Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Gramofon DIY complete :)
Najbolje što sam uspio napraviti je da je dosjed takav da se osovina jedva može izvući iz tanjura. Tu je zračnost možda oko 1/10 i tanjur se oslanja na prošireni dio osovine. Ova ekipa koja mi to tokari je top klasa u Hrvatskoj, na prste jedne ruke se mogu takvi nabrojiti. Na mjestima takvih tvornica obično u Google erthu raste šuma Smile Smile

Kada mi takva preciznost nije uspjela zalijepio sam osovinu za tanjur sa epoksidom (sporosušećim) na način da se gramofon zavrti i onda malenim distancerima po obodu fiksira u sredinu. Naravno da se podrazumjeva da je dio osovine na koji se tanjur oslanja i utor u tanjuru apsolutno pod 90˙u odnosu na površinu tanjura. Ako je dobro istokareno to ide lako.

Kada je preciznost bila problematična potrebno je i sa donje strane tanjura postaviti distancere na tri točke tako da osiguravaju što manje pomicanje gore-dolje. Naravno da kod toga čahura najbolje da je već montirana na bazu gramofona.

Nadam se da ste me razumjeli, ali uvijek malo inžinjanja i snalaženja tu pomaže. Samo treba strpljenja i ona narodna "triput mjeri, onda reži" Smile Jedan sam tanjur riješio čekićem i napravio novi Smile
Reply
Ja cu da probam na konus. Na osovinu cu da usrafim inox glavcinu sa spoljnim konusaom, a u tanjiru cu da napravim unutrasnji konus. I nisam planirao da lepim ili tako nesto, samo da spustim tanjir odozgo i da se oslonim ba trenje u konusnim povrsinama.

Ali jos uvek razmisljam... 

Mislis da osovina i tanjir moraju da budu bas u cvrstoj sprezi? Mislim ne razdvojivoj.
Reply
Ne moraju. S obzirom da između nema rotacije dovoljno samo da se tanjur vlastitom težinom odupire silama remena i centrifugiranju, a to će sigurno ako je 4-5kg težak.
Reply
Na par mesta sam procitao da je najbolje da tanjir bude odvojen od osovine nekom plastikom ili nekim materijalom jer se tako manje prenose sitne vibracije sa osovine nantanjir. Ja sam uradio plastiku izmedju osovine i tanjira ali sam tu napravio gresku zbog razlicite temperaturne dilatacije aluminijuma i plastike i sada mi se tu stvorio luft, tako da cu morati da uradim tu plasticnu chauru ponovo.
Reply
A da li trn za plocu treba da bude odvojen od osovine radi vibracija?
Gimba je odvojio, i ja sam planirao, jer je negde procitao da je tako bolje. Ali to mi dosta otezava posao.

Ova izrada konusa je dosta komplikovana jer nemam mogucnost da obrusim konus u tanjiru jer niko u mom okruzenju ne moze da stegne fi300 u brusilicu. Moracu da se oslonim na strugarsku obradu, ali prilicno sam siguran da nece biti dobro uradjeno.
Reply
Zato sam ja i pobegao od konusa, iako mislim da je najbolje resenje. Strugar mi je sam rekao da se plasi da to uradi i da nije siguran da to moze da ispadne dobro iako ima 50 godina iskustva u obradi metala. A jako skupo kosta debela aluminijumska ploca i nisam smeo da se upustim u tu avanturu.
A sam brusac ne moze da stegne 300mm i plus nece da brusi aluminijum. Dovoljno mi je bilo da se odlucim za drugacije resenje.
Reply
To sam prvi put vidio kod Roksana. U teoriji bi imalo smisla, a u praksi je ultimativno kilavo staviti ploču pa izvaditi trn i da sve to ostane precizno. Dapače i kod ploča postoje razlike u širini rupe tako da i meni u blizini gramofona stoji komad zarolanog brusnog papira zlu ne trebalo ako neka ploča neće na 7,2 mm osovinu.

Baš sam se mislio dali da ti napisšem da je to s konusom rizična radnja, a eto i sam si došao do tog zaključka. Nije da se ne može.........
Reply
Ne ne. Nisi me razumeo. Ne skida se trn, sam je on usrafljen u tanjir i nije sastavni deo osovine. Kao navodno, tako ne prenosi vibracije sa lezaja na plocu vec to apsorbuje tanjir.
Ovo sa konusom me muci vec skoro dva meseca, i kada sam krenuo na to resenje znao sam da ce biti zwznuto.

Zato strugar jos uvek ceka moje instrukcije i konacne crteze.
Reply
(01-06-2019, 07:09 PM)gimba Wrote: .....
A sam brusac ne moze da stegne 300mm i plus nece da brusi aluminijum. Dovoljno mi je bilo da se odlucim za drugacije resenje.

