Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Pomoc oko zice za trafo
Pozdrav svima.Dobio sam se do metalno U I jezgro malo povecih dimenzija pa mi je potreban savet oko kupovine zice.Stubovi jezgra su 70mm X 60mm i za primar mi treba koliko sam ja izracunao 260 namotaja pa ako neko zna kolika je otprilike tezina zice precnika 3mm za tih 260 namotaja,pitam zbog kupovine jer treba da narucim a nisam siguran koliko i ujedno,limovi nisu najbolje lakirani pa da li ostaviti tako ili lakirati,tj koliki se tu gubici mogu ocekivati,ako neprelazi nekih 20% nebi ih onda lakitao jer mi nije potrebna bas tolika snaga a i nece raditi po ceo dan tako da nije nesto strasno oko grejanja trafoa.
Reply
(01-16-2016, 08:29 PM)MILANNN Wrote: Pozdrav svima.Dobio sam se do metalno U I jezgro malo povecih dimenzija pa mi je potreban savet oko kupovine zice.Stubovi jezgra su 70mm X 60mm i za primar mi treba koliko sam ja izracunao 260 namotaja pa ako neko zna kolika je otprilike tezina zice precnika 3mm za tih 260 namotaja,pitam zbog kupovine jer treba da narucim a nisam siguran koliko i ujedno,limovi nisu najbolje lakirani pa da li ostaviti tako ili lakirati,tj koliki se tu gubici mogu ocekivati,ako neprelazi nekih 20% nebi ih onda lakitao jer mi nije potrebna bas tolika snaga a i nece raditi po ceo dan tako da nije nesto strasno oko grejanja trafoa.

Ukoliko si tacno izmerio stranice jednog stuba (a ima ih dva) na tom jezgru onda ti se proracun ne slaze sa debljinom zice koju si naveo

Pre svega potrebno je jos informacija da bih dobio odgovor:

1. Napon na primarnom namotaju predpostavljam 220v ili 380v ?
2. Za sta nameravas da koristis taj trafo posto kazes da nece da radi po ceo dan.

Pozdrav
Reply
Sve je kako treba samo mi treba otprilike kolika je otprilike tezina zice za tih 260 namotaja ako je zica 3mm
Reply
http://www.empr.ftn.kg.ac.rs/2%20TR/tr05...0trafo.xls

Unesi dimenzije i proračunaj, to da imaš 260 namotaja ne znači puno bez svih dimenzija.
Reply
To je to,racunao sam zicu kao valjak,pa zapreminu valjka pa uporedio tezinu bakra sa tezinom vode i vrlo malo sam pogresio,trebace debele pare za zicu ali sobzirom da je jezgro dzabe nece biti strasan iznos na kraju za takav trafo.
Reply
Šta planiraš da praviš?
Reply
Planiram da imam par namena pa cu ukratko.Da namotam namotaje za starter,onda namotaje kao za dva primara da bi bio i rastavni trafo a kad se spoji po jedan namotaj onda da moze da radi kao starter na dve faze a spoj da bude zvezdiste.Mesta za motanje ima pa na prvom sekundaru razmisljam da ostavim nekoliko izvoda da bih nadesio ako resim da dodam i aparat za varenje jer dobra stvar je sto ima bas dosta mesta za motanje pa moze sve da se izvede.
Reply
Ovako je vec bolje imamo vise informacije

Mozes namotati dva identisna primara po jedan na svakom stubu i kada na jednom dovedes ulazni napon na drugom dobijas izlazni i on je u tom slucaju sekundar na rastavnom trafou.
Za starter mozes takodje namotati dva sekundara na oba stuba po jedan preko primarnih namotaja i u tom slucaju vezes ona dva primara paralelno kao i sekundare za dobijanje vece struje iz trafoa.

Za ove navedene slucajave kao sto sam i predpostavio nije ti potrebna zica precnika 3mm jer je jezgro slabije.
Ovde mozes koristiti zicu debljine 2mm za primarne namotaje i trafo da opterecujes trajno njegovom nazivnom snagom koja iznosi 1700W a za namotaje koji sluze za starter tu tu je potreban presek (ne precnik) zice od 30mm^2 .

Pozdrav
Reply
Debljinu zice nisam racunao jer tolika je vec bila na njemu ali nazalost neupotrebljiva.
Reply

Forum Jump:

Users browsing this thread: 1 Guest(s)