Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Dimmer u primaru transformatora
<p>Pozdrav svima zainteresiranim za transformatore. Imam pitanje. Kao sto se vidi iz naslova zanima me kakva ste iskustva imali sa regulacijom napona trafoa pomocu dimmera u primaru?</p>
<p>&nbsp;</p>
<p>&nbsp;</p>
<p>Imam trafo 2x50V, toroidni preko 1kW i sve bi bilo divno i krasno da meni ne treba 2x40V. Ne zelim ga premotavati i unistavati jer ko zna za sta ce kasnije trebati, pa mi je palo na pamet da mu smanjim napon na sekundaru pomocu dimmera u primaru.</p>
<p>&nbsp;</p>
<p>Sve je trenutno spojeno i fino radi u praznom hodu. Dimer je samo mrvicu smanjen i imam idealnih 2x40V na sekundaru. Zanimam me kolika snaga dimmera mi treba jer znam da ovaj od 600VA sigurno ne moze podrzati puno opterecenje od otprilike 1kW. Dali je dovoljno traziti dimmer snage kao trafo ili treba naci jaci i koliko? Znam da je uvijek bolje stvari predimenzionisati ali bih volio cuti i vase misljenje.</p>
<p>&nbsp;</p>
<p>Koliko mi je uopste ovaj nacin smanjivanja napona na sekundaru pouzdan?</p>
Reply
<p>Ne znam kako bi se kod tebe ponasalo,ja sam izvadio iz usisivaca (najobicniji,samo dijak,trijak i RC,cak nema ni snaber) i terao 500VA trafo bez problema,ali ne secam se da li sam kacio elko na izlaz.Pitanje je kako regulise zbog udarnih struja.Mozda eventualno da se potenciometar veze na nulu(fazu),a ne na anodu trijaka,tako da se okida mreznim naponom mesto naponom na trijaku.</p>
Reply
<p>dilemu oko kondenzatora lako je riješiti soft-start -om u koju ispred dimera a iza prekidača,možda samo povećati vrijeme odlaganja uključenja releja.</p>
<p>&nbsp;</p>
<p>ne znam kako se to ponaša na manjim smanjivanjima napona poslije dimera - a sjećam se kad mi je otac davno to isto htio uraditi da bi imao šire podešavanje napona da mu nije uspjelo. ne znam (zaboravio sam) kako je uticalo na sam dimer ali sjećam se da je da je trafo zvučao jako loše pri većem smanjenju napona dimerom.</p>
<p>&nbsp;</p>
<p>u pitanju je bio EI transformator.</p>
<p>&nbsp;</p>
<p>(evo sad mi otac kaže da se transformator jako grijao sa dimerom na primaru)</p>
"Pretpostavka je majka zajeba..." : D.V. - Dude
Reply
<p>postoji još jedan način - a to je onako kako je Macola predložio jednom prilikom : ako si u šansi da nabaviš još jedan transformator od oko 200W a izlaznog napona 2 x 10V,njegov primar povežeš paralelno tom torusu a sekundare (moraju biti odvojeni) možeš povezati na dva načina. jedan je da se sekundarni naponi torusa sa dodatnim 10V sekundarima dodatnog trafoa sabiraju a drugi je da se oduzimaju,posmatraj to ako vezivanje baterije od 9V sa jednom od 1,5V. ako im vežeš + na - dobijaš sabiranje napona tj 10,5V a ako povežeš recimo + na + dobijaš 7,5V (razlika potencijala). ni jednom ni drugom transformatoru to ne smeta,rade normalno i vide opterećenje svaki za sebe a zbirni rezultat je takav da tebi odgovara. takav (2x10V ~ 200W) &nbsp;najčešće možeš naći u UPS aparatima za računare.</p>
Reply
<p>Ma mislim na udarne struje u toku rada,kapacitivno opterecenje,mozda cak mora i prigusnica na red.Morao bi i da se sinhronizuje sa mrezom,a ne sa anode trijaka.</p>
Reply

>> Imam trafo 2x50V, toroidni preko 1kW i sve bi bilo divno i krasno da meni ne treba 2x40V. Ne zelim ga premotavati i unistavati jer ko zna za sta ce kasnije trebati, pa mi je palo na pamet da mu smanjim napon na sekundaru pomocu dimmera u primaru.

