Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Trofazni ispravljac za pojacala
Ok. Kad se dokopam kompa pregledacu pdfove jer preko telefona nemogu ni jedan tvoj pdf na forumu da otvorim,ne znam sto.

Hvala za trud.
Reply
OK, pregledao sam ove pdfove.

Na tvojoj semi (6polse.pdf) je primenjen obrazac Udc=sqrt(2)*Usf, dok je u knjizi dat obrazac Usr0=1.35*Usf.

I bio sam u pravu, posto se paralelizuju diodni mostovi u proracun se uvrstava napon jednog sekundara.

Kod mene na poslu cuci jedan trofazni trafo iz TRUMPF lasera koji je riknuo za vreme poplave (kad se samo setim), prema podacima sa plocice snaga njegovih sekundara je oko 870VA. Videcu da li ce to ici u otpisa pa da ga odkupim od firme i da ga dam nekom na premotavanje.
Reply
(07-26-2014, 04:31 PM)BeliNinja Wrote: OK, pregledao sam ove pdfove.

Na tvojoj semi (6polse.pdf) je primenjen obrazac Udc=sqrt(2)*Usf, dok je u knjizi dat obrazac Usr0=1.35*Usf.

I bio sam u pravu, posto se paralelizuju diodni mostovi u proracun se uvrstava napon jednog sekundara.

Kod mene na poslu cuci jedan trofazni trafo iz TRUMPF lasera koji je riknuo za vreme poplave (kad se samo setim), prema podacima sa plocice snaga njegovih sekundara je oko 870VA. Videcu da li ce to ici u otpisa pa da ga odkupim od firme i da ga dam nekom na premotavanje.

U knjizi je ispravljač sa termogenim i induktivnim opterećenjem.
Mi koristimo kapacitativno (elkos) i napon na njemu postiže vršnu vrednost.
Reply
Eto, lepo tamo i pise a i nacrtano je boga mi ali nisam znao za tu foru sa kapacitivnim opterecenjem.
Reply
(07-26-2014, 06:22 PM)BeliNinja Wrote: Eto, lepo tamo i pise a i nacrtano je boga mi ali nisam znao za tu foru sa kapacitivnim opterecenjem.

Kada je napon nefiltriran uzima se 1,35 kao srednja vrednost napona.
Vršna je i dalje 1,41.
Kada imamo kondenzatore na izlazu, pune se na vršnu vrednost i u praznom hodu imaju 1,41 x UAC.

E sad, kod 6 pulse je u praznom hodu 1,41 UAC x a bez kondenzatora uopšte je 1,35 x UAC.

Kod monofaznog nije takav slučaj. Pogledaj kakvo je tamo stanje bez kondenzatora i biće ti mnogo jasnije prednosti 6 pulse i veličina "rupe" koju elkosi kod monofaznog moraju da popune.

Niko nije blesav što u industrijske svrhe koristi isključivo trofazno napajanje za vitalne stvari (naravno da iz Trumph-a nisi izvadio monofazni trafo, a i ako ga ima on je prikačen međufazno).
Sve prednosti su u njegovu korist osim cene i gabarita.
Ali kvalitet se uvek plaćao nečim...
Reply
Ma sam oda uspem da se domognem tog trafoa, stvar je resena.
Proizvodjac tog trafoa je www.weisser.de, limovi su bas tanki.......
Reply
Pa, mi smo imali problem sa tehnikom samo dok nismo napravili prvog Nemca :-)
Reply
Big Grin Big Grin Big Grin
Reply
Što se Nemaca tiče, imamo privilegiju što smo iskopirali DIN, pa sada oni i mi imamo trofazne utičnice u stanu :-)

Većina ostalih zemalja nema.
Reply
'bali bi smo se mi u dupence da smo sami izmisljali JUS i sada SRPS. Ali ubedjen sam da nema te stvari koje srbin ne moze da napravi. Necete verovati koliko Svabe vecaju i razmatraju i najsitniju glupost. Kada smo imali poplavu u firmi ljudi se nisu libili nikakvog posla, i GM nije mogao da veruje na sta smo sve bili spremni. Rekao je da bi nemci za svaku stavku oporavka firme dovodili spec. ekipe i formirali strategije itd. A kod nas je bilo.samo treba ovo, treba ovo i ljudi sami znaju sta i kako sa rade dok ovi tamo dok ima u dwtalje ne obrazlozis i objasnis nema nista od posla... Ali opet smo blesavi i imamo INAT jedini na svetu... Smile
Reply
Posto od ovog trafoa iz Trumpha nema nista jer na moju zalost a na firminu srecu Big Grin eno ga potpuno ispravan resio sam da buduce BatoMM monoblokove napajam iz trofaznih ispravljaca.
E sad sta uraditi sa mreznim prekidacem. Nemam mogucnosti za neke industrijske prekidace (grebenaste sklopke i tako to) mislim da cu morati resenje da trazim ili u relejima ili u kontaktorima i da koristim "normalan monofazni" prekidac za pokretanje spulne na 230VAC.

E sad pitanjce (laicko) za trofazni trafo koji ce u primaru imati 3 x 230VAC pa ce to u zvezdu da se veze i za tu vezu mi ne treba nulti provodnik vec samo tri faze i uzemljenje. Da li za pokretanje spulne (releja ili kontaktora) mogu da koristim jednu fazu i uzemljenje ili mora nula da udje u pricu?
Reply
Na tvoju žalost, sa trofaznim sistemom je porastao i broj dovodnih žica :-)

Koristiš: ili mali grebenasti prekidač ili relej-kontaktor. Ako koristiš kontaktor sa špulnom na 230VAC, onda ti obavezno treba nula i to samo za njega. Ne vidim tu problem pošto inače imaš 5 dovodnih žica.

