Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Obican ispravljac pomoc
Pozdrav.Trebao mi neki obican najobicniji ispravljac sa regulacijom,nista precizno,znaci imam trafo sa metalnim jezgrom i grec.Kad ga opteretim sijalicom posle greca napon od 14V padne na 2V a sijalica svetli kao luda a kad sijalicu povezem pre greca direkno na sekundar naizmenicni napon opadne za 2-3V. Sad sta je tu problem ? Regulacija je sa trijakom ali nije do toga,probao sam bez trijaka.
Reply
Možda je grec u problemu?
Face up...make your stand and realise you're living in the golden years!
Reply
nemam sad drugi a i ovaj sam nekako ubacio pa je sad nepristupacan,mada probacu.ovo mi se prvi put desava
Reply
Postavi shemu po kojoj pravis trenutno.
Reply
nemam sasta da nacrtam.obicno,najobicnije samo zaboravi da kazem za sijalicu. metalni trafo,grec stim sto sam izmedju greca i trafoa stavio sijalicu redno sekunar-grec da limitiram na oko 4A na 12V
Reply
isto je i bez te sijalice redno ali moguce je da je nesto do greca jer evo sad se pregreja bez opterecenja
Reply
Grec si vezao pogrešno kao udvajač napona.
Reply
ma ne,klasicno vezan grec.to sam pravio za punjenje akumulatora pa da moze i na neki nizi napon ispod 14V. To mi nije prvi put da pravim tako sa trijakom samo sto se ovo desava i bez trijaka da opdne napon.videcu sutra kad nadjem grec mada izgleda da je do greca jer ja odmah postavi ovde pitanje a nijam ni pustio da radi.Evo sad bez opterecenja grec usijan a svrha te sijalice redno sa primar-grec je to sto znam da ce da s**bu nesto pa da prezivi trafo,samo da se upali sijalica i to ce sad da se desi kad totalno rikne grec
Reply
Spominjao si regulator pa zbog toga rekoh da postavis shemu ...
Ali ako je samo trafo+grez+elco i ne radi kako treba onda je sporan grez ...
Reply
nema ni elko a cim sam to video odmah vezao bez trijaka ali isto.definitivno grec samo sutra da kupim drugi
Reply
(05-01-2016, 10:36 PM)MILANNN Wrote: ma ne,klasicno vezan grec...

Da, malo sam požurio. Dok sam kucao, ti si napisao 5. i 6. post.
Reply
Milane,

Nigde nisi naveo kolika ti je snaga transformatora u VA i kolika je snaga sijalice sa kojom opterećuješ izlaz.

Ako trafo nije jači od sijalice, sasvim je normalno da dolazi do pada napona na sekundaru (opterećen / neopterećen sekundar)
bez obzira da li je grec prisutan.

Ako je trafo jači od sijalice i imaš grec koji si dodatno limitirao još jednom sijalicom, opet je sasvim normalna stvar da dolazi do pada izlaznog napona, jer ta sijalica za strujno ograničenje formira razdelnik napona sa sijalicom kojom opterećuješ izlaz.

Dalje, - zašto radiš regulaciju u primaru ?
Mnogo je jednostavnije uraditi regulaciju u sekundaru, ima na net-u gomila šema sasvim dobrih i jednostavnih ispravljača.
U ovakvim regulisanim ispravljačima nema nikakve potrebe za tom sijalicom izmedju greca i sekundara, - regulacija
struje se obavlja tranzistorom.

Koliki ti je potreban izlazni napon i struja ?
----------------

Ne znam koji si grec koristio ?

Veoma česta greška u vezivanju onih kockastih metalnih grečeva je u tome što obično ljudi smatraju
da je minus pol greca odmah do plus pola (koji je jedino i označen) i to je GREŠKA !
U takvom spoju grec se zagreva i u praznom hodu., a po ničemu ne sme da se greje !

Pravilan pinout takvih grečeva je :

Minus je DIJAGONALNO od označenog plusa, a ostala dva (dijagonalna) priključka su AC.

Pozz
Reply
Zelja sve se to podrazumeva da je trafo jaci od sijalice i da pad napona nece biti vise od 2-3V. Regulacija u primatu je zato sto za sklop sa trijakom i dijakom zauzimam mnogo malo mesta,nema grejanja a i sam trijak se pokazao da radi silodno i u uslovima koji mu nisu namenjeni i nejftinije je tako izregulisati napon ako nemora nesto mnogo zahtevno i tacno.A za grec da je vezan kao sto kazes "minus do greca" to bi bio lep kratak spoj koji bi se cak i lepo video golim okom sa 7-8A~ iz trafoa.
Reply
Sad vido da si ovo napisao "U ovakvim regulisanim ispravljačima nema nikakve potrebe za tom sijalicom izmedju greca i sekundara, - regulacija
struje se obavlja tranzistorom."

Sve to "kolko pare tolko muzika" a kad pravis nesto za nekog ko nece paziti e onda su se pojedina totalno prosta resenja pokazala mnogo efikano jer ako to okrece satima jagnje na raznju ili satima puni crknut akumulator pa jos sam nagura licnu umesto osiguraca i na kraju unisti grec e onda moja cuvena sijalica spasi trafo koji je vrlo vredna stvar kad ga imas gotov i nemoras da ga premotavas nedaj boze.
Reply

Forum Jump:

Users browsing this thread: 1 Guest(s)