Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Theta pojacalo
Da li neko poseduje semu Borinog pojacala theta.Citam po internetu da pojacalo koristi Koristi Hawksford error correction sistem na izlaznom stupnju i ne koristi globalnu negativnu povratnu vezu i da vrlo lepo radi .Jedino sto seme za njega nigde nema .Moglo bi biti zanimljivo za izradu
Reply
više šema se vrti po internetu i među pojedincima, a još je širi ⭕ onih koji tvrde da ni jedna verzija nije stabilna. ništa od toga nisam proveravao niti išta od gore navedenog tvrdim, samo prenosim. "don't shoot the messenger..."
Chop your own wood and it will warm you twice
Reply
Do sada su Thetu napravili samo pok. Bora, pok, Bane i ja. Bora i ja smo napravili zadnje verzije (moja se minorno razlikuje od Borine). Borina želja je bila da pokrene proizvodnju tog pojačala i zato me molio da dalje ne distribuiram shemu finalne verzije. Na samom usavršavanju zadnje verzije Bori smo pomagali ja i jedan moj prijatelj elektroničar, vrsni poznavaoc tematike. Ako ja ikada pokrenem proizvodnju, a drugi i nema više tko,  to će biti Bori u počast i to će se znati, Do tada nema sheme u javnosti. Pojačalo je besprijekorno stabilno i ima u izlazu tri para bipolaraca po čemu se razlikuje od sličnih pojačala koje su drugi radili. Moje pojačalo je bilo javno predstavljeno na Triode festivalu u Šibeniku i zbog zavisti pojedinih likova na temu što radi tranzistorsko pojačalo na "cijevnom samitu" i slično bio sam popljuvan kao osoba. Zato pojačalo više neće biti javno prezentirano. Eto ukratko, dakle Theta ostaje misterija ili će se moći kupiti za prikladnu cijenu u desecima tisuća eura Smile

Fotografije pojačala su dostupne na mom Facebook profilu.
Reply
Ne znam koliko bi bilo etički da pokreneš proizvodnju Borinog pojačala...
Samo moje mišljenje...
Face up...make your stand and realise you're living in the golden years!
Reply
Steta bi bilo da takav projekat ostane u zaboravu.Trebali bi to pokrenuti ako je ikako moguce kao secanje na gospodina Boru kao vrhunskog elektronicara I pre svega dobrog coveka
Reply
(04-01-2018, 12:25 AM)ghostrider Wrote: Da li neko poseduje semu Borinog pojacala theta.Citam po internetu da pojacalo koristi Koristi Hawksford error correction sistem na izlaznom stupnju i ne koristi globalnu negativnu povratnu vezu i da vrlo lepo radi .Jedino sto seme za njega nigde nema .Moglo bi biti zanimljivo za izradu

Nije uočljiva globalna negativna povratna veza jer je "sakrivena" izmedju nekoliko lokalnih povratnih veza.
Hawksford error correction sistem na izlaznom stupnju počiva na primeni lokalne vrlo snažne povratne veze izlaznog stupnja koji je zapravo jedinični buffer Ao=1 (OK...skoro jedan!) i feedforward korekcije greške
koja se vrača zapravo na ulaz izlaznog buffera, pa bi se u idealnim pogojima greška na izlazu svodila na nulu,
stime i THD izlaznog stupnja na što manji...
No pošto feedforward elementi nisu "potpuno idealni" tu i nastane ta pomenuta greška, koja inače i jeste mala...

Ovaj izlazni Power buffer koji ima Hawksford error correction sistem, drivujemo sada sa naponskim pojačalom,
koji zapravo nije u sklopu ove koncepcije,
ali zatrebamo sada neko naponsko pojačanje pošto nam izlaz ima Ao=1, jedinično naponsko pojačanje!

Opet ovaj sklop ima svoj lokalni feedback a pošto izlazni buffer ima svoj feedforward
zapravo na izlazu naponskog pojačala-drivera (ulaz u izlazni buffer) imamo prisutan i sam podatak/signal izlaza buffera
koji se preko lokalne povratne veze naponskog pojačala-drivera sada vodi na njegov ulaz (naponskog pojačala).

:-) Možda je lakše uočljivo sa slikom...

A pošto je sam izlazni stupanj sa snažnom lokalnom povratnom vezom i pojačanjem A0=1
(stime kao samostalan sklop i stabilan)
mnogi onda globalne povratne veze i ne koriste uopšte,
upotrebljava se onda naponski pojačivač kao vrsta samostalnog PreAMPA

Opet iz samog fizikalnog/matematičnog gledišta i u ovom primeru PreAMP "zna šta se dogadja" na samom izlazu... :-)

(04-01-2018, 08:06 AM)zbotic Wrote: Do sada su Thetu napravili samo pok. Bora, pok, Bane i ja. Bora i ja smo napravili zadnje verzije (moja se minorno razlikuje od Borine). Borina želja je bila da pokrene proizvodnju tog pojačala i zato me molio da dalje ne distribuiram shemu finalne verzije. Na samom usavršavanju zadnje verzije Bori smo pomagali ja i jedan moj prijatelj elektroničar, vrsni poznavaoc tematike. Ako ja ikada pokrenem proizvodnju, a drugi i nema više tko,  to će biti Bori u počast i to će se znati, Do tada nema sheme u javnosti. Pojačalo je besprijekorno stabilno i ima u izlazu tri para bipolaraca po čemu se razlikuje od sličnih pojačala koje su drugi radili. Moje pojačalo je bilo javno predstavljeno na Triode festivalu u Šibeniku i zbog zavisti pojedinih likova na temu što radi tranzistorsko pojačalo na "cijevnom samitu" i slično bio sam popljuvan kao osoba. Zato pojačalo više neće biti javno prezentirano. Eto ukratko, dakle Theta ostaje misterija ili će se moći kupiti za prikladnu cijenu u desecima tisuća eura Smile

Ma zaboravi na njih!!!
Ima jih takvih svuda po svetu... a žalostno je to, što zapravo nemaju šta da kažu ili po-kažu!!!
A ti su uistinu najglasniji!!!

