Thread Rating:
  • 2 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Analogni signal generator za audio primene
#83
Uradih i par preliminarnih merenja izobličenja...

Na "standardnoj" frekvenciji od oko 1kHz (prva slika) dominantan je drugi harmonik na -91,4dB pri ulaznom nivou od -9,4dB, što zajedno sa trećim harmonikom daje THD od -81dB.
Na 4853Hz takodje dominira drugi harmonik, THD iznosi 82,5dB (druga slika).
Na niskoj frekvenciji od 109Hz, drugi i treći harmonik su približnog nivoa, pa je rezultujući THD svega -57dB.

Gornji rezultati bi verovatno bili bolji za po par dB da je uredjaj u kutiji - evidentne su jake spoljašnje smetnje koje se intermodulacijom i sabiranjem probijaju u rezultat.
Medjutim, s Iskrinim starim generatorom sam imao bar za 6dB bolje rezultate, a razlog za to je bolje uparivanje elementa za promenu frekvencije, odn. dvostrukog vazdušnog kondenzatora.
Jim Williams u svojoj šemi traži uparivanje kondenzatora na 0,1%, a takodje i grešku saglasnosti hoda dva potenciometra ("tracking") na istom nivou. Kod mene su kondenzatori upareni na 1%, a o potenciometru nemam informacije. Ne očekujem da se za 10 dolara dobija dvostruki pot sa greškom od 0,1%.
Prema tome, pri korišćenju manje-više standardnog materijala, od ovog generatora se možda može izvući THD od -85dB (Jim Williams je sa istovetnom šemom na 10kHz dobio -90dB, ali uz napred navedene tolerancije elemenata).
Mislim da je taj nivo izobličenja prihvatljiv za preliminarno testiranje u samogradnji audio uredjaja, ali o tome treba de se izjasne potencijalni graditelji.

Ja ću narednih pokušati da ustanovim gde je granica THD prototipa ugradjenog u neku kutiju.

Pozdrav
Reply


Messages In This Thread
RE: Analogni signal generator za audio primene - by Braca - 12-12-2018, 12:05 AM
RE: Koncept generatora trouglova - by Braca - 01-08-2019, 02:42 PM
RE: Koncept generatora trouglova - by Braca - 01-17-2019, 01:34 PM
RE: Generator četvrtki i trouglova - by Braca - 01-24-2019, 11:49 PM

Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)