Thread Rating:
  • 2 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Analogni signal generator za audio primene
(02-08-2020, 09:05 PM)Khadgar2007 Wrote: Nisam rekao,ali vjerojatno nije toliko bitno. Polemio sam baš sve dijelove na PCB što uključuje i ono otporno djelilo na ulazu u LM311,tako da mi je oscilator opterećen još i sa time.
Da počnem od ovog gore - to nije problem, 39K na izlazu ne predstavlja opterećenje koje bi moglo da smeta.

Sklopio sam oscilator na SMD pločici (samo tri viša opsega, znamo da najniži opseg dobro radi) i mogu u da potvrdim tvoja opažanja. Pri 4Vpp na izlazu oscilator uvek startuje i posle svake promene radne tačke dostiže stabilno stanje.
Osnovna razlika između SMD i TH pločice je to što je na ovoj poslednjoj ulaz napajanja mnogo bliži oscilatoru - zapravo je tik uz njega. Sledeći tu činjenicu, pretpostavio sam da bi se ubacivanjem prigušenja u vodove napajanja oscilatora nešto moglo dobiti. Prekinuo sam veze napajanja u neposrednoj blizini op-ampa i na prekide zalemio otpornike od 2R2 (1206). Pored toga, između (+) i (-) tačaka napajanja na op-ampu zalemio sam dodatni elko od 22uF.
Rezultat je da sada oscilator uvek startuje pri izlaznom naponu od oko 5Vpp. Nije neko veliko poboljšanje, i nije ni neophodno za dalji rad na projektu, ali je bitno da su sigurnost starta i ponašanje signala tokom promene frekvencije postali robustniji.
U prilogu su oscilogrami starta i nagle promene frekvencije oscilatora. Na prvom se vidi hladan start oscilatora na najkritičnijem mestu (2. opseg, f=1,75kHz, pot na minimumu): oscilator je posle 12 sekundi u stacionarnom stanju. Pri startu na max. frekvenciji na 3. opsegu (oko 18kHz), prelazno stanje se završava posle 6 sekundi (prilog 2).
Treći prilog pokazuje naglu promenu frekvencije od najviše do najniže i nazad (na 2. opsegu) - prelazna pojava tada traje oko 8 sekundi.
Dužina prelazne pojave zavisi od kapaciteta dodatnog elka, ali to još nisam ispitao do kraja.

Za dalji je važno sledeće:
  • Pošto je projektovani izlazni napon generatora 5Vrms (14Vpp), a izl. modul ima pojačanje od 6dB, biće potrebno dodatno pojačati signal ispred potenciometra za finu regulaciju nivoa. To se svodi na promenu vrednosti otpornika R47 sa sadašnjih 8K2 na 4K7 (sa 8K2 već imamo pojačanje od 2dB, što je rezerva predviđena za slučaj varijacija pri montaži obe verzije pločice).
  • Postoji razlika u vezivanju potenciometra u odnosu na TH pločicu: na SMD pločici sekcije potenciometra se vezuju između pinova 1 i 3, odn. 2 i 4 na 4-polnom konektoru, na TH pločici postoje odvojeni konektori.
Uputstvo za gradnju SMD verzije ću dopuniti čim stignem.

Najbolje ponašanje ocilatora se dobija s LM4562. Isprobao sam još nekoliko op-ampova, ali ni jedan nije dao bolje rezultate. Obzirom na cenu, nema ni smisla tražiti nešto eventualno bolje (Viktor je prešao na OPA2156, ali to je neka druga priča).

Obzirom da sam već izlemio najveći deo oscilatora na SMD pločici (uključujući preklopnik i rele), zalemiću i ostatak sinusnog generatora skroz do izlaza, pa napraviti merenje THD.

Pozdrav
Reply


Messages In This Thread
RE: Koncept generatora trouglova - by Braca - 01-08-2019, 02:42 PM
RE: Koncept generatora trouglova - by Braca - 01-17-2019, 01:34 PM
RE: Generator četvrtki i trouglova - by Braca - 01-24-2019, 11:49 PM
RE: Analogni signal generator za audio primene - by Braca - 02-10-2020, 07:06 PM

Forum Jump:


Users browsing this thread: 3 Guest(s)