Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
LAB PSU 0-30VDC, 0-500mA/0-5A
Vidite, i sa preklapanjem sekundara ima se nezgodnih variacija sa podosta "bačene" term disipacije.
Za tih pomenutih 90W stavljamo minimalno dva TO247, TO3-P, pa i TO3 aktivna elementa (koji drže taj pomenuti DropOUT do tih max 18VDC kao primer!)
i hladnjak zatreba 0,35°C/W po mogučnosti i koji mali ventilatorčič za ta nezgodna područja preklapanja!

U kratko ču zatrebati raditi jedan Linearan PSU 0 -- 50VDC sa max 5A , zapravo ni netrebam iči do 0,0VDC

-Trafo toroid sa EMI i SoftStartom 230VAC/40VAC(42VAC max) @6A, cca 250-300VA, po koji dodatan sekundar za razna AUX-pomočna napajanja
-BUCK na bazi nekog kontrolera, koji može da ide do barem 60VDC ulaza, da ima strujni do 10A limitator
Izlaz Bucka barem 55VDC i da se spusti minimalno do nekog napona 5VDC na svom izlazu, 100KHz freq+
-Linearan PSU 0 -- 50VDC regulacijom napona, i 0 -- 5A strujnom regulacijom/limitacijom, CCM indikacija, grubo/fino podešavanje,
display napona i struje
Jednostavan Tracking cca 3-4VDC DropOUTa i constantan Bleeder

U mislima imam kao bazu TL783 ili LM317HV, koji imaju več internih protekcija, { Full Short-Circuit,Safe-Operating-Area,and Thermal-ShutdownProtection }
dobru Line i Load regulaciju..itd
Implementirat ču neki jednostavan i jeftin strujni limitator/regulator

Nešto sam več skupio tih idejčica i evo kako bi to moglo izgledat:

[Image: attachment.php?aid=30453]

Napon Ube BJTja T2 BD140 (ili sličan) podjednak je padu napona na Shottky SD1 (pod opterečenjem 500mA+),
tako da imamo poraspodjelu struja LM317HV i T1 2SC5200 u približnom razmerju R5 i R7.

Interni strujni limit LM317 se tako expandira i na 2SC5200 u tom razmerju R5/R7,
ako bi bili LM317 i 2SC5200 na odvojenim hladnjacima, i term Theta hladnjaka isto u tom razmerju,
onda bi se i termička protekcija LM317 donekle expandirala i na 2SC5200 .
To nam je morebit u pomoči kad se ne implementira dodatna strujna regulacija.

Opamp strujnog limitera Current REG/LIM napaja se +/-5V, kad se aktivira strujna limitacija izlaz opampa ide prema neg railu -5V
i preko T3 koji ima bazu na -REF (oko -1,25V) obara ADJ pin LM317 i tako vrši regulaciju struje.

Koncept radi vrlo lepo u simulaciji, BLOKovi se sastoje od raznih VoltageControledVoltageSourse ili CurrentControled ...itd
Trebam jih zamjenit elementima i postovaču kompletnu shemu.

Pronašao sam i  BUCK koji mi odgovara za PRE-REG, smešne cene, sa LTC3800 kontrolerom, naručeno, pa da vidim dali valja!
Inače pravim sa LM5116 ili LM5146

LP
Dragan
Reply

Forum Jump:

Users browsing this thread: 1 Guest(s)