Da. Pricali smo 1000 puta o tome. Ovo sto nece da brusi Al mi je resiv problem, ali ovo sto ne moze da stegne je totalno ne resiv Sad
Reply
(01-06-2019, 07:19 PM)BeliNinja Wrote: Ne ne. Nisi me razumeo. Ne skida se trn, sam je on usrafljen u tanjir i nije sastavni deo osovine. Kao navodno, tako ne prenosi vibracije sa lezaja na plocu vec to apsorbuje tanjir.
Ovo sa konusom me muci vec skoro dva meseca, i kada sam krenuo na to resenje znao sam da ce biti zwznuto.

Zato strugar jos uvek ceka moje instrukcije i konacne crteze.
To je cijepanje dlake na dva dijela, neće to spasiti nikoga.
Prigušenje će nastati i ovako i onako, možda par postotaka veće, ali s obzirom da osovina jako malom površinom dira ploču to je zanemarivo.

Sa klampom je situacija još nedefinaranija i gotovo je nemoguće predvidjeti kakva bi bila propagacija vibracija, što tu koga prigušuje itd......

U konačnosti kod gramofona je važnija linearna razdioba vibracija po cijelom frekfencijskom spektru nego da su vibracije relativno malene. Iz mehanike znamo da je ravnomjerna raspodjela vibracija vjerojatnija ako je sustav mnogostruko puta statički neodređen ili preslikano na gramofon ako su svi djelovi gramofona nekako fizički spregnuti tako da ništa pojedinačno ne vibrira.
Reply
Jasno.
Reply
Kamen upravo stigao.

Klesar nije skup ali je glup pa mi je krivo probušio rupu za osovinu. Ali preživjeti ću i to nekako...... :Smile

Reply
Izgleda dobro. Da nisi napisao da je kamen, kladio bih se da je neko egzotično drvo ili neka presmasa na bazi drveta i epoksi smole.
Reply
@zbotic
Imas 1000 likes za gramofon.

@Leo
Stavio bih sve pare na opkladu da je drvo Big Grin
Reply
Evo samo da vam pokažem što je uspio ovaj "majstor" krivo napraviti i iz kakvog nacrta.

Da znate kako je debilana bezgranična pa čak i u EU Smile .
Cijeli život pila i brusi i još nije naučio kako pročitati najosnovniji nacrt. Ovo bi dijete od deset godina trebalo s lakoćom savladati.....

Dakle, uspio je na donjem nacrtu zamijeniti 180 i 165 i naravno sada mi je rupa za 1,5 centimetara udaljenija od lijevog ruba, a što mi je važno zbog natezanja remena. Još to nekako, ali mi je tanjur estetski sada preblizu prednjem rubu. Srećom je napravio veću rupu pa sam čahuru nekako zalijepio ekscentrično i dobio 5-6 milimetara.

Attached Files Thumbnail(s)

Reply
(01-11-2019, 11:20 AM)zbotic Wrote: Evo samo da vam pokažem što je uspio ovaj "majstor" krivo napraviti i iz kakvog nacrta.

Da znate kako je debilana bezgranična pa čak i u EU Smile .

Dakle, uspio je na donjem nacrtu zamijeniti 180 i 165 i naravno sada mi je rupa za 1,5 centimetara udaljenija od lijevog ruba, a što mi je važno zbog natezanja remena. Još to nekako, ali mi je tanjur estetski sada preblizu prednjem rubu. Srećom je napravio veću rupu pa sam čahuru nekako zalijepio ekscentrično i dobio 5-6 milimetara.

ne znam šta da kažem za debilanu, čak i u EU.
Chop your own wood and it will warm you twice
Reply
(01-11-2019, 10:42 AM)BeliNinja Wrote: @Leo
Stavio bih sve pare na opkladu da je drvo Big Grin

Pa ja sa ovim mojim +4 očima iz cuga vidim da je kamen.

Nego, zbotic, ako nije tajna, koliko je koštao kamen?
セルビア
Reply
Već sam napisao, ali mi nije teško ponoviti, oko 50 eura.

Inače malo turpijanja i epoksida i grešku ću zadovoljavajuće sanirati. Kvaliteta neće patiti.... Smile
Reply
@Branko
Na telefonu nije bas tako jednostavno primetiti Big Grin
Reply
Moj želja za perfekcionizmom je prevladala pa sam jučer tri sata turpijao kamen Smile Smile

Sada imam i dodatno prigušenje vibracija u obliku epoksidne smole i gipsa Smile

Inače što se tiče flaksanja tanjura, sve je ispalo savršeno....
Reply

Forum Jump:

Users browsing this thread: 1 Guest(s)