Thread Rating:
  • 1 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
APEX T-Line klon
Idi bre Zvule, kao da čitam Troelsa Gravesena lično Smile

Sve je to potpuno u redu, ali mnogo zavisi od toga čime čovek želi da se zadovolji... nekome je skroz ok ta sal skretnica i sal zvučnici...

Ne i meni. Ja sam kupio panasonic mic i delove za najjednostavniji jig i pripremam neku osnovnu mernu opremu i.... jbg to tako stoji... zbog nedostatka vremena..... Sad
Između astronauta nikada nije postojala granica. Onog dana kada taj koncept bude dopreo do svesti političara, naša planeta će izgledati drugačije. Aleksej Leonov
Reply
(04-22-2015, 05:20 PM)Alex Wrote: Sve je to potpuno u redu, ali mnogo zavisi od toga čime čovek želi da se zadovolji... nekome je skroz ok ta sal skretnica i sal zvučnici..

Zato se I ne oglašavam svako malo u temama u kojima se piše o zvučnicima jer bih se ponavljao, a sve to liči na neku lošu kampanju. Napisao dovoljno puta do sada nego kad si me pozvao, nekulturno bi bilo da se ne odazovem I ne nasmejem Belog. Vidiš da je mnogo ozbiljan u poslednje vreme.
Reply
Zvu, ja samo hoću da napravim neke zvučnike za početak. Malo da se zanimam...
Ne tražim savršenstvo.... Wink
Verujem da ni ti nisi počeo u startu da praviš vrhunske zvučnike.
Tvoje kritike su na mestu, ali kako bih nešto naučio a da ne napravim neku grešku? Smile

Slobodno ti piši. Za to služi forum...
Nikog ne vređaš i niko se ne vređa.
Priznajem da o zvučnicima nemam dve blage...
Face up...make your stand and realise you're living in the golden years!
Reply
(04-22-2015, 05:15 PM)BeliNinja Wrote: "Ne mogu da spašavam nekoga od samog sebe. "

Vidim da si dodao ovo u međuvremenu pa da pojasnim. Imao sam potrebu ranije da učinim sve što mogu da se neko ne zajebe oko zvučnika i uleti u loš projekat. To je obuhvatalo i dosađivanje i malopre pomenuto ponavljanje do besvesti. Međutim iskustveno sam došao do zaključka da kad neko nešto zacrta, teško da će mu neki tamo Zvu promeniti mišljenje - sve i da zna o čemu priča. U tom smislu sam mislio na "spašavanje od samog sebe". Ne vidim sebe kao nekog spasioca zapravo već je to napisano više zarad spisateljske lepote posta i moje prikrivene poetičnosti u pogledu na život i svet (;
Reply
Ma skontao sam ja sta hoces da kazes....
Reply
(04-22-2015, 05:49 PM)TDA Wrote: Zvu, ja samo hoću da napravim neke zvučnike za početak. Malo da se zanimam...
Ne tražim savršenstvo.... Wink
Verujem da ni ti nisi počeo u startu da praviš vrhunske zvučnike.
Tvoje kritike su na mestu, ali kako bih nešto naučio a da ne napravim neku grešku? Smile

Slobodno ti piši. Za to služi forum...
Nikog ne vređaš i niko se ne vređa.
Priznajem da o zvučnicima nemam dve blage...

Ja sam sa 14 godina isekao nekoliko ormara u zvučnike, pravio "bas binove" od Videoton osmica. Ormare smo sekli u mojoj zgradi u podrumu ručnom list testerom u 02:00 ujutru Big Grin

Nisam imao kinte za CD plejer pa sam neke trosistemske 6" za kola (koje sam "popravio", a za šta mi vlasnik istih nikad nije dao novac pa sam ih zadržao) menjao za CD rom i napajanje od kompjutera od 200W. Imao je dugme za plej i jednu pesmu napred nazad. Morao sam da slušam zvuk lasera da bih znao na kojoj je pesmi. Pojačalo mi je bila mini linija kojoj ništa osim ampa nije radilo. I odlepljivao sam od sreće na zvuk toga - kad sam imao 15 godina. Kad je drugar napravio dvosistemske kutije sa SAL SR2030 i DTF12 pomislio sam da nema ništa bolje od toga pa sam uradio iste takve ali sa "boljim" ei 1" visokotoncima. I dalje se sećam koliko mi je tada dobar zvuk bio iz tih zvučnika - svi su mi ih hvalili. Ali sada, 15 godina kasnije, više volim samo da ih držim u lepom sećanju. Prodao sam ih tada za 10000 dinara drugaru.

