Thread Rating:
  • 2 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Analogni signal generator za audio primene
Nije sigurno da je to jedini problem u SMD verziji oscilatora - to je bilo jedno sumnjivo mesto koje je reagovalo na "terapiju".

Meni se čini da je glavni razlog problema na ovoj pločici to što je povratna sprega s ovom sijalicom iz nekog razloga nadkritična, tj. da je potrebna sijalica s većom inercijom. Postoje formule za proračun, ali za to nije dovoljno poznavati samo zavisnost otpora sijalice od struje koja kroz nju teče (izmerio sam za tri tipa sijalice), već je potrebno izmeriti i njenu vremensku konstantu pri grejanju i hlađenju, što bi za ovu vrstu projekta bilo prilično ekstravagantno.

Ne znam koliko se isplati ulagati trud da bi se dobilo 7Vpp jer nam ta vrednost nije od prelomnog značaja. Razlika između 5 i 7V je 3dB i lako se nadoknadi u finoj regulaciji zvuka.
Naravno, ako imaš vremena isprobaj ideje koje imaš - u svakom slučaju, nešto ćeš naučiti, što je verovatno i najvredniji razlog da se uopšte bavimo ovim hobijem.
S tog aspekta, meni je razvoj ovog generatora bio vredan napora, a bilo je i lepo sarađivati i družiti se.

Pozdrav
P.S. Pri promeni izlaznog napona, Viktorovom oscilatoru treba i više od 5 sekundi da se stabilizuje.
Reply


Messages In This Thread
RE: Koncept generatora trouglova - by Braca - 01-08-2019, 02:42 PM
RE: Koncept generatora trouglova - by Braca - 01-17-2019, 01:34 PM
RE: Generator četvrtki i trouglova - by Braca - 01-24-2019, 11:49 PM
RE: Analogni signal generator za audio primene - by Braca - 02-10-2020, 09:36 PM

Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)