Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Prepravka Panasonic SB-PM20 zvučnika
Zvuk putuje brzinom od 343 ili 344 metara u sekundi i voli da se odbije od prepreke.
Kol'ko ce biti udaljeni zidovi od mikrofona? Bar ces da znas pristizanje prvih refleksija Smile
Merenje odziva donjeg spektra prosto zaboravi (<200Hz u prosecnoj sobi)
Video si da Zvule stavlja gejt na 300Hz
Reply
Ubi mi volju... Smile
Imam gomilu onih sunđera sa teksturom sličnom kartonu za pakovanje jaja pa ću ih rasporediti na kritične tačke i time ublažiti refleksiju na najkritičnijim mestima. Valjda će nešto vredeti.
Face up...make your stand and realise you're living in the golden years!
Reply
Upravo kako bata Djole kaže. Merenja ispod 200-300Hz su aproksimacija. Pomaže roze šum ali najbolje je izneti zvučnik napolje leti, kad ne duva vetar, u 3 ujutro (na pun mesec Smile ) i onda premeriti ako hoćemo da merimo što niže. Međutim, ukrštanja se obično rade od 500Hz pa na više - e tu se bez merenja ne može.

Glede niskih frekvencija, mogu se meriti i u sobi s tim što je to malo komplikovanije. Napravim uputstvo i za to uskoro.
Reply
@TDA

Ni kartoni za jaja nisu uopšte loš prigušivač, kada se nema ničeg drugog pri ruci (samo ne stavljaj jaja unutra, posebno ako prigušuješ plafon (strop), to može žešće da boli :-).

Šalim se malo TDA.
----------------------------------------

@Zvu,

Drugar, pošto se ti baš dugo i ozbiljno baviš zvučnicima i skretnicama, možda mogu pomoći korisnim savetom iz moje oblasti, a indirektno vezano i za tvoju.

Naime, možda bi trebalo da probaš "nanocristaline" jezgra, i to firme "Vacuumschmelze" (najbolji su trenutno na zemaljskom šaru u tome).
Konkretno mislim na materijal "Vitrovac 6030F".
Taj materijal se odlikuje enormno stabilnim permeabilitetom vs indukcija i vs frekvencija, što pak znači da će induktivitet kalema ostati kod takvog nepromenjen okvirno od 0-200KHz i okvirno od 0-0.6T (vidi dijagrame na 11. strani priloženog dokumenta).

.pdf   Pk003.pdf (Size: 548,32 KB / Downloads: 6)

Ujedno, materijal ima veoma visok nivo saturacije u odnosu na feritna jezgra a gubici pri audio frekvencijama se mogu smatrati zanemarivim, jer su pri 100KHz tri puta manji nego kod ferita.
Permeabilitet tog materijala je dosta visok te ne zahteva mnogo navoja.
Cena je malo "vruća" u odnosu na feritna jezgra, ali prednosti neprikosnovene u svakom smislu.

Pošto se u audio oblasti ne operiše nekim velikim snagama, posmatrano sa aspekta onog užasa od snage koja se može provući kroz te tipove jezgra u SMPS, neće biti bitan odnos gubitaka W/g (vat po gramu mase jezgra), što ujedno podrazumeva da za audio namene jezgra ne moraju imati veliku površinu hlađenja. Odnosno set jezgara može biti napravljen od nekoliko malih, sa umerenom cenom i malom masom materijala.

Za audio pak treba veći poprečni presek jezgra, zbog niskih frekvencija, da bi se sa datim naponom imala B u dozvoljenim granicama (0.6T kod 6030F), a pri malom broju navoja za potrebe datog induktiviteta.
To bi moglo biti prevaziđeno upotrebom više malih toroidnih jezgara koja nisu preterano skupa, u cilju dobijanja dovoljnog ukupnog poprečnog preseka, a umesto drastično skupljeg toroida većih prečnika (jer ima mnogo više grama materijala).

Dakle da ponovim radi veće jasnoće: kod SMPS je bitna ukupna masa i površina hlađenja takvih jezgara, kod audio primene ne.

Jezgra ne moraju biti velika, a dozvoljen nivo B bi se mogao postići na dva načina, pomoću više malih jezgara:

-motanjem nekog broja navoja na svako pojedinačno i njihovim serijskim spajanjem radi dovoljne L,

- motanjem kroz nekoliko toroida istovremeno, gde je poprečni presek umnožen brojem jezgara.

U prvom slučaju se napon raspodeljuje po pojedinačnim jezgrima i svako dobija deo ukupnog, gde se nađe B standardnom kalkulacijom, a u drugom slučaju je B opet umanjena velikim poprečnim presekom jezgra.

Račun se svodi na standardni:

B=Uac^6[V]/(4.44 x f[Hz] x N[navoja] x Ae[mm^2])

Valjalo bi to čuti kako to zvuči u realnosti jer nema gvozdenih i feritnih jezgara koja se mogu i približiti osobinama ovih materijala.

Ko bi to mogao bolje probati nego ti?

Mislim da se mogu naći u "Mouser".

