Thread Rating:
  • 1 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Korelacija između akustičkih merenja i kvaliteta zvuka
Maki, javljam se i ja dobrovoljno za slusanje
Reply
@Danibosn:

Ni jedno istraživanje nije prošlo, a da ne odgovori na bar jedno pitanje - a otvori bar nekoliko novih. To je i ovde slučaj. Meni je interesantno koliko ljudi zvuku pripisuju osobine materijala od kojih su visokotonci izradjeni. Tako su titanijumski visokotonci oštri i hladni, svileni su meki, polyimidni su mekši itd. Ovo bi bio odličan način da se definiše uticaj materijala na zvuk ako sve što slušamo ima jednako niska izobličenja i ravan frekventni odziv. Mišljenja sam da kad se zvučnik dobro ukroti skretnicom, odrednice vezane za materijal prestaju da se pojavljuju toliko često.

@all:

Glede merenja velikih ribona i planarnih zvučnika se generalno lome koplja. Oni predstavljaju sound-wall pa iz tog razloga pobornici istih tvrde da treba da se mere sa nekoliko mikrofona postavljenim u nekoliko redova koji pokrivaju površinu koja isijava zvuk. Meni to ne zvuči smisleno jer ja nemam uši koje podsećaju na redove mikrofona već vrlo liče na dve tačke kojima kupim zvuk iz okoline - tj. 2 mikrofona u najboljem slučaju. 

Ja još nisam slušao vrhunske planarne zvučnike ali dobrih nekoliko. Uglavnom je cena prevazilazila kvalitet zvuka mnogostruko.

Ovaj test jeste validan ali nije bez rupa. Svo slušanje se radilo preko STAX (ćao Miki (: ) slušalica pa se može raspravljati na temu da li je razlike u prezentaciji različitih materijala visokotonaca umanjila jedna vrsta materijala membrane preko kog su ti snimci slušani. 

Bilo kako bilo - drago mi je da ovo nije striktno audio forum. Da smo na Diyaudio.rs ili na Hi-files.com do sada bi perje poletelo između različitih tabora. Ovde se i dalje diskutuje smisleno i u kul tonu Smile
Reply
@Zvu

Ovaj video sto sam postavio je zanimljiv iz razloga sto je redak review koji moze zvucno da docara kako se pojedine slusalice (imaju review i za razne zvucnike/monitore) prakticno cuju.
Svi drugi prepricavaju licni utisak ili se bave tehnickom specifikacijom, daj batalite me sa tim, hocu prakticno da cujem pre potencialne kupovine Smile
Tu su koristili Neumann Fritz "mernu glavu":
https://www.bhphotovideo.com/c/product/1..._Head.html
Reply
Preko mobitela sam. Kad dodjem kući, poslušam.
Reply
@macola

Dakle ima ih u Kg pa lepo Smile

Secam se svojevremeno sam koristio tri vrste "piezo" zvucnika i lepio na razlicite folije pojacalo u neki trafo koji je imao oko 4-5 oma, ne znam koji napon sam dobio ovamo ali znam da sam sa jednim postigao fin zvuk u visokim tonovima i odusevio jednog komsiju koji je imao Infinity i Tannoy ali zaboravio sam modele ima 15 godina od tada...
Reply
Ma to je malo zahebancije Zvu, nista vise

dapace ja sam skoro siguran da je to tako kao sto je covjek napisa u tom clanku. 
Ono sto san tija rec a ti to znas bolje od mene, je:
- da mi zvucnike slusamo u stvarnoj prostoriji a onda postoji "baffle and room interaction" te je off-axis response itekako bitan za razliku od gluhe komore,
- nekad slusamo malo glasnije pa je tu prisutan "non-linear behavior" i sve ostale distorzije
- itd. da sad ne nabrajam.

Inace clanak se dobro veze na jednu temu s diy audio foruma; World' Best Midranges,           

gdje se doslo do slicnih zakljucaka:

"So i did what i had to do: push the organization of the whole thing on a more serious/scientific level. Took time and planifications, and then more adjustements and trials, etc... Bottomline, you can read the 100+ pages to understand the whole process if you want, but basically the conclusions (so far*) are the following:

1. Auditory capacities of humans are massively overestimated by audiophiles (and probably by most humans as well)

2. Frequency Response is King.

3. Once EQ'd, a 10$ midrange can mimic a 1500$ midrange, if within mechanical/electrical limits.

4. DSP/EQ/in-room measure tools might be the best investment an audiophile can make in our era.

5. Others will have to continue spending hundreds and thousands for a natural uncorrected FR."

I ovdje je bitna jedna stavka odnosno uvjet "[b]within mechanical/electrical limits"[/b] koji cini bitnu razliku od drajvera do drajvera.

