Thread Rating:
  • 2 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Analogni signal generator za audio primene
Quote:Gosha:
Ovaj generator je prvenstveno zamisljen da daje sto kvalitetniji sinus i u to je ulozen najveci napor, mada bih ja radije koristio JFET ili opto LDR u povratnoj grani za ALC, ali to je autorov izbor (voli covek sijalice pa to ti je [Image: smile.gif] ).
Bilo je razmišljanja na tu temu.
Dragan100 je izneo par alternativa ovde, i još par u našoj privatnoj korespondenciji.
Medjutim, sa izuzetkom Draganovog rešenja sa diodama, prelazak na drugi metod ALC znatno komplikuje oscilator: potreban je precizni RMS konvertor, filter ispravljenog signala čije komponente zavise od frekvencije, i PI kolo za upravljanje izvršnim elementom (FET ili LDR). Da bi se dobili dobri rezultati, vrednosti elemenata u ALC sklopu moraju da se menjaju u zavisnosti od frekv. opsega, pa je potrebno dodatno preklapanje bar na još dva mesta.
Primer takvog oscilatora je Cordell-ov merač izobličenja iz 80-tih godina - lemljenje njegovog preklapanja ne bih nikom poželeo.
Drugi primer je oscilator iz Groner-ove Master teze iz 2010. godine:
https://www.nanovolt.ch/resources/low_di...index.html
gde treba spremiti par stotina evra za materijal.

U korespondenciji s Draganom pao je i predlog da se priključci opampa i Wien-ovog mosta u oscilatoru izvedu na konektor, pa da onda svako napravi ALC po želji. Zbog razvoja generatora trouglova nisam stigao da se bliže pozabavim ovim rešenjem, ali treba napomenuti da je za svaki tip ALC potrebna posebna pločica i odg. verifikovan prototip. Znam koliko sam vremena potrošio da poboljšam onaj jednostavni kineski oscilator sa eBay-a za nekih 15-tak dB, i to na fiksnoj frekvenciji.
Quote:HMAP:
kad se već priča nastavila da dodam i ja jednu koju sam primetio: ako je razlika cene između dva IC kola 30 / 270 dinara a ne zahteva prerađivanje šeme,ponovna realna testiranja i merenja,onda smatram da to nije tako velika razlika da se ne bi upotrebilo bolje-kvalitetnije IC kolo.
Cena ovde nije bila problem, već pitanje da li je veća strmina četvrtke neophodna.
Napisao sam već da je izmena komparatora jednostavna stvar, ali prelazak na strminu od, recimo, 50ns, znači da i baferi u finoj regulaciji nivoa moraju biti u stanju da taj signal propuste bez usporavanja. Primera radi, od materijala koji trenutno imam, jedino OPA627 izlazi na kraj sa postojećom strminom od oko 130ns (ali ipak usporava), a za 50ns više ni on ne ide - potreban je FET opapmp sa SR od 100V/us.
Quote:Ivan Lukić:
"Ultralinearni" oscilator bi nam trebao kada bi mi svi imali po jedan AP sistem u svojoj amaterskoj laboratoriji. Naravno, to neće nikad biti i većina nas nema nameru da meri tako niska izobličenja.
Nije baš potreban AP, ali od nekih -110dB naniže ne može se više meriti samo audio karticom, pa čak ni najboljom.
Minimum je oscilator tog ranga, "notch" filter i LNA sa šumom ispod 0,5nV/sqrt(Hz) i pojačanjem od 60dB, kao i odgovarajuća softverska podrška.
Bez toga, "ultralinearni" oscilator nema veliku upotrebnu vrednost.

Quote:Pinco:
Moglo bi se jedna verzija za one koji ne tribaju trokut, i pravokutni, verzija sa 2 sinus izlaza, virujen da bi se to odlično dalo iskoristit.
Verzija sa dva sinus izlaza različite frekvencije znači da se u kutiji nalaze dva oscilatora, a ako se radi o dva izlaza iste frekvencije (testiranje stereo uredjaja), kod ovog oscilatora je dovoljno staviti T-adapter na izazni BNC priključak. Izlazni pojačavač ima dovoljnu rezervu za pogon svih tipičnih audio uredjaja.

Hvala svima na konstruktivnim prilozima.

Pozdrav
Reply


Messages In This Thread
RE: Koncept generatora trouglova - by Braca - 01-08-2019, 02:42 PM
RE: Koncept generatora trouglova - by Braca - 01-17-2019, 01:34 PM
RE: Generator četvrtki i trouglova - by Braca - 01-24-2019, 11:49 PM
RE: Analogni signal generator za audio primene - by Braca - 02-24-2019, 11:44 PM

Forum Jump:


Users browsing this thread: 5 Guest(s)