Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Rezonantni Sepic
Kao što kaže naslov,
na sve pomalo liči ali nije ni jedan od nabrojanih u naslovu, a pošto nisam video isti može biti i da je moj :-)

Ako neko vidi takav koncept neka me upozori da ne budem u zabludi.

Evo jednog koncepta, koji mi je pao na pamet i koji objedinjuje flyback i forward topologije, sa ZVT i ZCT osobinom.

Model je samo u simulatoru, za sada, pošto nemam vremena da ga probam.

Malo je komplikovaniji od flajbek i forward konvertora ali omogućava primenu transformatora bez gap i rad na visokim frekvencijama.
Prednost trafoa bez gap i bez DC bias je u minimalnoj veličini i mogućoj upotrebi toroidnih i sličnih ne sečenih jezgara.

DC bias na sebe preuzimaju dve zavojnice: L1 i L4.

Prisustvo L1 omogućava strujni izvor za ostatak sklopa, što istovremeno omogućava kapacitativni klamp na izlazu za flajbek fazu.

Prisustvo L4 omogućava iskorišćenje provodne faze prekidačkog tranzistora (što je kod flajbeka nedopustivo, jer je neophodno induktivno opterećenje) i to je sad već istovremeno i forward princip, gde je  L4 storage zavojnica i radi u CCM.
Njena se struja superponira struji flajbek faze i čini je većom, znatno povećava ugao provođenja ispravljačke diode D1, čim se povećava filtracija zbog većeg D.

ZVT (zero voltage trasition) se može namestiti odnosima komponenti za solidno širok opseg opterećenja.
Talsni oblici su poprilično tihi i obećavajući.

Verujem da će nekom od vas biti zanimljiv koncept...

Evo pdf sa šemom, pdf sa talasnim oblicima na ključnim mestima i asc fajla ko želi da se igra simulacijom u LT Spice:

.pdf   Mazz15_fl_for.pdf (Size: 10,51 KB / Downloads: 66)

.pdf   Mazz15_fl_for_plot.pdf (Size: 15,2 KB / Downloads: 40)

.asc   Mazz15_fl_for.asc (Size: 3,1 KB / Downloads: 17)

Pozdrav,
Macola
Reply
To kao za mene,ja volim kad nema mnogo komponenti pa je lak pcb a lepo radi.Hoce li biti predlog oscilatora (ili je nesto sa uc38xx) i koja jezgra se mogu upotrebiti ? za pocetak tj probu verovatno L4 moze zuto iz PC dok dok bi L2 i L3 moglo jezgro PC trafoa.
Reply
Očekujem da ću ga napraviti sa UC3844.

Inače je na simulatoru malecki prototip za 5V i možda 0.5A max.
Koristiću 09P malene prigušnice od 470uH kojih imam gomilu. Imam dve vrste tih: za 420mA i za 1A i verovatno ću ove manje.
Meni će u dogledno vreme biti potreban malecki nisko kapacitativni pretvaračić sa malim trafoom. Najverovatnije za svega 300mA. No o tom - po tom. Kad budem stigao. Možda uradim tako, možda sasvim drugačije. Stvar trenutne inspiracije u tom momentu.

One male gotove pretvarače neću da stavljam jer sam ih se namenjao gomilu kroz godine prakse. Crkavaju poprilično zbog visoke gustine energije.
Najsigurniji sam sa svojim pretvaračem jer znam šta je unutra i šta može da podnese.
--------------------------------------------------------------------------------

Žuto belo jezro iz PC napajanja je vrlo snažno jezgro i sa trafoom iz PC je to set za reda 200-300W.
To je povoljnija priča za neku dvoprekidačku topologiju.

Jednoprekidački pretvarači se retko biraju za više od 150-200W, ma koje topologije bili, pa je i ova jednoprekidačka za umerene snage i ako koristi obe faze tranzistora.

Neću imati vremena skorije, a čim sam ga stavio ovde onda izvolite pa eksperimentišite.

A hteo sam samo da vam predstavim jedan koncept.
Reply
09P za L1 ? za storage kad se nema drugo neka bude zuto za probu (lepa boja Smile Samo jos koje jezgro za L2 L3 ? Ja cu da se igram tj pokusam da izvucem bad 100 do 150W
Reply
L2 i L3 su trafo sa jezgrom bez procepa. Može na primer jezgro od PC napajanja, a može i gotov trafo kako stoji.
Međutim, podešavanje ZVT neće ići baš lako a nije lako ni za objašnjavanje.

Radiće i kao hard sw. sa istim principima, samo će više grejati izlazna dioda i sw. tranzistor.

Stvarno nemam vremna za više od ovog kratkog javljanja.

Pozz
Reply
Ako se gleda rezonansa ja mislim da bi ovde vreme impulsa trebalo da odredi kolo L4 i C5 a pauzu i krajnji napon na tranzistoru L2 i kapacitet DS tranzistora jer si napisao da ce raditi na visim frekvencijama pa verovatno tad nece trebati externi kondenzator na DS. Sad mozda debelo gresim ali ako se vracas na ovu temu kad se pojavi slobodno vreme onda cemo saznati kao se na ovakvim napravama pravilono podesava rezonansa.Pretpostavljam da u opticaju dolazi fet jer za uc38xx bi trebao neki bipolarac sa slabijom pobudom ili darlington.
Reply
Moraću i sebe i vas malo da razočaram.

Pošto se uvek pozabavim proverom onog što radim, kad sam malo pažljivije sagledao stvar lako sam našao vezu onog što sam nacrtao sa već postojećim rešenjem.

Radi se o Sepic konvertoru.

U prevodu, otkrio sam rupu na saksiji :-)

Ono što mi je palo na pamet je u stvari rezonantna verzija Sepic konvertora koja se može svesti na ovo (neizolovana i izolovana verzija pomenutog konvertora):

.pdf   R_Sepic.pdf (Size: 11,73 KB / Downloads: 19)

Kratko objašnjenje članu @MILANNN:

ZCS na silaznoj ivici i ZVS na uzlaznoj ivici prekidačkog elementa se namestaju rezonanasom L1 i C1. Parazitni kapacitet prekidača je transparentna stvar jer je zanemarljivo manji od C1.

Storage kalem treba da bude dovoljno veliki da rano bude u CCM.

Ukratko to je to.

Neke od povoljnosti Sepic su i to da kad radi kao boost, isključenjem master prekidača prestaje prenos energije ka izlazu, za razliku od klasičnog boost.

Inače, Sepic može raditi i sa nižim i sa višim Vout u odnosu na Vin i ima isti polaritiet izlaznog napona za razliku od Ćuk i klasičnog Buck-Boost.

Pozdrav,
Macola
Reply
Molio bih admina da promeni naslov u "rezonantni Sepic" pošto ne znam kako se menja naslov teme.
Reply
Promenjen naziv teme.
Face up...make your stand and realise you're living in the golden years!
Reply
Hvala TDA.
Reply
Wink
Face up...make your stand and realise you're living in the golden years!
Reply

Forum Jump:

Users browsing this thread: 1 Guest(s)