Thread Rating:
  • 2 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Analogni signal generator za audio primene
Jasno je, jedina razlika između TH i SMD verzije je pločica. Problem je što ne vidim zbog čega imamo tolike razlike.
Kao što sam ranije napisao, isprobao sam nekoliko op-ampova i nije bilo bitnih razlika.

Inače, dobiti kod analognog oscilatora vreme stabilizacije reda jedne sekunde na niskim frekvencijama zahteva sasvim drugojačiji pristup kontroli amplitude. Sijalica 327 ima toplotnu vremensku konstantu od 0,7 sekundi, pa pod uslovom da ostali elementi nemaju inerciju, samo njoj je potrebno 3,5s da dođe na 99% odziva.
Drugi metodi za kontrolu amplitude takođe traže vreme - ako se meri rms vrednost izlaznog signala koja varira, treba verovatno bar 1s (20 perioda na f=20Hz) da se nešto dobije, a zatim sledi filtriranje jer se u suštini tu radi o ispravljanju napona. Ne zaboravimo da se čak i male promene regulacionog napona u spektru vide kao izobličenja.

Kao primer, u prilogu je prikaz hladnog starta Viktorovog oscilatora (takođe Wien-ov most), kod koga je izvršni element FET - vidimo da mu na 1kHz trebaju 4 sekunde da se stabilizuje, a slično je i pri svakoj promeni amplitude. Kada ga koristim za merenje, posle svake promene amplitude čekam bar 10 sekundi, ili posmatram spektar na PC-u i uključujem osrednjavanje tek kada se amplituda smiri unutar 0,1dB.

Ako su u pitanju oscilatori koji moraju brzo da menjaju frekvenciju, ne gubeći pri tom na izobličenjima, najpristupačnija varijanta su AD konvertori, odn. zvučne kartice. Nevolja kod njih je što je kod komercijalnih čipova teško postići THD niži od -130dBc. Koliko znam, postoji samo jedan DAC koji ide ispod -140dBc, ali on ima i nalepnicu s cenom na sebi (Putzeys Mola-Mola DAC).

Pozdrav
Reply


Messages In This Thread
RE: Koncept generatora trouglova - by Braca - 01-08-2019, 02:42 PM
RE: Koncept generatora trouglova - by Braca - 01-17-2019, 01:34 PM
RE: Generator četvrtki i trouglova - by Braca - 01-24-2019, 11:49 PM
RE: Analogni signal generator za audio primene - by Braca - 02-19-2020, 06:07 PM

Forum Jump:


Users browsing this thread: 3 Guest(s)