Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
APEX SuperGC
APEX SuperGC filovi za izradu odličnog pojačala, PCB je nacrtao prasi a ja sam samo to sve prebacio u Sprint-Layout i doradio silkscreen komponentama koje se mogu nabaviti kod farnella.

Evo i filova, PCB je dimenzija 76.20x55.00mm

.pdf   APEX SUPERGC - PCB.pdf (Size: 35,72 KB / Downloads: 13)
.lay6   APEX-SUPERGC.lay6 (Size: 275,72 KB / Downloads: 10)
Reply
Odlicno ronovar.
Mala sugestija pinove LM3886 koje ne koristis lomi do pocetka nozice i obrishes padove koji se ne koriste Big Grin
Mozda cu zvuciti crnogorski ali nema potrebe busiti te 3 rupice bespotrebno Wink
Inace sve ostalo cista petica <3
Reply
Ekstra!

Bilo bi lepo uraditi stereo pločicu sa napajanjem i preklopnkom ulaza. Slično kao Borin HF2006.
Kompletno pojačalo na jednoj plločici.
Face up...make your stand and realise you're living in the golden years!
Reply
Cilj mi je bio to srediti i grafički da bude vizualno za oko lijepo, a i da se lakse zainteresiraju mladji elektronicari koji ce raditi svoje prvo pojacalo...gledam sada od prasija sto ima nacrtano od malih PCB napajanja sa dva velika elektrolita a zastita zvucnika na plocici mislim da netreba jer LM3886 koliko vidim u DS-u ima interne zastite od kratkog spoja i pregrijavanja...

TDA koji preklopnik ulaza preporucas da se stavi ovome ampu? Pa da i to sredim pa da ko bude krenuo u gradnju da ima sve na jednom mjesto u jednoj temi...

Cilj mi je napraviti filove i sve postaviti ovdje komplet da bude kao KIT komplet, tj kao kad kupis KIT pojacalo pa dobijes sve shemu, pcb, montazu elemenata, uputstvo i dijelove.
Reply
Možda CD4028 ili nešto slično da bi smo izbegli preklopnike?
Mile je negde ranije objavio neka od rešenja koja je koristio kod sebe.
Na ulaz se može dodati i njegov Line OP preamp ili Linear preamp...
Zaštita nije potrebna.

Tako će komplet biti APEX. Smile
Reply
Najbolje selektor sa potenciomerom i relejima, da se ne komplikuje sa preklopnikom ili tasterima kod CD4028 samo jedna rupa 6mm na prednjoj ploci za potenciomer i 4 od po 3mm za led diode. Osecaj je odlican lako i glatko a maksimalno pouzdano preklapanje relejima.

https://www.youtube.com/watch?v=31hXv_a8VAc
APEXaudio.MileSlakovic
Reply
APEX UnReg PSU filovi za izradu odličnog malog PSU-a, PCB je nacrtao prasi a ja sam samo to sve prebacio u Sprint-Layout i doradio silkscreen komponentama koje se mogu nabaviti kod farnella.

Evo i filova, PCB je dimenzija 64.00x59.75mm

.pdf   APEX UNREGPSU - PCB.pdf (Size: 44,74 KB / Downloads: 5)
.lay6   APEX UNREGPSU.lay6 (Size: 321,12 KB / Downloads: 4)
Reply
Evo nije regulator samo ispravljac sa kondenzatorskom baterijom.

U svakom slucaju odlican rad i korisna plocica.
Reply
Beli, lepo piše unreg PSU... :9

@apexaudio
Ja potpuno zaboravio na ovo.

@ronovar
Zanimljivo je i rešenje da se releji ostave na glavoj pločici a da ostatak elektronike bude na zasebnoj pločici.
Tako neko može da izabere različite varijante za okidanje releja.
Mogu se okidati i jednim tasterom i NE555 kolom, prekidačem (ukoliko su samo dva releja), nekim preklopnikom i sl...
A možda je i dovoljno nabaciti samo dva releja i prekidač kao kod Linear Audio Vol. 5 predpojačala.
U većini slučajeva su dva ulaza sasvim dovoljna.
Reply
APEX UnReg je UnRegulated Power Supply sto znaci da je neregulirano napajanje dakle bez regulatora....sa regulatorom bi bilo kao APEX PSU5 ili PSU10 gdje se trimerom podesava izlazni napon a "višak" napona tj razliku između izlaza i ulaza napajanja preuzima sa strujom opterecenja izlazni tranzistori.

Dakle ovo je UnRegulated PSU kako si i naveo BeliNinja.

Nisam baš zadovoljan sa PCB kako je ispalo pa ću se potruditi kad budem imao vremena da to još bolje i ljepše skockam...ako ima ko prijedlog sheme i PCB razmjestaj komponenti i routinga slobodno napiše...

TDA odlična ideja...još dodati na shemu taster-prekidač tako da se moze PSU paliti i gasiti preko prekidaca, soft start mu netreba jer max podrzava toroide do 100W a za to name netreba softstart...vidjet cu sto cu korisiti dali MOSFET+BJT prekidač ili NE555...
Reply
Ovo moze da se koristi ako se imaju samo dva ulaza. Takodje moze da posluzi i za ukljucivanje i iskljucivanje uredjaja jednim tasterom, a tu je i stabdby dioda koja svetli kada je relej iskljucen, a gasi se po ukljucivanju kao na svim modernim uredjajima.

APEXaudio.MileSlakovic
Reply
Moze shema tog direkt source prekidaca? Bit ce lakse raditi layout...
Reply
(07-05-2018, 04:01 PM)ronovar Wrote: Moze shema tog direkt source prekidaca? Bit ce lakse raditi layout...

Semu sam zagubio zato sto je ovo veoma stara sema koristim je vec 30 godina.
APEXaudio.MileSlakovic
Reply
APEX ako moze molba...ovo sam nasao ovdje na forumu shemu koju koristite vec 30godina pa ako je mozete preraditi da bude ON/OFF prekidač i dodati na izlaz gore spomenutu shemu PSU-a gdje su snubleri, CRC filtracija i 2x10000uF/63V pa da imamo i tu kompletni UnReg PSU sa On/Off tipkalom...pa da onda moze se srediti PCB.

Evo sheme...tu bih ja izbacio sve ovo sto se spaja na 230V i stavio da je ulaz 24VAC koji ide sa toroida...sa izlaza releja shema gore spomenutom PSU-a i to ce biti savrseno..da se dobi univerzalni mali PSU.

Reply
Kad sam radio kolo za ukljucenje jednim tasterom cena malih 220v/12v trafoa bila je visoka, sad su ti trafoi a i 12v DC napajanja toliko pojeftinila da nema smisla napajati sklop direktno sa mreze vec nekim malim 12v napajanjem uz koriscenje 12 releja koji bi ukljucivao glavni transformator.
APEXaudio.MileSlakovic
Reply
UnReg je za mene bilo Unuverzalni Regulator Big Grin
Malo sam pglu.
Reply
I mene je zeznulo veliko R u nazivu... Smile
Chop your own wood and it will warm you twice
Reply
Plocica za ukljucivanje i iskljucivanje jednim tasterom.

APEXaudio.MileSlakovic
Reply

Forum Jump:

Users browsing this thread: 1 Guest(s)