Thread Rating:
  • 1 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
APEX SR150
SR250

Reply
Pa ti si neumoran, Mile! Smile
Reply
Mala nadogradnja kaskadnim spojem i dodatnim parom izlaznih tranzistora delovala mo je logicno uz napon napajanja +/-65V
Reply
Speaker modul kako ga TinaTI voli vidjeti, netlista sa vrednostima i čvorovima...
Stavio sam TXT file,
LIB ili CIR na forumu nije dozvoljen,
TXT otvorite ga sa Notepadom i SaveAs : .LIB i Tina če ga prepoznati...

.txt   SPK01.txt (Size: 493 bytes / Downloads: 2)

Okačijo sam SPK01 na izlaz SR150 (to je potrošač by Stereophile @Braca) i testirao četvrtkom.

Ulaz 1,5Vpeak@20KHz
Izlaz na cca 70Vpeak-to-peak (70Vpp)
Zobbel na izlazu sam za ovaj test odkačio, tako imamo bolji uvid u oscilacije, kasnije ga naravno vratimo!

Promenio sam ulazni kond iz 1nF na 220pF, i u I. CCS sklopu iz 220R+470pF (preko baza VASa) stavio 220R+220pF.
Probao sam smanjiti i 470p//220K u VASu-Vbe množaču, i tu sa manjom vrednošču vrlo brzo proosciluje na nekih 4,2MHz,
amplituda oscilacije mu je inače dostojno mala cca 1,8Vpp (na tih izlaznih 70Vpp), ali kad tad nastradače nam Zobbel net na izlazu!

Kasnije sam išao do sigurnih 220pF//220K gdje oscilacije potpuno umiri/smiri.

-pojačalo je sada samo malo podkompezovano, Setling time ranga 1,2usec, što je "več opaka" vrednost
-overshoot umiri več u samo jednoj samcatoj poluperiodi (test četvrtka@20KHz!!!) i to je ono što tražimo!
-SR (SlewRate) je oko 75-80V/usec

Damping faktor se u simulaciji vrlo teško (skoro nemoguče) izmeri,
jer imamo idealno napajanje, koje nam daje silne ampere, a da napon napajanja uopšte ne pade!
To treba naravno na prototipu i to strogo test damping faktorja sa skockanim napajanjem+pojačalom!!!

Lp
Dragan
LP
Dragan
Reply
Mile (naravno veliki pozdrav!!!)
je več nacrtao SR250,
kaskadni spoj u VASu, ali je (na našu sreču i sreču crtanja za simulacije...:-))
vrlo sličan SR150 pa čemo i njega "kroz simulator"!

---------------------------------------------

:-)

ALI!
SR150 ostao je bez izlaza,

pitao sam : "A izlazi?" ,
kod kalkulacija disipacija, kako čemo računati TEF (TripleEmitterFollower)

-DS graf max I_c@70°C
-Beta bipolarca@70°C
...

Kako rade driveri i predriveri?
Kolika je minimalna zaliha struje u VASu, da ne izlazimo iz A classe (VASa)?

Evo domače zadače...:-)

Rešit čemo je svakako zajedno!!!

LP
Dragan
LP
Dragan
Reply
Dragane, bez induktivnog člana na izlazu, moj model osciluje na nekih 550kHz ako je opterećen sa 2uF par 8R i pobudjen četvrtkama od 1kHz. Sa LR članom oscilacija nema.

Možeš li da probaš kako se tada ponaša tvoj Tina model?

Apropo Damping factor: Putzeys je jednom negde napisao da taj parametar nije toliko bitan. Njegov argument je da kontra EMF koja se generiše pri oscilovanju zavojnica zvučnika istovremeno i koči njihovo kretanje. Pošto u serijskom kolu najveći otpor odredjuje jačinu struje, a to je u ovom slučaju omski otpor zavojnica zvučnika, onda ekstremno nizak izlazni otpor pojačavača nije od velikog značaja. Sa aspekta Omovog zakona ovo razmišljanje je ispravno.

Pozdrav
Reply
prepravka br2,ne zna se koliko će ih biti...

Chop your own wood and it will warm you twice
Reply
@11277 samo napred!!! Bravo!
Predriveri MJE340/350 trebače najverovatnije mali hladnjačič, zavisi od Beta drivera i izlaznih
pa jim napravi malo placa.
Takodjer i drugi par MJE340/350 u VASu, poželjet če isto sličan hladnjačič.

