se kod prodavca da vidim šta se dešava i ima li to smisla ili ne.

Sreća pa me ne zanima. Mislim da je JBL rekao sve što ima do sada 80-ih godina. Sve ostalo ima nekih (po mom mišljenju) prevelikih kompromisa koji se uglavnom svode na premalo drajvera razvučenih preko celog slušnog frekventnog opsega.
Reply
(11-19-2017, 10:53 PM)BeliNinja Wrote: Zvu, zasto si se preorjentisao na efikasnije zvucnike?

Pravo pitanje bi bilo zašto sam se posle par verzija econowave-a i trosistemskih Beyma 15-ica preorijentisao na low-eff zvučnike. Kratak odgovor bi bio - nisam imao gde. Ni sad nemam gde ali će kumov stan da nam služi kao poligon za ispitivanje. Trenutno jurimo halu/salu za merenje zvučnika.

Generalno, veći deo života slušam visokoefikasne zvučnike. Jednostavno mi zvuče prirodnije, življe. Nemam mnogo objašnjenja, a odavno sam prestao da razmišljam na temu kvantifikacije toga - ni mudrije glave nisu došle do odgovora.

Jedino objašnjenje osećaja koje mi trenutno pada na pamet bi bilo nešto tipa - home zvučnici mogu da mi zvuče dobro, odlično, detaljno itd. ali visoko efikasni zvučnici me ostavljaju bez daha. Zašto ? Zaista ne znam.
Reply
Zano sam Big Grin
Reply
Moj lični utisak je da visokoefikasni zvučnici imaju, ajd da rečem u nedostatku boljeg izraza, lifelike dinamiku koju niskoefikasni zvučnici jednostavno nemaju.

Što se tiče Beyme 12BR70 bio sam za nju zaintresovan da mi potkajla odozdo EV 12TRXB na OB, Zvu se možda seća te davne priče, baška što mi pasuje ko guza na nošu u kompresionu kutiju koju sam već imao. Elem, nisam nikad odrešio kesu za taj bas ali sam jurio merenja i komentare, sve u svemu kažu neki nemci što su ga detaljno namerili i pretresli da je odličan bas ali za 3sistemac i to do nekih 400Hz.
Nemoj silom, uzmi veći čekić.
Reply
(11-19-2017, 11:00 PM)Zvu Wrote: Generalno ne treba mešati zvukovod (waveguide) i hornu. Rade i pravljeni su sa potpuno drugačijim ciljevima. Zvukovod se pravi da radi do određene disperzije i nisko do određene frekvencije - iz tog razloga su prilično plitki za svoju veličinu. Kod horne je (do skoro) jedino bilo bitno da se dobije na osetljivosti. Ima dobrih horni ali veoma malo. Čuo sam da je dosta ljudi bilo razočarano zvukom JBL zvučnika u toj sobi. Nemam pametan odgovor na to jer nisam slušao ništa niti sam bio na ovogodišnjem HiFi sajmu. Ono što bih definitivno uradio, ako sam zaintrigiran - poneo bih svoje pojačalo i DAK, USB sa muzikom i zaputio se kod prodavca da vidim šta se dešava i ima li to smisla ili ne.

Sreća pa me ne zanima. Mislim da je JBL rekao sve što ima do sada 80-ih godina. Sve ostalo ima nekih (po mom mišljenju) prevelikih kompromisa koji se uglavnom svode na premalo drajvera razvučenih preko celog slušnog frekventnog opsega.

Ja sam mislio da je zvukovod = horna... hvala na pojasnjenju...

Ja nemam tih para da kupim tako nesto ali svidela mi se tekstura u basu i srednji nisu bili toliko losi mada mogu i bolji... no opet sve su to ukusi i ko sta vise voli... Videcu sta ce uraditi Eminece Kappa Pro 15" i da li cu dobiti to sto mi se svidelo kod JBL-a.

