Thread Rating:
  • 2 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Analogni signal generator za audio primene
#82
Društvo, evo prototipa osnovnog modula, tj. sinusnog oscilatora.

Vidim sada da sam obećao da ću ga napraviti u oktobru ove godine, ali su mi se u medjuvremenu promenili prioriteti - morao sam prvo da kompletiram mernu tehniku.

Oscilator je startovao odmah po završetku gradnje, mada prvo s četvrtkama jer je kontrola amplitude bila nepodešena. Radi stabilno u sve četiri dekade, pokrivajući opseg od 16Hz do 180kHz pri izlaznom naponu od 2Vrms i napajanju od +/- 15V. Na nižim opsezima može da generiše izl. napon od 5Vrms, ali tada na najvišem opsegu ima problema sa održavanjem amplitude, pa čak i prestaje da osciluje.

Napisao sam četiri dekade, ali u stvarnosti imam odnos Fmax/Fmin od 12 zbog odnosa izabranih vrednosti kondenzatora i potenciometra. Opredelio sam se za potenciometar od 2x20K da bi mi kondenzatori imali standardnu vrednost od 470pF do 0,47uF, jer se te vrednosti najlakše nabavljaju u potrebnom kvalitetu i znatno manje koštaju.
Primetićete na slici da nema glomaznih PP kondenzatora od 0,47uF - videću kod merenja da li mi je uspelo da sve uradim sa keramičkim kondenzatorima. Prve tri dekade nisu problem, tu imam C0G kondenzatore od 5%, a u najnižem opsegu (16 do 180Hz) imam samo po dva paraleno spojena X7R kondenzatora od 0,22uF (mogu se po potrebi natrimovati sa po još jednim paralelnim kondenzatorom od nekih 18nF, ali ove poslednje trenutno nemam u "magacinu").

Siguran sam da se sada po nekom diže kosa na glavi uz pitanje "Šta, X7R u oscilatoru???", ali mislim da će eksperiment uspeti. Ugradio sam kondenzatore s radnim naponom od 250V, što znači da će promena kapaciteta s naponom biti minimalna jer je kriva promene kapaciteta s naponom pri vrlo malim relativnim naponima prilično ravna, a tek kasnije dobija veoma strm nagib. Pošto je promena napona na kondenzatoru u oscilatoru tokom jedne periode ispod 1% max. radnog napona, očekujem i zanemarljivu promenu kapaciteta.

Kondenzatori su medjusobno upareni u meri koju mi omogućava instrument koji posedujem (onaj mali MasTech od Elektora), ali za prototip je to dovoljno, a u svakom slučaju bolje nego što je uparen dvojni potenciometar.

Slede još neke provere, a onda merenje THD.

Pozdrav
Reply


Messages In This Thread
RE: Analogni signal generator za audio primene - by Braca - 12-11-2018, 09:07 PM
RE: Koncept generatora trouglova - by Braca - 01-08-2019, 02:42 PM
RE: Koncept generatora trouglova - by Braca - 01-17-2019, 01:34 PM
RE: Generator četvrtki i trouglova - by Braca - 01-24-2019, 11:49 PM

Forum Jump:


Users browsing this thread: 2 Guest(s)