Nemoj ga premotavati, samo DOMOTAJ jos nesto navoja u primaru, to ti je bar lako kada je torus u pitanju (preko postojece izolacije). Debljinu zice uzmi istu kao sto je trenutni primar a za broj navoja ne znam koliko treba, pocni sa jedno 20-30 pa vidi za koliko ti se promenio napon u sekundaru (odatle mozes da vidis zavistnost). Bitno je da te primare ispravno vezes na red jer ce u jednoj kombinaciji da spusta a u drugoj da dize napon u sekundaru.

Verovatno ce ispasti nesto vise tih dodatnih navoja jer trebas za 20% (sa 100 na 80V) da promenis odnos transformacije.

Reply
<p>može i tako ako mu je lakše. namotati recimo 10 namotaja pa uključiti transformator ividjeti koliki je indukovani napon. za smanjenje sekundarnog napona za 20% na primar treba dodati za oko 45V namotaja. ako je na 10 namotaja dobijeno recimo 5V to bi značilo da za dodatni namotaj primara treba namotati 90 namotaja žice baš kako je rekao mikikg,jednake debljine kao što je motan postojeći primar. dodatne namotaje treba što bolje rasporediti po samom torusnom transformatoru i posebnu poažnju obratiti na električno izolovanje od okoline jer će taj namotaj sad doći spolja i preko njega će se čitav transformator pričvršćivati. ja tu volim koristiti velike gumene podloške a pravim ih od unutrašnje gume kamionskog ili autobusnog točka - trpi visoke temperature i ima dobru debljinu. ako imaš auto-gumu-samo je udvostruči.</p>
<p>&nbsp;</p>
<p>jedna stvar mi je malo nejasna - kako lako namotati torus u kućnim uslovima? ja sam pokušao da odmotam jedan i to je bilo "ne daj Bože",a da domotam... kako to uraditi a ne namučiti se?</p>
Reply

jedna stvar mi je malo nejasna - kako lako namotati torus u kućnim uslovima? ja sam pokušao da odmotam jedan i to je bilo "ne daj Bože",a da domotam... kako to uraditi a ne namučiti se?

Pa to jest malo nezgodno, mora da "pletesh" ko neka baka kad pravi platno na razboju  Smile

Tu moze da pomogne delimicno kako to bese zovu, kalem/cunak, dakle jedno parce od drveta/plastike odprilike ovakvog oblika >------< na koji bi trebalo da stane sva buduca zica koju trebas da domotas. Precnik toga sa sve zicom mora da bude manji od rupe u torusu i onda njega celog tako provlacis, dakle sa njega se razmotava a namotava na torus. Duzina tog kalema ti prakticno odreduje koliko fizicki tu moze da stane zice.

Reply
<p>Znači ko kad se pravi vunena gombica (ne mogu da se setim kako se to ovde zove) za kapu, samo se ne seče po obodu i veže u sredini? Big Grin</p>
Reply

Pa najlakse za shvatiti kod ove primene je kao da imas klasican kotur/kalem valjkastog oblika sa spremljenom zicom za motanje samo taj kotur/kalem malo geomtriski izmenis da bi mogao celog da ga provlacis kroz rupu od torusa.

Negde sam bio postavio bas video koji slicno radi (nasao sam video), home-made neka djunta koja prakticno samo provlaci ceo taj kalem kroz rupu torusa, a onaj beli kotur je rastavljiv naravano da bi mogao da se postavi kroz rupu.

http://www.youtube.com/watch?v=wTQD9yJRG-0

Isto tako rade i fabricke masine za motanje torusa samo im je onaj "beli" kotur dosta veceg precnika da bi stalo vise zice i nemaju kalem nego je na tom "belom" koturu pripremljena sva zica.