Pozdrav

[url=http://www.diyaudio.com/forums/multi-way/295941-world-best-midranges-shocking-results-conclusions.html][/url]
Reply
Pratim tu temu. Imam DSP već neko vreme.

Ne razmišljam mnogo o frekventnom odzivu kao problemu. Sad se koncentrišem na zvučnike bez rezonancija.

Smile
Reply
(09-11-2016, 12:42 AM)mikikg Wrote: ........................

Sledeci test ce biti poredjenje Audiotehnike sa Stax Lamda Pro elektrostatickim slusalicama ... Javljam rezultate ovih dana Smile

AT kida kako se čuju na ovom snimku.
Reply
(09-11-2016, 01:32 PM)danibosn Wrote: Ma to je malo zahebancije Zvu, nista vise
.....................

5. Others will have to continue spending hundreds and thousands for a natural uncorrected FR."

I ovdje je bitna jedna stavka odnosno uvjet "[b]within mechanical/electrical limits"[/b] koji cini bitnu razliku od drajvera do drajvera.

Pozdrav

[url=http://www.diyaudio.com/forums/multi-way/295941-world-best-midranges-shocking-results-conclusions.html][/url]

Možda ostah malo nedorečen pa još jedan osvrt na stavku 5... 

Ne postoji zvučnik koji se čuje dobro "uncorrected" frekventnog odziva. Baffle step i druge vrste difrakcije koje potiču od montaže na prednju stranicu kutije, ukrštanje sa drugim drajverima, biming na višim frekvencijama - sve to traži neku korekciju. 

Kad sam rekao ne zanima me frekventni odziv - ne treba me shvatiti bukvalno. Gledam da nema opakih breakup-ova u frekventnom opsegu gde ću ih koristiti, a takođe mi je bitno da nema dip-ova u odzivu. Pikove mogu da svučem ali su dipovi obično proizvod poništavanja i tu nekada ni DSP ne pomaže (nekada i pomogne ali zavisi od prirode nastanka dip-a). Takođe mi je bitno da nema rezonancija u opsegu u kom će biti korišten zvučnik kao i da izobličenja ne budu visoka na tom delu.
Reply
(09-11-2016, 11:00 AM)Zvu Wrote: Ja još nisam slušao vrhunske planarne zvučnike ali dobrih nekoliko. Uglavnom je cena prevazilazila kvalitet zvuka mnogostruko.

Bilo kako bilo - drago mi je da ovo nije striktno audio forum. Da smo na Diyaudio.rs ili na Hifiles.com do sada bi perje poletelo između različitih tabora. Ovde se I dalje diskutuje smisleno i u kul tonu Smile

Zvu,

Posle slušanja raznih Logana i sličnih ribonskih od par drugih firmi (naravno rangovi njihovih cena su iz asortimana "zmijskog ulja", nešto od 10K evrića pa do tri puta veće cifre :-), moje zadovoljstvo se svelo svega na jako prijatne visoke i srednje, što je , moramo priznati premalo od onog što se očekivalo iz nečeg što košta kao pristojan auto.

Ostalo je bilo nezadovoljstvo.
Posebno mi se nije ni malo nije svideo nekonkretan, mlitav bas, i ako je snažan (kod onih koji imaju elektrodinamičku bas sekciju) i to što samo jedna osoba može slušati.
Bukvalno se moraš pozicionirati u desetak cm da bi imao jasnu prostornu sliku.

Upravo stoga sam se jako (i veoma prijatno) iznenadio sa MG 1.7. Sve suprotno od onih mana koje sam naveo, osim i dalje prelepih srednjih i visokih. Takođe mislim da im je bas korektno realan i da nije potrebno da bude nešto gromoglasniji. Sasvim dovoljno ga ima i vrlo je konkretan.