Držalo me je igranje kršićima dok sam išao u srednju školu. Čim sam krenuo da zarađujem za sebe, odmah sam počeo da kupujem kvalitetnije zvučnike. Ne zato što mi je stalo da imam nešto što je skuplje, već zato što je radilo neuporedivo bolje.

Ali ne moraju svi da prolaze kroz to. Bar ne sada kad se zna toliko više nego tada. Dovoljno je teško napraviti vrhunske zvučnike i sa svim merenjima i pomagalima pa mislim da nema svrhe ni kretati bez.
Reply
Ahahaha, znači ima još sličnih meni Big Grin Big Grin

Ja sam imao samo godinu dana više kada sam na tuđem kućnom sistemu (Technics SU-V50 i JBL J325), mojoj diy mixeti (slider potovi iz ei niš televizora) i diy stroboskopu (lampa iz ćaletovog blica od Zenita) zaradio svojih prvih 40 maraka pustajući muziku na lokalnoj žurci. Odmah sam novac uložio u Ei Niš baseve od 20 cm, srednjetonaca se ne sećam a visokotonci su bili od stereo kasetofona. Skretnice jedva da se sećam, ali znam da sam ručno namotao kaleme za baseve koji su bili ko zna koje vrednosti. Kutije su bile od dedinog ormara za alat, a iznutra dampirane prvo katranom (sve što sam znao inače sam tada učio iz časopisa Sam Svoj Majstor), pa onda ter papirom i na kraju gurnuta unutra poveća količina vune. Zvuka se ne sećam nešto mnogo, na žalost nisam ni imao kad da ga zapamtim - na prvoj sledećoj žurci sam poneo te zvučnike, prepun sebe. Negde usred žurke, odjednom je zvuk bio malo slabiji, a posle toga još malo slabiji. U jednom trenutku, začuđen šta se dešava, provalio sam da rade samo JBL-ovi... Znao sam šta se desilo, ali sam se nadao da nije to...  Sad Big Grin
Još sam posle i probao sam da premotam te baseve, što mi je i pošlo za rukom sa jednim - ali je zavojnica zakačinjala pa se na jačim nivoima zvuka čulo struganje Big Grin I da, pošto sam koristio deblju žicu, DC otpor tog zvučnika je bio 1,5 oma Big Grin A prvi CD pleyer bio je Sony diskmen... Po kom je jedan pijani gost na žurci prosuo špricer. Diskmen je i posle toga radio ali nije hteo da prebacuje i premotava pesme, nego pustiš CD od početka do kraja...... Big Grin

Mnogo još toga se izdešavalo, u međuvremenu neke SAL transmisione kutije, gomila nekih 2N3055 ampova, više se i ne sećam...

Jedino što sam naglo prestao sa diyaudiom za vreme studija,,, eto do pre godinu i nešto, moj gladni come back u ovaj prelep hobi Smile Da sam se i u tom svom međuvremenu majao sa audiom, nzm kakav bih sistem sada imao........ ali ne mari Tongue
Između astronauta nikada nije postojala granica. Onog dana kada taj koncept bude dopreo do svesti političara, naša planeta će izgledati drugačije. Aleksej Leonov
Reply
Eto vidite... Big Grin
Niko se nije naučen rodio i svako mora da prođe kroz neki period evolucije... Big Grin

Ja neću da vam kažem kakve sam Frankenšatajne pravio.
Za#ebavali bi ste me do sutra a i onako odosmo u off..... Wink

Odma da ste se vratili na APEX zvučnike!
Face up...make your stand and realise you're living in the golden years!
Reply
Naci pravu meru u svemu je najveca mudrost. Imao sam prijatelja koji je pricao: 'ja ne znam da napravim pojacalo sa manje od 1000EUR ni zvucnike sa manje od 3000EUR'. Bez obzira na mnoge kompromise koji se moraju napraviti kad se pravi kutija sa 30EUR ona ce sigurno imati zvuk iznad svih ocekivanja. Ova kutija je za nijansu komplikovanija i skuplja od obicnog bas reflexa, a na prednju plocu moze da se ugradi auto zvucnik og 5EUR ili drajveri od 700EUR... u svakom slucaju ovde se samogradnjom mnogo dobija u svakom pogledu uz minimalna ulaganja i nikakav rizik. Ne bih da plasim i obeshrabrim ljude pricom: 'ako se ne koriste odredjene komponente kutija nece da radi...' kutija ce svakako raditi sa bilo kojim komponentama ipak je zvucnik najobicniji elektromehanicki pretvarac Smile
APEXaudio.MileSlakovic
Reply
Evo primer jedne Bass Ultraflex kutije koja nadmasuje Bass Reflex 4-6dB. Komentar je sa drugog foruma coveka koji je ipak napravio i pored preporuke da to nece da radi: 
'Iako sam bio kritikovan zbog kupovine FANE 15-ke,u ovoj kutiji izvlacim zemljotres iz zvucnika i kutija je predobra,moja topla preporuka svakom samograditelju Big Grin

