Thread Rating:
  • 2 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Analogni signal generator za audio primene
Princip rada generatora iz prethodnog posta je jednostavan.

TS555 (CMOS verzija NE555) ima precizan otpornički razdelnik, koji deli napon napajanja IC na 3 x po 1/3.

Razdelnik je priključen na dva komparatora, čiji su slobodni ulazi TRIG i THRS. Ta dva ulaza su spojena međusobno i na njih je doveden FB sa razdelnika koji vraća 1/3 amplitude invertovanog izlaza trougla.
Invertor je negde neophodan, ili ispred integratora ili iza njega, jer je to neophodno zbog smera dejstva komparatora u TS555.
Onda, kada je već korišćen invertor, zašto ne ponuditi i komplementarne izlaze. A da se ne baci četvrti op-amp, zašto onda ne postaviti i komplementarni izlaz četvrtke.

Puno članova ima audio sprave sa balansnim ulazima, pa eto...

TS555 se uključuje sa jednim od dva stabilna stanja svog izlaza, jer interno ima RS flip-flop koji je u jednom stanju, a na R i S ulazima mu počivaju pomenutoi komparatori.

Pretpostavimo da je na izlazu TS555 pri uključenju bilo nisko stanje. Pošto je TS555 CMOS kolo i ima buffer U3, njegov izlaz, pošto je neopterećen, imaće skoro pun -Vreff sa greškom reda dela milivolta. Taj napon je plasiran na Rt i R6 koji limituje maksimalnu struju integratora.
Integrator "vidi" struju: -Vreff/(R6+Rt) i to će sa Ct dati određen nagib integraljenja. Pravi integrator je uvek invertujući i sada na njemu raste napon ka +Vcc. Iza njega je jedinični invertujući pojačavač U2, na čijem izlazu napon simetrično opada ka -Vee.
Kada napon na izlazu razdelnika R2 i R3, dohvati 1/3 ukupne vrednosti napajanja TS555, što zahteva da izlaz invertora dohvati -Vreff, tog momenta će komparator TRIG detektvati tu veličinu (<1/3 napajanja) i setovati flip-flop u TS555, koji će postaviti njegov izlaz na +Vreff.
Sada integrator počinje da ide u drugom smeru, iza invertora U2 sada na gore i kada napon na razdelniku R2 i R3 dohvati 2/3 napajanja TS555, komparator na THRS će resetovati njegov interni flip-flop.
Sve sada opet počinje od iste tačke kao na početku, tj jedan period je završen.

Arbitracija pragovima komparatora u TS555 je >2/3 Vss -> reset_out, <1/3 Vss ->set_out.
Ukupna amplituda kojom se vrši prebacivanje stanja je 1/3 ukupnog napajanja TS555.

Pošto nama treba izlaz koji ima amplitudu oba Vreff, onda smo stavili razdelnik R2 i R3 koji izlazni napon redukuje na 1/3, što produkuje izlaznim naponom 1/3 x 3 = 2Vreff_Vpp, tj. amplituda će biti nameštena naponima +Vreff i -Vreff.

Ovo ne pišem za iskusne, jer oni to znaju, ali ima mladih kojima je korisno objasniti neku šemu...

Rt može biti potenciometar ili više otpornika menjanih preklopnikom. Za promene opsega frekkvencije Ct se može menjati preklopnikom u dve tri vrednosti koje će prekriti audio opseg.

Pozdrav,
Macola

P.S.

R6 je limiter maksimalne struje ulaza u integrator. Taj otpornik može biti i manji, pogotovo sa buffer-om iza TS555 (ipak ne manje od 2K).
Njegova uloga je da spreči nekontrolisanu veličinu struje kada je potenciometar Rt na minimumu i ujedno je HF prepreka za sam ulaz U1.
Isti otpornik je realno opterećenje i za izlaz U1 jer kroz Ct mora teći tačno ista struja kao i kroz R6, odnosno Rt, sa čim ne treba preterati radi dobre linearnosti izlaza.
Taj otpornik treba smestiti neposredno do ulaza U1, što onda dozvoljava duže žice do potenciometra Rt.
Pravilo smestanja svih otpornika oko op-amps je univerzalno: do samih njihovih ulaza, a onaj drugi kraj može biti sa dužim vodovima.
Reply


Messages In This Thread
RE: Koncept generatora trouglova - by Braca - 01-08-2019, 02:42 PM
RE: Analogni signal generator za audio primene - by Macola - 01-09-2019, 03:47 PM
RE: Koncept generatora trouglova - by Braca - 01-17-2019, 01:34 PM
RE: Generator četvrtki i trouglova - by Braca - 01-24-2019, 11:49 PM

Forum Jump:


Users browsing this thread: 2 Guest(s)