(11-20-2017, 08:56 AM)ManicP Wrote: Što se tiče Beyme 12BR70 bio sam za nju zaintresovan da mi potkajla odozdo EV 12TRXB na OB, Zvu se možda seća te davne priče, baška što mi pasuje ko guza na nošu u kompresionu kutiju koju sam već imao. Elem, nisam nikad odrešio kesu za taj bas ali sam jurio merenja i komentare, sve u svemu kažu neki nemci što su ga detaljno namerili i pretresli da je odličan bas ali za 3sistemac i to do nekih 400Hz.

Nemoj puno da se oslanjas na tudja merenja vec samo u svoj sluh Smile Ja sam na verovanja graficima i pricama uzeo Visaton W170S koji je dosta linearan na grafiku a svira totalno mumlavo... nista ne izlazi lepo iz njega... Istina ne moze da ocekujes da jeftin drajver svira kao skup ali opet nisam ocekivao taj nivo mumlavosti.
Reply
Kopka me jedna ideja, ali naravno, svestan sam glomaznosti takvih kutija.
Recimo dve Beyme 12BR70 u kompresiji (znam, oko 200 litara) + Yuichi A290 sa pripadajućim 2" drajverom + visokotonac.

Koji onda 2" za tu hornu, i koji visokotonac? Ili barem smernica u kom pravcu gledati, koji kompresioni 2" bi mogao da se spusti do 250 recimo... ako bi i mogao neki uopšte?
Između astronauta nikada nije postojala granica. Onog dana kada taj koncept bude dopreo do svesti političara, naša planeta će izgledati drugačije. Aleksej Leonov
Reply
BMS 4592Nd
Reply
Mada se tu već isplati tražiti JBL zvukovod za 5-6" srednjetonac. Ima da se kupi ali nije jeftino - a ne znam za hornu koja provereno dobro radi i moguće je napraviti za drajver te veličine.
Reply
(11-20-2017, 12:51 PM)Zvu Wrote: BMS 4592Nd

Sensitivity: 118 dB

'ebemu miša 21
Između astronauta nikada nije postojala granica. Onog dana kada taj koncept bude dopreo do svesti političara, naša planeta će izgledati drugačije. Aleksej Leonov
Reply
Dođe to na nekih razumnih 110dB sa sve skretnicom.

Mislim da se sve ≥93dB (ali zaista 93dB po celom opsegu) može smatrati visoko osetljivim. U tom pogledu mislim da sasvim zadovoljava neki bas kao što je Bejma 15K200 (koji više nas ovde ima), neki srednjetonac visoke efikasnosti (B&C 6PEV13) i neki kompresioni drajver tipa B&C DE250 sa nekim zvukovodom (XT120 ili XT1086). Ukrštanja ugrubo na oko 350Hz i na oko 2-2,4KHz.

To bi bio neki koncept klasične trosistemske zvučne kutije ali sa realnom osetljivošću od ≈95dB.
Reply
Ili ostane na 'nerazumnih' 118dB Smile

BD Design/Phasure "Orelo MKII":

[Image: attachment.php?aid=25277]

Attached Files Thumbnail(s)

Reply
pakonja: Nemoj puno da se oslanjas na tudja merenja vec samo u svoj sluh.

Trudim se da se oslanjam na oba Smile
Nemoj silom, uzmi veći čekić.
Reply
(11-20-2017, 04:31 PM)nik Wrote: Ili ostane na 'nerazumnih' 118dB Smile

BD Design/Phasure "Orelo MKII":

Kad budem video merenja, verovaću Smile
Reply
Hm, sve je na sajtu ali treba puno citanja a ja ne bih da ispadne da reklamiram zvucnik od preko 22.000 eur. Uglavnom, radi se o potpuno aktivnom zvucniku sa 60+30+30 vati snage iz 'GainClone' chip-ova (mislim da se radi o LM3875 kolu) gde za bass sekciju postoji i cetvrto pojacalo - tj. radi u bridge' modu. Tu i lezi nekakvo 'propriety' znanje koje podize osteljivost sistema na 118dB, inace bi to bilo 'skromnih' 115dB.
Reply
Samo ti reklamiraj. Nema toliko dobre reklame, koliko ja nemam 22000 evra Big Grin
Reply

Forum Jump:

Users browsing this thread: 1 Guest(s)