Vredi poslušati bez nekog apriori mišljenja o njima, pa posle doneti zaključke, posebno zato što im je cena sasvim korektna za ono što nude (i ako ih budeš čuo jako me zanima tvoje mišljenje).

Gomilu toga, daleko skupljeg sam čuo i nije mi donelo toliko zadovoljstva u slušanju.
Naravno, ovo je samo moje lično mišljenje, koje ni malo ne isključuje sva ostala mišljenja o tome.
A to neko svoje mišljenje donosim tek pošto više puta čujem nešto i dam sebi prostora da ne padnem na prvi utisak novotarija i promene ustaljenog.
Dam sebi prostora i po više meseci pa tek onda se bavim konkretizovanjem tog ličnog mišljenja.

Opet, nisam iz te struke i jedino čim raspolažem za "merenje" zvučnika su uši, a oko linearizacije onog do ispred zvučnika, o tom već mogu da donesem neke zaključke sa "korpus delikti" u prilog tome.
----------------------------------------

A za ovu poslednju tvoju rečenicu +5 iz mesta!

Ovo jeste relativno zatvoren forum, ali mi se čini da je lepo snabdeven poštovanjem sagovornika.
Mislim da bi tako bilo i da je samo audio forum.
Rekao bih da se kulturom sagovornika poprilično razlikuje od mnogih foruma...

Veliki pozdrav,
Macola
Reply
Ninja i Omegakg,

Kada budem nešto boravio u KG, duže od dan dva, zamoliću tog drugara da odemo na slušanje. Verujem da neće biti nikakvih problema.
Reply
A kakva je koleracija između kvaliteta zvuka i ove krive vaših ušesa?  Angel

[Image: Veber-Flecerove_krive.jpg]
Reply
(09-11-2016, 03:33 PM)Macola Wrote: Ninja i Omegakg,

Kada budem nešto boravio u KG, duže od dan dva, zamoliću tog drugara da odemo na slušanje. Verujem da neće biti nikakvih problema.

Dogovoreno.
Reply
>>> Bukvalno se moraš pozicionirati u desetak cm da bi imao jasnu prostornu sliku.

Upravo spomenuta ekipa sto radi testiranje studiske opreme su prakticno pokazali (usnimili) tu pojavu. Vrlo zanimljivo ...

http://youtu.be/NrqfbiWSftM
Reply
Moguće je da nisam dobro razumeo pitanje (nespretno je postavljeno) - ali deluje mi da se u pežorativnom smislu odnosi na akustička merenja i potrebu za linearnošću. Možda grešim ali ljudi uglavnom koriste tu krivu za takve poštapalice. 

To je kriva osetljivosti ljudskog sluha u zavisnosti od frekvencije. U jako mnogo slučajeva se ljudi hvataju za tu krivu - stav je pobornika tog "tabora" da ukupan frekventni odziv koji stiže do naših ušiju treba da bude takav jer nam je sluh tako evoluirao. 

Što se mene tiče, to nema smisla. Objašnjenje je sledeće:

Bilo koja muzika koja se izvodi, snima se mikrofonima koji su linearni, a miksuje studijskim monitorima koji su takođe potpuno linearni. Na šta bi ličio snimak koji sve instrumente tretira isto ? Master bi se svodio na to da se doteraju svi instrumenti do iste glasnoće i može muzika u prodaju. To naravno nije tako nego postoji čika koji miksuje muziku i doteruje glasnoću, efekte i ostale osobine tog snimka. Dakle ta kriva se maltene unosi u snimak koji treba da pustimo kod sebe kući. Kako je onaj ko miksuje podešavao snimak prema monitorima koji su potpuno linearni, neophodno je da i elektronska i elektro-mehanička oprema koju imamo kući takođe bude linearna da bi muzika nepromenjena mogla da se reprodukuje. 

Ukoliko bi neka simfonija bila masterovana na linearnim monitorima, a slušana na monitorima koji imaju takvu krivu kakva je kriva osetljivosti našeg sluha - to bi zvučalo gore od MP3-a. Basevi i visoki koji brundaju i pršte, a sredine nema nigde. 

Suštinski, dršte se ljudi linearnih DAK-ova pojačala i zvučnika - teže je pogrešiti nego obratno.  