I pored monologa,dobro je sto sam se odlucio za ovakvu kutiju...Mozda jednog dana tu dođe RCF ali jos cu ovakvih kutija praviti zasigurno Big Grin '

APEXaudio.MileSlakovic
Reply
baš kako reče,Mile, "Naci pravu meru u svemu je najveca mudrost."

i na kraju kad se ta mjera nađe opet je sve podložno ličnom utisku i procjeni drugog pojedinca,ne samo po pitanju zvučnih kutija već po pitanju svega u životu. svi mi svakodnevno donosimo raznorazne odluke a onda vidimo i kakve kritike (pozitivne/negativne) su tim odlukama izazvane. takav je život...
Chop your own wood and it will warm you twice
Reply
(04-22-2015, 08:20 PM)apexaudio Wrote: ............ a na prednju plocu moze da se ugradi auto zvucnik og 5EUR ili drajveri od 700EUR... u svakom slucaju ovde se samogradnjom mnogo dobija u svakom pogledu uz minimalna ulaganja i nikakav rizik.....

Ne bih se složio sa ovim. Ne postoji takva stvar kao što je generička kutija u kojoj isto radi zvučnik od 5 evra i onaj od 700. Ako bi kutija bila projektovana prema TS parametrima zvučnika od 5 evra, stavljanjem zvučnika od 700 evra koji ima dijametralno različite TS parametre bi se dobio katastrofalan zvuk - bez obzira što je kvalitetan zvučnik u pitanju. Njegovi potencijali, koji umnogome prevazilaze pomenuti zvučnik od 5 evra, nisu iskorišćeni. To opet može da dovede nekoga do pogrešnog zaključka - zvučnik od 5 evra bolje zvuči od onog od 700. U stvarnosti treba ugoditi kutiju prema svakom zvučniku koji se koristi pa onda napraviti poređenje i reći šta je bolje. 

Bitno je napomenuti da za pristojan zvuk nije neophodno 700 evra za drajvere niti 3000. Za naše prostorije je dovoljno oko 200-300 evra izdvojiti za drajvere da nešto počne da zvuči dobro. 

Što se tiče rizika, on se sastoji u tome da neko da 30-ak evra za MDF, 20-ak za kalemove i kondenzatore. Još 10-ak za šrafove, konektore i lepak za sastavljanje kutija. Dodati na to tih 30 evra za baseve i jedno 15 za visokotonce. Dođemo do cifre od 105 evra. Onda sve to lepo napravimo i to zazvuči nekako ali pošto je samo cena bila kriterijum (a ne kvalitet zvuka) dođemo do toga da nismo zadovoljni time što smo uradili. Kako smo uložili 105 evra koje ne možemo nikako da vratimo jer DIY zvučnike niko ne kupuje, u gubitku smo 105 evra. 

Tada davanje od recimo 200 evra za par boljih polovnih kutija i ne zvuči tako loše - bar meni.

Što se tiče tog vufera sa slike, nisam upoznat ali ako je ta kutija pravljena po projektu za određeni RCF bas - to je skroz u redu. Neko ko nema odmah novca, napravi prvo drvenariju za neki zvučnik koji želi. Stavi unutra bilo šta da mu svira dok ne skupi novac za taj RCF. Kad skupi, proda Fane, ubaci RCF i sve bude ok. Nije teško zvučnikom od 15" praviti zemljotres. Imam 2 komada u sobi. Pravi problem je napraviti zvučnik koji dobro svira srednje i visoke, da budu fazno usklađeni, frekventno linearni i generalno dobro zvučeći. 

