Thread Rating:
  • 2 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Analogni signal generator za audio primene
U prilogu je prva verzija definitivne konfiguracije osnovnog dela generatora sva tri signala, tj. nedostaje još samo fina i gruba regulacija izlaznog nivoa, kao i izl. pojačavač. Koncept je prezentiran pre nedelju dana, a ovo je verzija ispitana na prototipskim pločicama (drugi prilog).

Brankov komentar da će biti posla oko sinhronizacije podešavanja frekvencije sinusa i "uglastih" signala se pokazao kao tačan, pri čemu je glavni razlog to što LM331 ne može da pokrije sve četiri dekade sa jednim ulaznim kondenzatorom, što nije pomenuto u DS. To znači da mora da bude preklapanja bar tog kondenzatora, a usput se ispostavilo da je potrebno i preklapanje prednapona na ulazu u gen. konstantne struje. Na svu sreću, izuzetak je samo najniža frekv. dekada, tako da je celokupno preklapanje realizovano samo jednim releom.

Ranije sam napisao da komparator za generisanje četvrtki iz prethodne verzije neće biti potreban, ali je ispalo drukčije. On ostaje, jer je njegov signal potreban za pogon displeja frekvencije kada je kao izlazni signal izabran sinus, i za taktovanje pretvarača frekv. u napon LM331 u slučaju ostala dva signala (LM331 neće da okida kada mu se dovede ispravljen sinusni signal, već zahteva četvrtke). Kada smo kod ovog poslednjeg, taj signal mu se dovodi preko C9 (tri više dekade), odn. preko paralelne veze C9 i C10 u prvoj dekadi, što se postiže kontaktima 5, 6 i 7 relea K2. Preostali kontakti tog relea preklapaju prednapon na ulaz u U4A, koji u prvoj dekadi iznosi 3,7V na klizaču RV6, odn. 4,3V na klizaču RV5 (tri više dekade).
Na trećem prilogu se može videti stepen poklapanja frekvencije sinusa i uglastih signala u sve četiri dekade. U idealnom slučaju, te linije bi se morale poklapati, mada to za praktičnu primenu generatora uopšte nije bitno. Cilj dizajna je da se istim dugmetom podešava frekvencija svih signala u celokupnom frekventnom opsegu, a pošto se na izlazu iz generatora uvek nalazi samo jedan signal, nije od značaja kolika je trenutna razlika izmedju sinusa i uglastih signala.
Na dijagramu vidimo da postoji prekrivanje opsega na počecima i krajevima dekada, što je poželjno jer je time zagarantovano odsustvo praznina, odn. odsustvo delova frekventnog opsega.

U vrhu šeme vidi se preklopnik označen sa "FreqCntr" (SW2/1), čiji je zadatak da izabrani signal vodi na brojač, odn. displej frekvencije. Mislim da taj brojač ne bi trebalo izostaviti, što je već ranije pominjano, a Khadgar2007 je okačio i kompletan projekat za njegovu samogradnju. Alternativa je kineski brojač za nekoliko dolara, koji sam već naručio.
Naravno, može se frekvencija očitavati i nekim spoljašnjim brojačem ili osciloskopom, ali tada generator, po mom mišljenju, ne predstavlja samostalan instrument.

Terminali SinOut, SqOut i TriOut biće povezani na selektor SW2/3 (nema ga još na šemi), koji će se nalaziti na ulazu u izlazni pojačavač, odn. kontinualni (fini) regulator izlaznog nivoa. Taj deo šeme sledi za para dana.
Neki moj grubi plan bi bio da se tada nacrta pločica, čiju bih prvu seriju onda naručio i napravio pravi prototip. Razlog za to je što sam na dosadašnjim pločicama došao do neke granice jer mi sinusni oscilator pri primeni bržih opampova (OPA627, LM4562) otkazuje na frekvencijama višim od oko 100kHz (dok je bio sam na pločici, radio je kako treba). Nije iznenadjenje ako se uzme u obzir da se radi o frekvencijama do 200kHz, mešanim siganlima, itd. Zato mi je bitno da dizajn proverim na pločici za koju mogu da budem siguran da će predstavljati pouzdanu podlogu za samogradnju.

Šema će doživeti još par manjih promena - usput sam video da bi paralelna veza jedne telefonske i jedni sijalice 327 u prvoj dekadi sinusnog oscilatora možda bila bolje rešenje nego dve telefonske paralelno. Pored toga, vidim sada da mi nedostaje i ograničenje napona na ulaz u gen. konst. struje (u cilju plafoniranja struje kroz Q1 na oko 1,8mA), ali to su sitnice.

Mislim da sada imamo dovoljno ispitan dizajn i da polako dolazi vreme da vidimo hoće li ovaj projekat ići u realizaciju.

Kao i obično, biću zahvalan za komentare i korekture eventualnih grešaka.

Pozdrav

.pdf   SigGen_AllGenerators_V3.pdf (Size: 154,52 KB / Downloads: 23)
Reply


Messages In This Thread
RE: Koncept generatora trouglova - by Braca - 01-08-2019, 02:42 PM
RE: Koncept generatora trouglova - by Braca - 01-17-2019, 01:34 PM
RE: Generator četvrtki i trouglova - by Braca - 01-24-2019, 11:49 PM
RE: Analogni signal generator za audio primene - by Braca - 02-09-2019, 08:16 PM

Forum Jump:


Users browsing this thread: 4 Guest(s)