@TDA
Ni kartoni za jaja nisu uopšte loš prigušivač, kada se nema ničeg drugog pri ruci (samo ne stavljaj jaja unutra, posebno ako prigušuješ plafon (strop), to može žešće da boli :-).
Šalim se malo TDA.
----------------------------------------
@Zvu,
Drugar, pošto se ti baš dugo i ozbiljno baviš zvučnicima i skretnicama, možda mogu pomoći korisnim savetom iz moje oblasti, a indirektno vezano i za tvoju.
Naime, možda bi trebalo da probaš "nanocristaline" jezgra, i to firme "Vacuumschmelze" (najbolji su trenutno na zemaljskom šaru u tome).
Konkretno mislim na materijal "Vitrovac 6030F".
Taj materijal se odlikuje enormno stabilnim permeabilitetom vs indukcija i vs frekvencija, što pak znači da će induktivitet kalema ostati kod takvog nepromenjen okvirno od 0-200KHz i okvirno od 0-0.6T (vidi dijagrame na 11. strani priloženog dokumenta).
Pk003.pdf (Size: 548,32 KB / Downloads: 6)
Ujedno, materijal ima veoma visok nivo saturacije u odnosu na feritna jezgra a gubici pri audio frekvencijama se mogu smatrati zanemarivim, jer su pri 100KHz tri puta manji nego kod ferita.
Permeabilitet tog materijala je dosta visok te ne zahteva mnogo navoja.
Cena je malo "vruća" u odnosu na feritna jezgra, ali prednosti neprikosnovene u svakom smislu.
Pošto se u audio oblasti ne operiše nekim velikim snagama, posmatrano sa aspekta onog užasa od snage koja se može provući kroz te tipove jezgra u SMPS, neće biti bitan odnos gubitaka W/g (vat po gramu mase jezgra), što ujedno podrazumeva da za audio namene jezgra ne moraju imati veliku površinu hlađenja. Odnosno set jezgara može biti napravljen od nekoliko malih, sa umerenom cenom i malom masom materijala.
Za audio pak treba veći poprečni presek jezgra, zbog niskih frekvencija, da bi se sa datim naponom imala B u dozvoljenim granicama (0.6T kod 6030F), a pri malom broju navoja za potrebe datog induktiviteta.
To bi moglo biti prevaziđeno upotrebom više malih toroidnih jezgara koja nisu preterano skupa, u cilju dobijanja dovoljnog ukupnog poprečnog preseka, a umesto drastično skupljeg toroida većih prečnika (jer ima mnogo više grama materijala).
Dakle da ponovim radi veće jasnoće: kod SMPS je bitna ukupna masa i površina hlađenja takvih jezgara, kod audio primene ne.
Jezgra ne moraju biti velika, a dozvoljen nivo B bi se mogao postići na dva načina, pomoću više malih jezgara:
-motanjem nekog broja navoja na svako pojedinačno i njihovim serijskim spajanjem radi dovoljne L,
- motanjem kroz nekoliko toroida istovremeno, gde je poprečni presek umnožen brojem jezgara.
U prvom slučaju se napon raspodeljuje po pojedinačnim jezgrima i svako dobija deo ukupnog, gde se nađe B standardnom kalkulacijom, a u drugom slučaju je B opet umanjena velikim poprečnim presekom jezgra.
Račun se svodi na standardni:
B=Uac^6[V]/(4.44 x f[Hz] x N[navoja] x Ae[mm^2])
Valjalo bi to čuti kako to zvuči u realnosti jer nema gvozdenih i feritnih jezgara koja se mogu i približiti osobinama ovih materijala.
Ko bi to mogao bolje probati nego ti?
Mislim da se mogu naći u "Mouser".
Pozz