Pozz
Reply
I da dopunim još malo o potencijalnoj primeni tih toroida kod audioskretnica:

-Mali broj navoja na toroidu, - automatski veoma mali parazitni kapacitet kalema, što je minimizovan bajpas za visoke tonove,

-Mali broj navoja na malim toroidima, - kratka žica i jako mali termogeni otpori žice, odnosno visok Q kalema, što će reći veoma mali gubici snage na nižim frekvencijama.

Jedino još treba proveriti kako to zvuči u skretnici.

Pozz
Reply
(04-26-2016, 04:11 PM)vulejov Wrote:
(04-26-2016, 01:36 PM)Macola Wrote: I da dopunim još malo o potencijalnoj primeni tih toroida kod audioskretnica:

-Mali broj navoja na toroidu, - automatski veoma mali parazitni kapacitet kalema, što je minimizovan bajpas za visoke tonove,

-Mali broj navoja na malim toroidima, - kratka žica i jako mali termogeni otpori žice, odnosno visok Q kalema, što će reći veoma mali gubici snage na nižim frekvencijama.

Jedino još treba proveriti kako to zvuči u skretnici.

http://www.jantzen-audio.com/c-coil/

Vulejov,

Veruj mi nemam pojma kako kalemovi "jantzen" sa linka zvuče u skretnici, samo sam predložio materijal jezgra sa briljantnim osobinama za te namene.
Tu je trenutno Vacuumschmelze vodeća firma na planeti po performansama "nanocristaline" jezgara.

Vitroperm 6030F je materijal sa enormno stabilnim permeabilitetom. Skoro da nema konkurentnog materijala po tom pitanju, kada se uzmu osobine nivoa saturacije i gubitaka.

Dotični materijal sam predložio sa ozbiljnim iskustvom u korišćenju jezgara uopšte.

Možda je u "janzenu" neko slično jezgro, a možda i nije. Pre bih rekao da nije, jer vacuumschmelze toroidi imaju pravougaoni presek.

Pozz
Reply
@Macola:

Hvala na savetu. Pogledaću koja su to jezgra. Najbolja varijanta za sada slušno je pomenuti Jancen. Biće interesantno uporediti sa time.
Reply
Mislim da vredi probati Zvu.
Opak je taj materijal kada se uzmu u obzir upravo zahtevi za audio.

6030F vs ferit:

- 0.6T vs 0.25T max.
- gubici 40mW/g vs 80-180mW/g pri 0.2T i 100KHz,
- permeabilnost bliska materijalima N87, N67, N27
- potpuno horizontalna kriva permeabiliteta vs B vs f, dok je to kod ferita krivo kao kifla po oba parametra.

Kod feritnih jezgara induktivitet jako varira vs B(čitaj struja kalema) vs f i otud potiču problemi u zvuku (nikome ne treba varijabilni L u kalemu za skretnicu).
Kod hipersil jezgara od tanke trake (toroidi motani njom) je takođe slična situacija, ali manje i imaju veći dozvoljeni B.

Smatram da je jedna od ključnih osobina u skretnici prvenstveno stabilna L vs struja vs frekvencija, i onda će se 6030F ponašati isto kao vazdušni kalem (naravno do nekih 0.6T max. B, pošto vazdušni uopšte nemaju gornju granicu), sa bitnom prednosti oko malog otpora i malenih parazitnih kapaciteta u odnosu na vazdušni.

Tj. očekujem da to bolje radi od vazdušnog samo ako se ispoštuje B <=0.6T.

Pozz

P.S.

Kada kažem B<=0.6T to kod dotičnog materijala podrazumevam čitavih +-0.6T, odnosno ekskurzija B za svaki polutalas može glatko ići do 0.6T svojim polaritetom.
Reply
Tema je očišćena i postovi su prebačeni ovde:
http://forum.yu3ma.net/showthread.php?tid=1261

Nastavljamo tamo gde smo stali...
Reply
Najzad sam pozajmio LC metar.
Hvala Branko!

Upeglao sam zavojnicu na 0,24mH i atenuirao visoke za oko 4,67dB.
Sad mnogo prirodne zvuče ove kutije.

Bas drajver nije baš neko savršenstvo, tako da nema svrhe da se više zezam oko ovoga.
Služiće u radionici da nije tišina dok se radi. Big Grin

Reply
Ovo je RTA prikaz jednog od zvučnika snimljen mobilnim telefonom bez ikakve kalibracije.

Sigurno nije neki merodavni grafikon, ali otprilike dočarava trenutno stanje.
Presek skretnice je na oko 4Khz što se lepo i vidi na priloženom jer visoki odskaču malo od te tačke ka višim frekvencijama.
Sigurno sam trebao da atenuiram visokotonac za još par decibela, ali nije strašno.
U svakom slučaju sam skontao kako ovo funkcioniše i stečeno znanje mogu da primenim na sledeći ozbiljniji projekat.
Normalno, potrebno je pripremiti i merni mikrofon i ostalu skalameriju.

U svakom slučaju zvuče dosta bolje od zvučnika sa komercijalnih mini linija. Big Grin
Reply

Forum Jump:

Users browsing this thread: 1 Guest(s)