@Braca
-Postavio sam opet Miletove original vrednosti,izlaz opterečen 8R0//2uF, oscilacije su na cca 1,85usec ili cca 540-550KHz.
-Znači spice modeli su nam slični, simulatori takodjer slično obradjujejo podatke.
-Inače 8R0//2uF več je "težak kalibar" opterečenja

-izlazni LR (10uH//10R) sasvim smiruje situaciju, naravno skupa sa izlaznim Zobellom
-Zobell možemo ponoviti isto i poslije LR na izlazu, možda na nekoliko višoj f_cut.

LP
Dragan
LP
Dragan
Reply
Slažem se, Dragane, da je to teško opterećenje, ali ako to savlada onda je spreman za sve druge muke sa zvučnicima.
Kod mene se oscilacije gase već sa 1uH//4,7R. Ne bih rekao da će još jedan Zobel biti potreban.

Pozdrav
Reply
Damping faktor "guram" več decenijama za sobom, to je još od entuziazma sa AutoAkustikom,

-po dva alternatora, par baterija, silnih FARADA blizu pojačala,
pojačala gladna @Zapko, @Rockford Fosgate, ...po par KW snage...
par 40" -ka kao za šalu, Sub ispod 1R5 modula impedance,
SPL preko glasnosti "lansiranja Shuttla"
nerjetko skakale šofer šajbe... i tako to!

Po jednoj "koloni" (pragu) vukli napajanja, kabli i po +20mm,
a po drugoj strani signalni vodovi,
dampiranje vrata, podlaganje spužvi i absorbcijskih materiala svugdje, da bi se smaknule razne vibracije materiala...

To mi je bilo 90tih "silni hobby"!!!
A da o silnim parama nepitate!

Eto, otišao sam offtopic... :-)

--------------------------------------

E tu taj Damping faktor, i traganjem za DF: +1k@100Hz

Inače se slažem sa @Bracom, u kučnim uvjetima Damping faktor je inače dobrodošao, +100@1KHz je razumno zadovoljavajuči.
Zavisi naravno od impedančnog modula zvučne kutije, i na kom nivoju slušamo ...

--------------------------------------

Mnoga pojačala imaju poteškoča sa vlastitim oscilacijama,
ako ga ne kompenziramo podkritično, onda zapažamo te dual Zobbel net na izlazu preko 10R//par uH kalemčičem.

Ali to je bežanje od istine, samooscilacije treba razumno kompenzirati,

tek kasnije zavisi od impedančnog modula "naše odabrane Zvu.kutije",
odgovarjajuči kalemak + Zobbel @ prava f_cut,

ali mora se imati Sig.Generator i Osciloskop da takav sistem (napajanje, pojačalo, zvučni kablovi, zvu.kretnica, zvučnici, tip zvučnika, ambijenat)
optimalno iskompenziramo!

Signal generator četvrtka, i idemo po freq od 10Hz pa do 50KHz,
osciloskopom zapazit čemo razne oscilacije, za svaku tu (u biti je neka od cele grupe resonantnih freq sistema, neka je ona elek. ili mehanička)
mogli bismo postaviti dotičan Notch filter na izlazu (ubija samo freq na vrlo uzkom odabranom području)...

Resonance imaju i svoje više harmonike, pa je u najviše primera dovoljno kompenzirati samo osnovnu frek_res.

-------------------------------------

@Braca, i kod mene se oscilacije gase več kod 1uH//cca 5R, ali postavio sam ponajviše upotrebljen "par" 10uH//10R,
kojeg susretnemo skoro u 90% shema pojačala.

LP
Dragan
LP
Dragan
Reply
SR150 Izlazi:

Za izlazne bipolarce uzečemo iz DS najnepovolniju situaciju h_fe,
a to je Beta= min 35
Pogledačemo još podatak da na 70°C imamo još max 100W disipacije,
dok u PushPull konfiguraciji izlaza (gornji radi, dok donji hladi... i obrnuto svake poluperiode!)
mogu isporučiti i do 3,5Arms svaki, a za 150Wrms izlazne snage zaliha od 7Arms (dva izlazna para) je i te kako (preko)dovoljna!

