Thread Rating:
  • 2 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Analogni signal generator za audio primene
Ja bas i ne vidim svrhu ovakvih komentara, mada mi je uvek draza konstruktivna kritika od tapsanja po ramenu.
Jednstavno, svako neka odluci sta mu je draze ili bolje pa tako neka i radi. Ako hoce, neka pravi ovaj generator, ako nece ne mora, neka izabere opamp koji njemu odgovara ili komparator. Za opampove je lako jer su pin kompatibilni, malo je nezgodnije kod komparatora ali moze uz odgovarajuci adapter. Nisam bas siguran da je potencijalnim graditeljima ovog generatora od prevelikog interesa minimalan broj nanosekundi kod uzlazne i silazne ivice. Ovaj generator je prvenstveno zamisljen da daje sto kvalitetniji sinus i u to je ulozen najveci napor, mada bih ja radije koristio JFET ili opto LDR u povratnoj grani za ALC, ali to je autorov izbor (voli covek sijalice pa to ti je Smile ).
Cetvrtke i trougao su tu tek da se nadju ako vec nije previse komplikovano i skupo.
Koliko ja znam (uglavnom pratim samo oldtajmere) koriste se dve vrste generatora: low THD generatori, gde je prvenstveno bitno imati sto manji THD sinusnog signala i koriste se najcesce za merenje THD-a nekog uredjaja i tzv generatori funkcija koji imaju sve tri pomenute funkcije, kod kojih THD sinusa nije od bitnog znacaja (oko 0.5%-1%) ali je zato trougao izuzetno linearan i precizan jer se dobija na drugaciji nacin nego kod ovog generatora. Najcesce se to radi punjenjem i praznjenjem stabilnog kondenzatora izvorom konstantne struje i imaju niz drugih mogucnosti kao sto su sweep, duty, FM, AM.....
Ja licno necu praviti ovaj generator jer mi nije potreban (imam brdo sto fabrickih sto diy uredjaja) ali podrzavam svaku samogradnju, i stojim na raspolaganju svim potencijalnim graditeljima. Kad se konacno dogovorite oko BOM-a pogledacu sta imam viska od komponenti pa cu to svima rado donirati.

P.S. Poveli ste raspravu oko cene komparatora a zanemarujete udeo preklopnika u konacnom zbiru, mada je Braca pomenuo da nisu bas jeftini, na zalost i ja ne raspolazem nekom kolicinom da bih mogao da pomognem.

P.P.S. Malo povucite rucnu Smile
Novac je sredstvo a ne cilj.
Reply


Messages In This Thread
RE: Koncept generatora trouglova - by Braca - 01-08-2019, 02:42 PM
RE: Koncept generatora trouglova - by Braca - 01-17-2019, 01:34 PM
RE: Generator četvrtki i trouglova - by Braca - 01-24-2019, 11:49 PM
RE: Analogni signal generator za audio primene - by Gosha - 02-24-2019, 11:01 AM

Forum Jump:


Users browsing this thread: 5 Guest(s)