Thread Rating:
  • 2 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Analogni signal generator za audio primene
#86
Uporedio sam nekoliko opampova koji dolaze u obzir za oscilator.

U prvoj verziji koristio sam OPA627 zbog dobrog iskustva pri modifikacijama generatora Iskra MA 3604, i svi do sada okačeni rezultati u zadnjih nekoliko priloga dobijeni su sa tim opampom.
Sticajem okolnosti imam nekoliko komada izvadjenih iz Sulzer-ovih starih laboratorijskih pojačavača, ali sam svestan činjenice da zbog njihove cene od preko 20 evra (ovi koje ja imam koštaju danas oko 55 evra!) oni ne dolaze u obzir za ovaj projekat.
Naslednik tog opampa je OPA827, ima znatno niža izobličenja i košta oko 7 evra, ali je i to relativno visoka cena.

Mogući kandidati su OPA134 i LT1007, a "budžet" rešenje bi predstavljao TL071. Sva tri se mogu nabaviti u DIL-8 verziji

Prvi prilog prikazuje kao referencu spektar izobličenja dobijen sa OPA627. Dominantan je drugi harmonik treći igra neku malu ulog, a ostali su zanemarljivi.

Drugi prilog je spektar dobijen sa OPA134PA (2,58 evra u DIL-8 kućištu). THD je u odnosu na OPA627 za max. 2dB viši, tako da je on sasvim dobra alternativa prethodnom.

Na trećem spektru su rezultati dobijeni sa TL071. Drugi harmonik je čak nešto niži nego kod OPA627, ali je treći za nekih 8db jači, a i ostali neparni harmonici su iznad onih u prethodna dva slučaja, mada bez bitnog uticaja na THD od nekih -82dB. Medjutim, u pogledu dinamičkih osobina u regulacionom kolu, TL071 je vrlo prijatno iznenadjenje u poredjenju sa prethodna dva opampa jer ima najbržu stabilizaciu amplitude pri preklapanju opsega i omogućava veći izlazni napon. Tu se može slobodno reći da se za 50 centi dobija dosta "muzike".
Jedina mana mu je što u najvišoj dekadi (16 do 180kHz) on izlazi samo do 120kHz (uz smanjenje izlaznog napona od oko 0,4V) jer je njegov GBP svega 3MHz, tj skoro 10 puta niži nego kod ostala dva opampa.

Prema tome, za nešto skromnije zahteve, TL071 je odličan izbor.

Pozdrav
Reply


Messages In This Thread
RE: Analogni signal generator za audio primene - by Braca - 12-13-2018, 10:19 AM
RE: Koncept generatora trouglova - by Braca - 01-08-2019, 02:42 PM
RE: Koncept generatora trouglova - by Braca - 01-17-2019, 01:34 PM
RE: Generator četvrtki i trouglova - by Braca - 01-24-2019, 11:49 PM

Forum Jump:


Users browsing this thread: 5 Guest(s)