Pogledajmo koliko zaliha struje moramo imati u VASu da nam izdrži sklop u A classi sa TEF

Uzečemo 150Wrms izlazne snage / 8R0:
-Ipeak = cca 6,2Apeak (uzečemo samo pozitivnu max amplitudu, toliko da nam izlaz ne ide u klipping, negativna je simetrična!)
-Beta izlaznog 2SC52000 je minimalno 35 (I_c veči od 7A), najverovatnije mu nikad nečemo nači tako mali Beta, ali za kalkulaciju - ODLIČAN!
-imamo dva para izlaznih, driver "gura dva takva... ali več su si podelili izlaznu struju (tih 6,2Apeak...trenutnih)
I_c_driver = 6,2Apeak / 35 = cca 180mApeak
Dodajemo još cca 5,5mA koliko troše driveri u A classi

pogledajmo sada drivere 2SC4793, njegov DS , opet najnepovolniju situaciju Beta= min 100
I_c od 186mA podnosi skoro na limitu , ali tu je naša poluperioda, pa nam je efektiva izračunatog na cca 65 - 70%, OK
I_c predriver = 186mApeak / 100 = 1,86mAPeak
Dodajemo naravno i struju predrivera u A classi, cca 2,3mA

Dobijemo cca 4,2mA koje mora VAS snabdevati a da ne izadje iz A classe

Sve smo karikirali, u kalkulaciju treba uzeti i punjenje/praznjenje parazita, kapacitivnosti baze, Millerov effekt... ali mi smo več uzeli najnepovolniju situaciju,
pa nam ti paraziti sada ne igraju nikakve uloge, igraju naravno svojih par %,
ali smo mi nabildali nepovoljne uslove za najmanje 100% , pa jih možemo zanemariti!

Predriver neka je žedan za celih 4,2mA sa izlazom na MAX ,

baze predrivare "gutače" (MJE340 ima svojih Beta= min32)
cca ispod 1mA u svakom slučaju

iz VASa moramo imati najmanje ili barem 5mA u A classi, i VB_be množač zahteva najmanje po koji mA da bi stabilno radio!

...i kako kaže Mile, možete slobodno "da spustite do 5mA" ! :-)

Struju CCS VASa netreba puno spustiti, jer je naponski šum obratno proporcionalan I_c VASa,
pa bi nam onda S/N bio manji, iako je ponajviše odvisan baš od ulaznog diff.sklopa.

------------------------------

Mislim da je to najpreprostija kalkulacija, a da imamo još puno rezerve drivera i predrivera...

Lp
Dragan

PS: Treba mi još par detajla pa če i SR250 u simulator... :-)
LP
Dragan
Reply
uf pa ovo će biti jedno od naj-"sažvakanijih" pojačala na forumu! Smile

danas-sutra ovih dana imaću nešto više vremena da se pozabavim crtanjem pločice. već sad znam da nemam napajanje dostojno ove snage SR150,tj imam trafo odgovarajućeg napona ali od 300VA,i trafo od oko 600VA ali nedovoljnog napona sekundara. kako stvari stoje moraću se pozabaviti potragom nekoliko desetina metara lak-žice da domotam taj sekundar i dobijem to što treba.

nadam se da će nacrt pločice ispratiti koliko-toliko sve ove karakteristike koje su naveli Mile,Dragan i Braca (slučajan raspored imena) a i simulatori LT i TI Smile

(hvala Dragane na P.S. par postova unapred! Smile )
Reply
pred kraj,neprovjerena ali sa osnovnim sastojcima koji će biti na njoj:

odustao sam od releja na pločici,on će stajati negdje van nje - tu su samo Rel. kontakti,radije sam dodao klip-indikaciju. bilo bi zgodno da nacrtam dodatne pločice za konektore ka zvučnicima i na njima najčešće korištene releje sa Zobel kalem+relej,kad već Braca i Dragan kažu da im u simulacijama podižu stabilnost i pri najtežim opterećenjima.

takođe,nisam koristio konkretnu Miletovu šemu zaštite već sam je "prepisao" u PNP tehniku : izokretao elektrolite i smjerove dioda,postavio komplementarne tranzistore u odnosu na predviđene u šemi (umjesto 2N5551 je 2N5401 a umjesto BC547 je BC557). tu tek nisam siguran šta sam uradio prvo oko šeme a tek onda oko povezivanja na pločici... treba provjeriti.

pločica mi inače nije nešto "zakačila" oko,ali je rađena sa 1mm vodovima i sa pristojnim rastojanjima između njih,svi padovi su barem 1,6mm promjera pa bi trebalo da je dosta lakša za izraditi u bilo kojoj tehnici (toner-transfer/foto-postupak).

dimenzije su 140x77mm.
Reply
Shema SR250 u simulatoru TinaTI

.tsc   SR250.TSC (Size: 3,46 MB / Downloads: 7)

Napon napajanja +/-65VDC
Izlazni slično kao kod Sr150 @70mA/par

Offset simetrija dodan trimmpot.

