Thread Rating:
  • 2 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Analogni signal generator za audio primene
(07-05-2019, 02:41 PM)Khadgar2007 Wrote: Već sam prije par godina kupio jedan ovakav pot od 1k i mehanički izgleda kao baš zgodna kombinacija grube+fine regulacije pa sam googlao ne bi li našao i druge vrijednosti i ima taman 10k za generator funkcija.


https://www.ebay.com/itm/Resistor-SP5-35...2395694389

Znači pot je veoma "čudan" ima nekakav prijenos u sebi tako da pomakom osovine u jednom ili drugom smjeru počinje fina regulacija dok ne sjedne na neki zubić i onda kreće gruba regulacija. Ne znam kako bi to bolje objasnio. Na slici potenciometra su nacrtana dva komada u istom kućištu,a kako su mehanički spojeni da tako funkcioniraju ne znam.

Zaboravio sam dodati moje iskustvo sa ovakvim tipom pota. Stavio sam ga za regulaciju nivoa signala kod Borinog generatora i nisam nešto zadovoljan. Problem je u tome što područje fine regulacije je veoma malo i sam pot ima dosta "praznog hoda" pri prebacivanju na tu finu regulaciju sve u svemu u teoriji super u praksi nažalost nije se nešto pokazao. Tako da multiturn pot je ipak bolja opcija ili naravno kombinacija dva pota.

@Braca
Koliko niski izlazni signal se može dobiti sa ovim generatorom funkcija, da li može ići do ranga 1mV,a i da je nešto niže ne bih se bunio. Zanima me zbog testiranja MC i MM pretpojačala, znam da bi se mogao okačiti vanjski atenuator ali čemu ako nije potreban.

Inače pokrenuo sam temu za group buy na hr forumu pa ću vidjeti tko će se javiti, bilo kako bilo ja se nadam da bi početkom rujna naručio dijelove i barem sebi složio generator.
Reply


Messages In This Thread
RE: Koncept generatora trouglova - by Braca - 01-08-2019, 02:42 PM
RE: Koncept generatora trouglova - by Braca - 01-17-2019, 01:34 PM
RE: Generator četvrtki i trouglova - by Braca - 01-24-2019, 11:49 PM
RE: Analogni signal generator za audio primene - by Khadgar2007 - 08-20-2019, 04:00 PM

Forum Jump:


Users browsing this thread: 2 Guest(s)