Uvek me je čudilo što se u svim delovima HiFi lanca (DAK-ovi, pojačala, pretpojačala itd.) obraća jaako mnogo pažnje na linearnost frekventnog odziva i to mnogo van slušnog opsega ali kad se dođe do zvučnika koji imaju direktnu komunikaciju sa našim uhom, najveći broj ljudi je spreman na kompromis - pitam se zašto je to tako kad ne mora da bude.
Reply
Kratki OFF:

Kao čovek koji čitucka na temu zvučnika i svako malo zapitkuje ove što znaju više (pa i Zvuletu skačem po ganglijama počesto Tongue ) samo da reknem da ima lepih besplatnih programa za simulaciju odziva zvučnika (WinISD Pro, Hornresp...). Uz malo par osnovnih stvari oko T/S parametara koji zvučnik pasuje u koji tip kutije može lagano da se krene sa nekim osnovnim igranjem i simulacijama odziva, odmaklo se malo od proba-greška metoda. Neće baš sve da pasuje u svaku kutiju. Za osnovnu igranku dosta.

Posle dođe direktivnost van ose, uticaj položaja drajvera na prednjoj ploči, uticaj ivica, rastojanja drajvera... što se više učim saznajem da sve više stvari ne znam Smile

Na temu:
Neko lično eksperimentalno iskustvo, ukoliko se u onaj T-line stavi zvučnik sa dovoljno velikim Qts nemojte se iznenaditi ako dobijete prenaglašen bas i glavobolju Smile
Nemoj silom, uzmi veći čekić.
Reply
Dobro je krenuti od sajta Martin Džej Kinga ako se želi raditi bilo koja transmisiona kutija. Po mom dosadašnjem iskustvu sa njegovim simulatorom (istina ne bogatom jer se nisam preterano bavio TL dizajnom) ne ispadne uvek onako kako je simulator rekao da hoće ali je opet bolje nego apsolutno ništa.

Ali nije to najveći problem. Pravilna ispuna kutije kao i ostatak spektra tog bas-srednjetonca kao i opseg preklapanja bas-srednjetonca i visokotonca predstavljaju mnogo veći problem za uraditi kako treba od podešavanja basa.
Reply
Ja radio TL sa ranije u temi pomenutim SAL SRP1620. Iz časopisa Audio projekti, pa neke Monacor transmisije, pa tamo ima formula kako sračunati TL.
Sračunao ja po pdf-u koji ide uz SAL (ono sa neta).
Basa sam imao dovoljno samo kada na equalizeru pojačam sve do 150 Hz na +9dB.
Prodao sam te kutije na Limundu za 1500 din, i ne žalim da sam ih dao i besplatno, samo da ih ne gledam više.
Ali hebaga, u to vreme ne nađoh neki online simulator, niti mi bilo na pameti da merim drajvere, itd... već se uzdao u pouzdanost SAL pdf-ova... 62

Na CT142 izravno sam zamenio Visaton W170S Vifom PL18WO09-04 čisto experimentalno, u nameri da se naknadno majem sa eventualnom prepravkom kutije / dužine / širine TL kanala ako mi se ne svidi bas odziv, međutim, Vifa je legla na ove kutije kao pedu na šholju Tongue  još i lepše zvuči... 113
Reply
Eksperimentalno iskustvo nema alternativu, koliko god proucavali teoriju o rastojanju izmedju drajvera i uticaju ostrih ivica kutije dok se ne uverimo koliko i da li je to cujno necemo u moru informacija znati sta je bitno a sta ne i koje kompromise mozemo da napravimo kod niskobudzetnih zvucnika. Zvucnici su inace daleko od savrsenstva i ako se tezi tome ne treba ih ni praviti, ali kako god nelinearni bili ipak ce nam omoguciti uzivanje u muzici. Zvucna kutija se pravi samo za bolju reprodukciju prve dve oktave ostatak spektra zvuci isto u bilo kojoj kutiji i na njega se utice jedino skretnicom (naravno i izborom drajvera). Osim konstrukcije na zvuk basa utice prostorija i polozaj zvucnika unutar nje... sto se vise teoretise to smo dalji od samogradnje, i zabave koju ona pruza, a eksperimentalno iskustvo koje se stice nema cenu. Pocetnicima ne bih savetovao da se oslone na simulaciju, lako sam uspevao da 'prevarim' simulator i dobijem SPL od preko 140dB, a u praksi je bas zvucao kao sa telefona.
APEXaudio.MileSlakovic
Reply
(04-23-2015, 09:16 AM)apexaudio Wrote: Eksperimentalno iskustvo nema alternativu, koliko god proucavali teoriju o rastojanju izmedju drajvera i uticaju ostrih ivica kutije dok se ne uverimo koliko i da li je to cujno necemo u moru informacija znati sta je bitno a sta ne i koje kompromise mozemo da napravimo kod niskobudzetnih zvucnika. Zvucnici su inace daleko od savrsenstva i ako se tezi tome ne treba ih ni praviti, ali kako god nelinearni bili ipak ce nam omoguciti uzivanje u muzici. Zvucna kutija se pravi samo za bolju reprodukciju prve dve oktave ostatak spektra zvuci isto u bilo kojoj kutiji i na njega se utice jedino skretnicom (naravno i izborom drajvera). Osim konstrukcije na zvuk basa utice prostorija i polozaj zvucnika unutar nje... sto se vise teoretise to smo dalji od samogradnje, i zabave koju ona pruza, a eksperimentalno iskustvo koje se stice nema cenu. Pocetnicima ne bih savetovao da se oslone na simulaciju, lako sam uspevao da 'prevarim' simulator i dobijem SPL od preko 140dB, a u praksi je bas zvucao kao sa telefona.

