Thread Rating:
  • 2 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Analogni signal generator za audio primene
#70
Zadnjih dana nisam imao puno vremena, ali sam se povremeno bavio generatorom trouglova, i tu ćemo morati da napravimo neki dogovor o specifikaciji.

Da počnem sa malo teorije: generator trouglova je integrator koji se sa aspekta prenosne funkcije ponaša kao RC sklop prvog reda, tj. kao niskopropusni filter. Karakteristika te prenosne funkcije je pad pojačanja s frekvencijom, koji ima nagib od 20dB po dekadi. To znači da ako na početku neke dekade, napr. na 200Hz na ulazu u integrator imamo 1V, na kraju te dekade ćemo za istu amplitudu trouglova morati da ga pobudimo sa deset puta jačim signalom, tj. sa 10V.
Ti odnosi se lepo vide na priloženim oscilogramima iz simulacije. Na prvoj slici je pobuda 50mV pri 200Hz, a na drugoj 500mV na 2kHz. Ekstrapolirajući, dolazimo do 5V na 20kHz, itd. i to samo da bismo dobili trougao od nekih 1,2Vpp.
Dakle, ako hoćemo trouglove s promenljivom frekvencijom, postoje fizičke granice - moguće bi bilo imati ih samo izmedju 200Hz i 20kHz, i to uz regulaciju (ručnu ili automatsku) signala na ulazu u integrator. Pošto je ideja da svi generatori signala imaju isti nivo na ulazu u izlazni pojačavač, generator trouglova bi morao da ima poseban pojačavač od nekih 5 puta da bi izašao na 10Vpp pre finog atenuatora, što kod ostala dva sklopa (sinus i četvrtke) nije slučaj.
Pored toga, automatska kompenzacija nagiba od -20dB po dekadi bi dodatno komplikovala ceo generator.

Iz gornjih razloga mislim da generator trouglova s promenljivom frekvencijom u ovom momentu nije realna opcija.

Moguće je jedno kompromisno rešenje, a to je generator trouglova sa fiksnom frekvencijom koju bi svaki graditelj mogao da izabere po sopstvenom nazoru. Takav generator se vrlo jednostavno realizuje sa jednim dvostrukim opampom i nekoliko pasivnih komponenata.

Ineresuje me šta o ovom problemu misle zainteresovani za ovaj projekat.

Pozdrav
Reply


Messages In This Thread
RE: Analogni signal generator za audio primene - by Braca - 08-11-2018, 09:01 PM
RE: Koncept generatora trouglova - by Braca - 01-08-2019, 02:42 PM
RE: Koncept generatora trouglova - by Braca - 01-17-2019, 01:34 PM
RE: Generator četvrtki i trouglova - by Braca - 01-24-2019, 11:49 PM

Forum Jump:


Users browsing this thread: 3 Guest(s)