Reply
<p>sve ok! Smile</p>
Reply
<p>Gledao sam ranije kako rade te mašine, zezam se ja malo Smile</p>
Reply
<blockquote class="ipsBlockquote" data-author="mikikg" data-cid="14444" data-time="1386846090">
<div>
<p><span style="color:rgb(40,40,40);font-family:helvetica, arial, sans-serif;">&gt;&gt; Imam trafo 2x50V, toroidni preko 1kW i sve bi bilo divno i krasno da meni ne treba 2x40V. Ne zelim ga premotavati i unistavati jer ko zna za sta ce kasnije trebati, pa mi je palo na pamet da mu smanjim napon na sekundaru pomocu dimmera u primaru.</span></p>
<p>&nbsp;</p>
<p><span style="color:rgb(40,40,40);font-family:helvetica, arial, sans-serif;">Nemoj ga premotavati, samo DOMOTAJ jos nesto navoja u primaru, to ti je bar lako kada je torus u pitanju (preko postojece izolacije). Debljinu zice uzmi istu kao sto je trenutni primar a za broj navoja ne znam koliko treba, pocni sa jedno 20-30 pa vidi za koliko ti se promenio napon u sekundaru (odatle mozes da vidis zavistnost). Bitno je da te primare ispravno vezes na red jer ce u jednoj kombinaciji da spusta a u drugoj da dize napon u sekundaru.</span></p>
<p>&nbsp;</p>
<p><span style="color:rgb(40,40,40);font-family:helvetica, arial, sans-serif;">Verovatno ce ispasti nesto vise tih dodatnih navoja jer trebas za 20% (sa 100 na 80V) da promenis odnos transformacije.</span></p>
</div>
</blockquote>
<p>E ovo cu sutra probati jer mi djeluje kao najoptimalnije rjesenje. Hvala na savjetu Smile</p>
Reply
<p>Imas li zice?Posto vidim da nemas da namotas obican E33 Big Grin</p>
<p>Ostavi izvod original primara da kasnije mozes samo prespajanjem da vratis.</p>
Reply
<p>Iz iskustva.. jedan put sam probao sa dimerom na trafo i nikad vise ..po ono sto sam mogao da vidim trijak se ponasa kao dioda i daje jednonasocan na momente tako da za malo da sam spalio primar..za tu namenu mislim da nema pomoc .. ili premotavanje ili regulacioni trafo sa cetkicom ..</p>
А у руке Мандушића Вука биће свака пушка убојита ...
https://www.youtube.com/user/Marshallov/videos

Reply
<blockquote class="ipsBlockquote" data-author="AcaJevtic94" data-cid="14467" data-time="1386857488">
<div>
<p>Imas li zice?Posto vidim da nemas da namotas obican E33 Big Grin</p>
<p>Ostavi izvod original primara da kasnije mozes samo prespajanjem da vratis.</p>
</div>
</blockquote>
<p>Moram naci zice za to, jer SMPS nije zazivio iako ovaj kod mene radi ali...</p>
Reply
<p>Polako,zazivece drugi ako taj nece.Blizi se polako dan kad idem po delove,za 10-ak dana pocinjemo Smile</p>
Reply
<blockquote class="ipsBlockquote" data-author="Marshall" data-cid="14469" data-time="1386858663">
<div>
<p>Iz iskustva.. jedan put sam probao sa dimerom na trafo i nikad vise ..po ono sto sam mogao da vidim trijak se ponasa kao dioda i daje jednonasocan na momente tako da za malo da sam spalio primar..za tu namenu mislim da nema pomoc .. ili premotavanje ili regulacioni trafo sa cetkicom ..</p>
</div>
</blockquote>
<p>Mora da je bio klasican dimer.Za takvu namenu sema je drugacija.....</p>
Reply
<p>Bila je u SAM-u iz 80ih neka šemica za regulaciju primara.Sećam se samo da je u kolcu upotrebljena i sijalica od 60-100W.</p>
I can't be sorry, if I ain't always a saint
Like to be a nice guy, but don't blame me if I ain't
Reply
<p>Da,koristi mali grec u okidnom kolu...Nisam pravio Smile</p>
<p>E gde nadje tu sliku Big Grin Big Grin Big Grin</p>
<p>Ima i neka poznata firma aplikacionu notu,regulisu aparat za zavarivanje sa triakom Smile&nbsp;</p>
<p>Ja sam to radio sa tiristorima,ali on nema kapacitivno opterecenje...</p>
Reply

Forum Jump:

Users browsing this thread: 1 Guest(s)