Rastojanje između drajvera nije teorija već praksa, kao i razlika u odnosu na oborene ili neoborene ivice kutije. Nema tu mnogo teoretisanja već par pravila koja se trebaju ispoštovati i sve bude ok. Sve su to jasno čujne razlike koje se mogu i izmeriti. Citirani post nije postojan ni u jednoj napisanoj rečenici. Mogu da obrazlažem red po red ali nemam volje za tim pogotovo jer bi ispalo da proganjam gosn Mila, a zapravo poštujem njegov doprinos DIY zajednici u pogledu davanja šema za svoja pojačala besplatno.

Reći ću da se ne slažem sa napisanim i time završiti sa trolovanjem u ovoj temi. Napisao sam već što sam smatrao da je potrebno kako bih upozorio na eventualne probleme koji se kasnije teško mogu ispraviti - ako ikako. Puno sreće i dobrog zvuka u ušima želim. 
Reply
Nisam se ni jednog trenutka osetio proganjanim niti tvrdim da obaranje ivica, rastojanje izmedju drajvera... i ostala pravila ne treba primeniti. Na kupujem-prodajem je u ponudi vise od 3000 hi-fi kutija i ako bi pravili statistiku veoma mali broj proizvodjaca je ispostovao sva pravila pa zasto bi to radili samograditelji koji kutije sklapaju prvernstveno iz hobija. Zabava, ucenje i veoma ogranicen budzet su na prvom mestu. Meni od svega napisanog u glavi ostaje samo obeshrabrivanje potencijalnih samograditelja iznosenjem cinjenica koje su tacne ali nisu bitne u ovoj klasi uredjaja. Ovde nije bitno to sto za 200EUR mogu da se kupe gotove solidne kutije ni koliko ce kostati komponente za samogradnju ni da li se to moze prodati... sumnjam da je iko na ovom forumu prodao bilo koji uredjaj koji je napravio... Nemam ni ja volje ni vremena za pisanje dugackih postova, ova tema je o samogradnji a ne o dilemi samogradnja ili ne.
Pokrenuo sam temu na speakerplans forumu 2013-te gde sam podelio neke ideje i nedovrsene projekte i zaboravio na to, sada vidim da ta tema ima vise od 70000 pregleda i po broju pregleda je na desetom mestu, mislim da to pokazuje da moj pristup samogradnji nije potpuno pogresan.
http://forum.speakerplans.com/forum6&SO=V&OB=desc.html
APEXaudio.MileSlakovic
Reply
Mozda je neko stekao pogresan utisak da ja odobravam koriscenje SAL zvucnika, upravo suprotno sa ovim zvucnicima nemam mnogo iskustva i ono sto imam je uglavnom lose, pojedini bas zvucnici su gotovo neupotrebljivi za bilo koju konstrukciju kutije.
APEXaudio.MileSlakovic
Reply
Meni uvek nešto napravljeno izmami osmeh bilo da je pogrešno urađeno ili dobro urađeno iz razloga što ili sam nešto naučio ili sam bio u pravu što se tiče datog projekta.... Svaka škola se plaća a kasnije kad se nauči satisfakcije neće nedostajati. Wink
Devojka me vara sa rođenim mužem!
Reply

Forum Jump:

Users browsing this thread: 1 Guest(s)