Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Opamp buffer, brzi tester napona.
#8
Hvala Gosho i Macola.
Nazalost nemam dovoljno iskustva i znanja da sam isprojektujem do kraja. Pa mi vasa pomoc puno znaci.

Posto nemam shotkey i lm4041. A ne ceka mi se da stignu ako moze drugacije.
Pokusao sam na malo drugaciji nacin da resim.

Referencu za ADC sam podesio da bude VDD. Ali zato pre svakog merenja ( ili posle budjenja iz sleep-a) aktiviram internu FVR referencu na 1024mV. Sa njom ne napajam ADC neko je samo merim. Na osnovu toga mogu da znam koliki je napon baterije. 

VDD =  (FVR  / ADC_val) * 1024
FVR = 1024
ADC_val je vrednost koju sam izmerio na FVR sa ADC napajan VDD

Ova referenca trosi oko 40uA, ali ja je palim samo kratko vreme, toliko da jednom izmerim vrednost.

---------------------------------------------

Budim iz sleep-a na ADC2 pinu. Potrebno mi je da pin prepozna uzlaznu ivicu preko 2.7V (za 3V signal) za merenje napona.
Za visok nivo TTL na ovom mcu (16f1824) je   0.25 * VDD + 0.8. Tako da je dovoljno niska granica da se probudi MCU.
A za kontinuitet cu verovatno koristiti silaznu ivicu koja je 0.15 * VDD.

Inace koristim interni clock 31kHz za sve osim za merenje ADC, gde mi merenje ne radi za clock ispod 1MHz (tu nisam siguran da li je moja greska u kodu ili ne moze da radi na manjim brzinama?).
Pa zato moram da promenim clock kada radim ADC, sto i nije neki poseban problem. Za to kratko vreme povuce stotinjak uA vise.

Kolo kada je u sleep-u trosi oko 22uA. Kada radi sa 31kHz clockom povuce par uA vise. To sam testirao na protoboardu, ako dobro izrutiram plocicu to ce se verovatno malo smanjiti?

---------------------------------------------

Koristicu jedan timer koji ce mi paliti i gasiti LED i ponavljati ADC posle nekog vremena.
Koliko sam ja uspeo da procitam iz DS nijedan timer ne moze raditi u sleepu bez externog clocka. Ima TIM1 interni oscilator ali mu je potreban externi kristal da bi radio. 
Sto mislim da se ne isplati jer sumnjam da ce tako trositi manje od 30uA.

-------------------------------------------------

Nisam siguran u vezi FVR, pise da mu je potrebno neko vreme da se stabilizuje. Ali ja bar nigde nisam nasao koliko je to vreme. 
A dodatno bit koji bi trebao da cekam : FVRRDY is always ‘1’ on devices with the LDO (PIC16F1824/1828).
Izguglao i ljudi se zale da nema informacije u DS, nisam uspeo da nadjem nigde neko preporuceno vreme.

----------------------------------------

Nadam se da ce samo interne clamp diode biti dovoljne. Mada sam primetio da klampuju tek na 0.5v iznad VDD.
Reply


Messages In This Thread
Opamp buffer, brzi tester napona. - by Risto - 05-08-2015, 11:58 PM
RE: Opamp buffer, brzi tester napona. - by Macola - 05-09-2015, 04:59 AM
RE: Opamp buffer, brzi tester napona. - by Risto - 05-12-2015, 09:38 PM
RE: Opamp buffer, brzi tester napona. - by Macola - 05-12-2015, 09:50 PM
RE: Opamp buffer, brzi tester napona. - by Risto - 05-12-2015, 10:49 PM
RE: Opamp buffer, brzi tester napona. - by Gosha - 05-13-2015, 09:36 AM
RE: Opamp buffer, brzi tester napona. - by Macola - 05-13-2015, 03:19 PM
RE: Opamp buffer, brzi tester napona. - by Risto - 05-19-2015, 10:35 PM
RE: Opamp buffer, brzi tester napona. - by Macola - 05-20-2015, 01:57 AM
RE: Opamp buffer, brzi tester napona. - by Risto - 06-10-2015, 10:48 AM
RE: Opamp buffer, brzi tester napona. - by Macola - 06-10-2015, 11:23 AM

Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)