Thread Rating:
  • 2 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Analogni signal generator za audio primene
#76
Lakše ćemo se razumeti uz blok šemu.
Izvinjavam se što je šema malo neuredna, ali za crtanje imam samo MS Visio, a on nema baš neki izbor komponenata, a nisam uspeo ni da nadjem način da mi P2 ima samo tri kontakta Angry

Glavni sklop je generator sinusa sa četiri dekade i finim podešavanjem frekvencije unnutar svake od njih. Njegov izlazni nivo bi trebalo da bude 5Vrms, tj. nešto više od 14Vpp.
Sledi dvostruki preklopnik P2 kao selektor vrste signala (sinus, četvrtka, trougao), a sa njegovog drugog segmenta skida se signal za izl. pojačavač. Fina regulacija nivoa (nekih 30dB) je ispred izl. pojačavača, a grubi atenuator sa impedansom od 50 oma je na njegovom izlazu.
Na slici je konfiguracija za sinusni izlaz.

Trouglovi se dobijaju iz četvrtki, i iz ranije pomenutih razloga P1b bi to dozvolio samo u jednoj dekadi, po izboru graditelja. Medjutim tu još uvek ostaje "kvaka" sa posebnim potenciometrom za podešavanje nivoa ispred integratora, a pošto je tako dobijeni nivo trouglova tek negde oko 1,2Vpp, iza integratora je potrebno dodatno pojačanje od nekih 4x, i sve to znatno komplikuje spravu.
Komplikuje se i rukovanje uredjajem jer je za svako podešavanje trouglova potreban osciloskop - prevelika pobuda daje trapeze na izlazu, a premala nedovoljan nivo.

Alternativa koju sam ranije pomenuo je puno jednostavnija - jedna frekvencija (možda i dve) za koju bi se svako odlučio pri gradnji, nivo od 5Vrms, a zatim preko P2b na izlazni sklop.

Pozdrav
Reply


Messages In This Thread
RE: Analogni signal generator za audio primene - by Braca - 08-12-2018, 12:35 PM
RE: Koncept generatora trouglova - by Braca - 01-08-2019, 02:42 PM
RE: Koncept generatora trouglova - by Braca - 01-17-2019, 01:34 PM
RE: Generator četvrtki i trouglova - by Braca - 01-24-2019, 11:49 PM

Forum Jump:


Users browsing this thread: 4 Guest(s)