Thread Rating:
  • 2 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Analogni signal generator za audio primene
Nije bilo potrebe za novim baferom jer već nekoliko dana imam na pločici DIP podnožje i bafer po šemi koju sam danas okačio. Za novi test bilo je potrebno samo prelemiti par vodova i pogledati rezultate.

Šta da se kaže - pun pogodak i svaka čast, Goša!

U konfiguraciji sa OPA134 u oscilatoru i baferu, rasterećenje je donelo poboljšanje THD od od preko 10dB (treći harmonik za toliko niži, drugi bez uticaja), a najupadljivije je odsustvo svih harmonika posle trećeg. Prisustvo tih harmonika ukazuje na preopterećenje oscilatora, mada je moguća i interpretacija da je to osobina samog oscilatora.
Interesantno je da JW nije došao na tu ideju u AN43, i tek 2011. (AN132) je promenio topologiju i primenio dva opampa, ali tako što je jedna od dve RC mreže mosta bila u globalnoj, a druga u lokalnoj pov. sprezi - ideja koju je J.-L. Hood objavio još 1981. godine.

U prilogu su dva spektra - prvi se odnosi na novu konfiguraciju, a drugi na topologiju iz danas okačene šeme. Mislim da nema potrebe za dodatnim komentarima Big Grin .
Uzgred, današnje merenje je obavljeno na stolu (bez kutije), pa ima nešto viši nivo šuma i smetnji, ali to je bez značaja za ovu diskusiju.
Da, i dinamika regulacije amplitude se poboljšala.

Šta ću, moram opet da menjam šemu Wink .

Pozdrav
Reply


Messages In This Thread
RE: Analogni signal generator za audio primene - by Braca - 12-23-2018, 06:47 PM
RE: Koncept generatora trouglova - by Braca - 01-08-2019, 02:42 PM
RE: Koncept generatora trouglova - by Braca - 01-17-2019, 01:34 PM
RE: Generator četvrtki i trouglova - by Braca - 01-24-2019, 11:49 PM

Forum Jump:


Users browsing this thread: 5 Guest(s)