Preostalo sljedi!

LP
Dragan
LP
Dragan
Reply
(12-27-2014, 09:57 PM)11277 Wrote: pred kraj,neprovjerena ali sa osnovnim sastojcima koji će biti na njoj:

odustao sam od releja na pločici,on će stajati negdje van nje - tu su samo Rel. kontakti,radije sam dodao klip-indikaciju. bilo bi zgodno da nacrtam dodatne pločice za konektore ka zvučnicima i na njima najčešće korištene releje sa Zobel kalem+relej,kad već Braca i Dragan kažu da im u simulacijama podižu stabilnost i pri najtežim opterećenjima.

takođe,nisam koristio konkretnu Miletovu šemu zaštite već sam je "prepisao" u PNP tehniku : izokretao elektrolite i smjerove dioda,postavio komplementarne tranzistore u odnosu na predviđene u šemi (umjesto 2N5551 je 2N5401 a umjesto BC547 je BC557). tu tek nisam siguran šta sam uradio prvo oko šeme a tek onda oko povezivanja na pločici... treba provjeriti.

pločica mi inače nije nešto "zakačila" oko,ali je rađena sa 1mm vodovima i sa pristojnim rastojanjima između njih,svi padovi su barem 1,6mm promjera pa bi trebalo da je dosta lakša za izraditi u bilo kojoj tehnici (toner-transfer/foto-postupak).

dimenzije su 140x77mm.

I da neznam da si ti crtao pločicu odmah bi prepoznao tvoj rad.... Smile
Dobro izgleda. Smile
Face up...make your stand and realise you're living in the golden years!
Reply
AX30 nije interesantan za samogradnju, mozda je interesantan za simulaciju gde bi DC servo mogao da se izostavi.

Reply
(12-28-2014, 09:46 AM)TDA Wrote: I da neznam da si ti crtao pločicu odmah bi prepoznao tvoj rad.... Smile
Dobro izgleda. Smile

Plocice koje se  rade iz hobija uvek su prepoznatljive za razliku od onih koje dizajniraju ljudi koji to rade za platu Smile
Reply
Svako ima svoj specifičan stil. Kao i rukopis.
Acu prepoznajem po elementima koji su postavljeni pod 45 stepeni i specifičnom grupisanju elemenata.... Smile
Face up...make your stand and realise you're living in the golden years!
Reply
Odličan PSRR!

Simulairao sam PSRR tako što sam u obe linije napajanja od 50V ubacio naizm. komponentu od 1V//100Hz, što znači da napon napajanja varira izmedju 49 i 51V.

Kao što priloženi spektar pokazuje, od te smetnje na izlazu se vidi samo oko 0,6mV RMS, izračunato na sledeći način: izlazni signal sa pobudom od 2Vpp iznosi 44Vpp, odn. 15,56VRMS. Pošto je rastojanje izmedju tog signala i smetnje od 100Hz nekih 88dB, što daje slabljenje od od oko 25000 puta, lako se dobija napon smetnje na izlazu od 0,62mVRMS.

Pozdrav

Reply
sve bolja do bolje vijesti - sve više i više me strah da li ću pločicom ispratiti rezultate simulacije... ako ništa potrudio sam se da koliko-toliko skratim veze između ulaznih tranzistora gdje su naponska pojačanja ako se ne varam najveća. zapravo na pločici je pojačavački naponski dio stao u onaj dio od sredine prema lijevo,a od sredine desno sve je u službi zaštite pojačala (dc-preopterećenje-"mute") a granica je vod minusa - onako se kao tješim da je to vod sa niskom impedansom pa će nadam se koliko-toliko smanjiti eventualne međusobne uticaje desnog i lijevog dijela pločice.

sad pokušavam da nacrtam zaštitu u TI programu okrenutu na PNP tranzistore pa ću probati da vidim simulaciju - ako uspijem da je pokrenem. moraću se potruditi oko toga,i naći video snimke jer kontam da se tako najbrže i najlakše nauči makar osnovno.
Reply

Forum Jump:

Users browsing this thread: 1 Guest(s)