(09-11-2016, 04:27 PM)branko tod Wrote: A kakva je koleracija između kvaliteta zvuka i  ove krive vaših ušesa?  Angel 

[Image: Veber-Flecerove_krive.jpg]
Reply
(09-11-2016, 03:31 PM)Macola Wrote: ....................................................................
A za ovu poslednju tvoju rečenicu +5 iz mesta!

Ovo jeste relativno zatvoren forum, ali mi se čini da je lepo snabdeven poštovanjem sagovornika.
Mislim da bi tako bilo i da je samo audio forum.
Rekao bih da se kulturom sagovornika poprilično razlikuje od mnogih foruma...

Veliki pozdrav,
Macola

Napisao post, pa obrisao i poslao ti na PP Smile
Reply
Malo me zaintrigriralo ovo sa "sweet spot" tj polozaj slusaoca u odnosu na zvucne kutije, pa sam uradio jednu prostu racunicu da bi video koliko je nase uvo osetljivo po pitanju faze izrazeno u brojkama.

Uzeo sam za primer frekvenciju zvuka od 10kHz posto se tu odprilike to najvise "oseca".

Talazna duzina za 10kHz je 30.000m (30km), jedna perioda signala je naravno 360°, kolika je promena faze ako se pomerimo za recimo 1m iz "idealne pozicije"?
Rezultat je 0.012° promena faze!!!

Na 1kHz zvucnog signala je 0.0012°, 100Hz je 0.00012° ...

Pa sad vi vidite, cemu onda sluze oni grafikoni za fazu kada razvuku skalu na citavih 360° ili ajd neka je i 90° a krivulja seta po celoj toj skali?! Smile
Reply
(09-11-2016, 12:02 AM)Khadgar2007 Wrote: Ja ću dodati samo jedan kratak osvrt moga slušanja elektrostata kod dva hrvatska DIYera. Jedan je pravi diy uradak i po prvi puta sam slušao tako nešto. Forumaš Elvis je se upustio u izradu elektrostata, za početak samo srednji+visoki i to su relativno mali paneli. Mogu samo reći da sam ostao paf kada sam to čuo, to je zvučalo tako čisto i dobro da sam ostao iznenađen da je napravljeno u podrumu. Da ne ulazim u detalje(koje inače ne znam jer nisam nešto posebno pratio tu temu) koliko se sjećam sama izrada tako nečega nije uopće skupa veći je problem nabaviti materijal na malo(pa se uzmu veće količine pa na kraju ispadne skuplje) i ima problema oko izvedbe ali u praksi se savladaju i rezultat je fenomenalan.

Drugo slušanje je bilo kod drugoga forumaša koji je nabavio ako se ne varam elektrostatske Martin Logane, situacija ista zvuči odlično. Čovjek je prije toga imao planove za raznorazne zvučne kutije ali kako mu je uletio ovaj par elektrostata rekao je to je to.

Za kraj koliko god reprodukcija bila fenomenalna preko jedne stvari ne mogu prijeći a to je usmjerenost ovih zvučnika. DIY varijanta zbog malih panela ima doslovce sweet spot u jednoj točci, čim se maknemo iz nje intenzitet zvuka pada da je za nepovjerovati, dok kod komercijalnih budući da su veliki(i možda lagano zakrivljeni) to nije toliko izraženo. Zato ja ostajem pri nekakvim širokopojasnim zvučnicima sa laganom membranom koje je lako potjerati jer većinu vremena slušam kao pozadinsku podlogu dok nešto radim pa stajanje u sweet spotu ne dolazi u obzir i ne treba mi baš nekakav ultra hi-fi.

Propratio sam (tiho) Elvisovu gradnju. Ja sam bio iskreno fasciniran pristupom, pedantnošću i rezultatima.
Reply
@Miki: Talasna dužina za 10KHz je 34mm odnosno 3,4cm.

http://www.wavelengthcalculator.com/

To si vrv računao za svetlost u vakuumu.
Reply
Joj jeste Smile Sta cu, ja to po inerciji racunao za radio talase … Wink
Hvala za ispravku.

Heh, to znaci da za Δ1m @10kHz se 29 puta obrne faza, nije ni cudo sto to tako osecamo Wink
Reply

Forum Jump:

Users browsing this thread: 2 Guest(s)