Thread Rating:
  • 2 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Analogni signal generator za audio primene
#38
(07-28-2018, 02:16 PM)HomeMadeAudioProject Wrote:
  1. Frekv. opseg od 20Hz do 200kHz u pet dekada
  2. Izl. napon sinusa: 5V
  3. Izl. impedansa: 50 oma
  4. Grubo podešavanje izl. napona u 4 stepena (0, -20, -40, -60dB, odn. 5, 0,5, 0,05 i 0,005V)
  5. Fino podešavanje izl. napona
  6. Fleksibilan dizajn generatora sinusa u cilju prilagodjavanja željama i mogućnostima graditelja (slobodan izbor opampova unutar jedne grupe, potenciometra za frekvenciju i kondenzatora u Wien-ovom mostu, itd.)
  7. Četvrtke (bipolarno)
  8. Trouglasti signal (bipolarno)
Mislim da ovo gore predstavlja razumnu specifikaciju za gradnju.
Da podsetim, pošli smo od toga da napravimo jednostavan generator za preliminarno testiranje audio uredjaja, ali pri tom iskoristimo sve mogućnosti za dobijanje maksimalnih performansi. Primer za to je koišćenje Wien-ovog mosta sa sijalicom kao centralnog elementa, koji sa jednim opampom, sijalicom, trimerom za podešavanje radne tačke i dva identična RC para ima potencijal za THD bolji od -90dB.

Bilo bi jako lepo imati još bolje karakteristike, ali tada više nemamo jednostavnu gradnju. Sinusni oscilatori sa THD ispod -120dB su veliki izazov, a kao primer možemo uzeti temu sa diyaudio.com:
http://www.diyaudio.com/forums/equipment...r-709.html
koja je započeta u februaru 2012, i koju pažljivo pratim već nekoliko godina. Rezultat će biti non plus ultra oscilator koji je konstruisao S. Groner, i koji je još uvek u fazi beta testiranja. Pri tom Groner nije počeo od nule već od svog već dobrog oscilatora koji je uradio u okviru svoje master teze 2010. godine:
http://www.nanovolt.ch/resources/low_dis...index.html

Medjutim, za merenja THD na nivoima ispod -100dB više nije dovoljan odg. oscilator i audio kartica (ma kako bila dobra), već i eliminacioni filter (notch) i niskošumni pojačavač od 60dB i vrlo niskim THD, plus odgovarajući S/W za analizu.

Trebaće mi malo vremena za šemu jer ne bih želeo da nešto okačim na forum pre nego što sam isprobao kako radi. To se najviše odnosi na sklopove za četvrtke i trouglove, a posebno na ispitivanje mogućnosti da i oni idu preko atenuatora.
Ova vrućina mi ne ide u prilog - za celu sledeću nedelju prognozirane su temperature iznad 31 stepen iako su mi Alpi udaljeni samo 80km, a sam grad je na visini od 450m. Doduše, imamo odličan bazen na samo 500m od kuće...

Pozdrav
Reply


Messages In This Thread
RE: Analogni signal generator za audio primene - by Braca - 07-29-2018, 03:11 PM
RE: Koncept generatora trouglova - by Braca - 01-08-2019, 02:42 PM
RE: Koncept generatora trouglova - by Braca - 01-17-2019, 01:34 PM
RE: Generator četvrtki i trouglova - by Braca - 01-24-2019, 11:49 PM

Forum Jump:


Users browsing this thread: 4 Guest(s)