Thread Rating:
  • 2 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Analogni signal generator za audio primene
Šema ostaje u igri, samo bez balansnog izlaza.
Sa Rt=1Meg dobijaju se dve dekade po frekvenciji, a ispitao sam je u LtSpice i sa Rt=10Meg i Ct=1nF da bih video da li je moguće pokriti opseg od 25Hz do 25kHz, odn.  tri dekade. Funkcioniše, ali se na 25kHz primećuju zaobljenja na vrhovima trouglova, najverovatnije zbog toga što integrator dolazi do svojih granica.

Mislim da se bez velikog ulaganja u materijal (samo jedan IC) jedino sa LM13700 može dobiti više jer se gm može varirati u šest dekada, ali kao što sam već napisao, to nije moguće proveriti u simulatoru.
Inače, model koji sam koristio našao sam kod TI - potiče još od National-a i lako se ugradjuje u LtSpice. Ne znam da li TI za svoj simulator možda ima bolji model.

Hvala za DS za 3080. Taj generator mi je previše komplikovan, pogotovo njegovo podešavanje.

Ima u 3. izdanju "The art od Electronics" interesantna šema koja takodje koristi trik sa 1/3 i 2/3 (kažu da su je našli u nekom DS, ali ne navode izvor), a frekvencija se kontroliše naponom od 0 do 2V. Pretpostavljam da su sa tom šemom takodje moguće tri dekade, ali se koriste skuplji aktivni elementi (LT1077C i naponska referenca LT1027D, mada ne verujem da je baš neophodno imati TC od 2 ppm/K).

Pozdrav
Reply


Messages In This Thread
RE: Koncept generatora trouglova - by Braca - 01-08-2019, 02:42 PM
RE: Analogni signal generator za audio primene - by Braca - 01-10-2019, 10:34 AM
RE: Koncept generatora trouglova - by Braca - 01-17-2019, 01:34 PM
RE: Generator četvrtki i trouglova - by Braca - 01-24-2019, 11:49 PM

Forum Jump:


Users browsing this thread: 3 Guest(s)