Naravno, na špulnu kontaktora treba staviti RC član (paralelno) od 220-330R i 74-100n/400.

Postoje i trofazni SSR ali ako imaš nadzemnu instalaciju do kuće onda ih ne bih stavljao zbog grmljavine. Ako si u zgradi onda da.

Kontaktora ima malenih i glomaznih. Izbor je širok. Ima ih malo većih od releja. Stoji da zauzimaju prostor, ali ono moćno škljoc kada uključiš mašinu izgleda kao da pokrećeš lokomotivu :-)

Imaš veliki i jevtin izbor kontaktora ili grebenastih prekidača na sah.rs. Šalju poštom.

Grebenasti prekidač ne može da zuji kad ostari ili se zaprlja.
Možeš imati i pomoćni ispravljačić pa upotrebiti snažnije releje sa špulnom na 24VDC koji ne mogu da zuje u ostarelo-zaprljanoj fazi životnog veka.
Kada sabereš cenu nekog ispravljačića na 12 ili 24V i cenu jačeg releja, otprilike je to u rangu cene kontaktora. Pa biraj.

Kod trofaznih sistema nemaš potrebe za soft startom trafoa do možda 1KW snage kada koristiš tri toroida, a kad koristiš EI jezgra do dva-tri KW ne treba.
Snaga je lepo razdeljena i udari su drastično mekši.
Reply
Bolje da nisam procitao tvoj post, ne znam sta da odaberem sad.
Reply
Ja bih to najjednostavnije: Što manji grebenasti prekidač pozadi na ampu. Ima ih solidno malih, i ne moraju napolju imati svoju masku i svoje ružno dugme, već se tu može staviti i nešto drugo, a kako unutra izgleda i koliki je to se spolja ne vidi.
Reply
heh, ja bi to uradio sa tri mala releja i jednim prekidačem na prednjoj strani.... svako na svoj način! Smile

onako kao TDA na svojem Bato-MM pojačalu,sa tasterom?
Chop your own wood and it will warm you twice
Reply
I ja bih da mi cela zadnja strana nije hladnjak a ispod tog ladnjaka cu da dodam neku plocicu koja ce da mi nosi konektore (ulazne, zvucnicke, mrezne) i da mi hladnjak nije profilisan sa mestom za mrezni monofazni prekidac.

Ima li neko ideju za petopolni konektor za mrezni trofazni petozilni kabal?
Nesto mi mrsko da mi iz monobloka visi kabal. Jeste dobra stvar da ne moze da se desi da se izgubi kabal ali je nezgodno kada se prenosi uredjaj.

Attached Files Thumbnail(s)

Reply
Evo ti ovde dobri mrezni konektori.
http://www.drmilitary.com/?p=productsMore&iProduct=1668&sName=7-pinski-mrezni-konektor-elmos-komplet-(sasijski-i-kablovcki-konektor-)-nov

Mrezni jesu svakako ali treba proveriti za koji max napon jer ti trebaju > 400VAC

Ili Spikone ali to je vec malo jaca cena.
Reply
Miki za ovo imas 10 lajkova.
Odlicno si se setio. Inace Dragana Dr. Military znam licno vec sam nesto kupovao od njega, kul lik ima svasta, ali nekad su mu bile zanimljivije cene sad se vec emancipovao Big Grin

Inace, na ovim konektorima koliko ja vidim postoje 4 pina koja su masivnija i 3 tanja. Ova 4 masivnija bi moglo za faze i uzemljenje a ovaj 1 tanji moze za nulu posto ce ona biti upotrebljena za male (citaj pomocne) potrosace.

(09-03-2014, 05:11 PM)11277 Wrote: heh, ja bi to uradio sa tri mala releja i jednim prekidačem na prednjoj strani.... svako na svoj način! Smile

onako kao TDA na svojem Bato-MM pojačalu,sa tasterom?

Ma moze i jedan relej za 3 x 380VAC.
Reply
Ma kako god mu se sviđa. Ima sasvim dobrih releja koji mogu prekidati 3 x 400VAC.
Grebenasti je najjevtinije i najprostije rešenje.

http://www.sah.rs/SklopnaTehnika/Relei.html#RELE

Ja bih na primer birao relej sa špulnom od 24VDC i napravio pomoćni standby ispravljačić.
DC špulne ne mogu da zuje kad ostare, cena je manja nego kod izvedbe kontaktorom.
U principu je dovolno da relej ima mogućnost kontakta od 3A/250VAC jer svaki kontakt prekida 230VAC.

S tasterima start-stop se to može izvesti pomoću releja sa 4 kontakta, ovako:

.pdf   start_stop.pdf (Size: 8,57 KB / Downloads: 45)

Mogao bi na primer ovaj relej (sa pripadajućim podnožjem) sa linka odozgo:
JQX-13F-KF4CL 24VDC

---------------------------------------
Tesla bem te, što izmisli ovu trofaznu da Ninji komplikuješ život! :-)

(09-03-2014, 05:21 PM)mikikg Wrote: Evo ti ovde dobri mrezni konektori.
http://www.drmilitary.com/?p=productsMor...ktor-)-nov

Mrezni jesu svakako ali treba proveriti za koji max napon jer ti trebaju > 400VAC

Ili Spikone ali to je vec malo jaca cena.

Ti militarci podnose taj napon kao od šale.
Reply
Samo da pitam .. dali bi nastala neka steta ako trafici ostanu bez neka od faze? kao kod motora na kojima treba i zastita, kad snema jednu fazu koja i da je , da prekine sve ..
А у руке Мандушића Вука биће свака пушка убојита ...
https://www.youtube.com/user/Marshallov/videos

Reply

Forum Jump:

Users browsing this thread: 1 Guest(s)