:-)

Naponsko pojačalo izlaznog buffera sa Hawksford error correction sistemom (recimo Borina Theta kao cijelina)
trebao si napajati sa lampaškim PreAMPom, koji bi bio onda dio cijeline hybridnog sklopa
...i tako začepio te najglasnije zavistnike cijevnog sammita
:-)
LP
Dragan
Reply
Kad vec nema seme evo nesto moje bez globalne NFB

Reply
Sve točno Dragane. Ponekad se divim tvom strpljenju da neke stvari pojasniš. Svaka čast.

Citirati ću ovdje dio teksta kojeg sam napisao na Facebooku u svrhu objašnjenja koncepta ovog pojačala jednom laiku:

Igore, evo malo vremena da pojasnim razliku. Theta je pojačalo u A/B klasi sa tzv. feedforward error correction sklopom (Hawksford/Cordell). Implementacija izlaznog sklopa i ukupna integracija kod mog primjerka je originalna Bore Jagodića. Postoji paralelan sklop sa glavnim sklopom pojačala koji prati odstupanja izlaznog signala u odnosu na ulazni signal i sukladno registriranoj grešci pokušava uraditi korekciju. Naravno da zbog brzine i nesavršenosti to uspjeva učiniti u nekom postotku koji nije 100%. Dakle, takvo pojačalo pokušava imitirati pojačalo u A klasi odnosno njegovu preciznost. U skladu s time ni ne može biti bolje od pojačala u A klasi. Međutim zbog načina rada u A/B klasi može mnogostruko snagom premašiti neko pojačalo u A klasi koje mora imati veliku strujnu zalihu da bi tako radilo (četiri do pet puta od deklarirane snage). Ukoliko se sluša samo na tiho, pojačalo u A klasi je u prednosti. Aleph kada premaši 60W ode u asimetričan klipping sa pojavom DC napona na izlazu i samo ugrađena zaštita spašava zvučnike. Nasuprot tome Theta bez problema dere dok ti oči ne ispadnu Smile . E sada; da bi Aleph radio na kako tako normalnoj temperaturi u njega je ugrađen sklop za aktivno biasiranje koji mu dijelom narušava idealan rad u A klasi jer inače sa onakvim hladilima nebi dao ni 30W. Kod Thete je mirna struja izlaznih tranzistora (i povećan broj tranzistora) naštimana vrlo visoko kako bi do petnaestak wati radio praktički u čistoj A klasi. Da zaključim: različito sviraju ovisno o tome što se iz njih želi izvući, a da bi bili praktično upotrebljivi kod oba su rađeni određeni kompromisi. Međutim oba spadaju u vrhunsku kategoriju u što si se dijelom i sam uvjerio. A posebno kvaliteti u prilog ide i filigranska entuzijastička izvedba kakva je isplativa samo u svrhu hobija.
Reply
(04-01-2018, 12:48 PM)apexaudio Wrote: Kad vec nema seme evo nesto moje bez globalne NFB

znači ima još toga pored onog što sam počeo da crtam još poodavno...
Reply
(04-01-2018, 12:53 PM)HomeMadeAudioProject Wrote:
(04-01-2018, 12:48 PM)apexaudio Wrote: Kad vec nema seme evo nesto moje bez globalne NFB

znači ima još toga pored onog što sam počeo da crtam još poodavno...

Ima i plocica, ali nije testirana.

Reply
(04-01-2018, 08:06 AM)zbotic Wrote: Do sada su Thetu napravili samo pok. Bora, pok, Bane i ja. Bora i ja smo napravili zadnje verzije (moja se minorno razlikuje od Borine). Borina želja je bila da pokrene proizvodnju tog pojačala i zato me molio da dalje ne distribuiram shemu finalne verzije. Na samom usavršavanju zadnje verzije Bori smo pomagali ja i jedan moj prijatelj elektroničar, vrsni poznavaoc tematike. Ako ja ikada pokrenem proizvodnju, a drugi i nema više tko,  to će biti Bori u počast i to će se znati, Do tada nema sheme u javnosti. Pojačalo je besprijekorno stabilno i ima u izlazu tri para bipolaraca po čemu se razlikuje od sličnih pojačala koje su drugi radili. Moje pojačalo je bilo javno predstavljeno na Triode festivalu u Šibeniku i zbog zavisti pojedinih likova na temu što radi tranzistorsko pojačalo na "cijevnom samitu" i slično bio sam popljuvan kao osoba. Zato pojačalo više neće biti javno prezentirano. Eto ukratko, dakle Theta ostaje misterija ili će se moći kupiti za prikladnu cijenu u desecima tisuća eura Smile

pogledao sam vaš Facebook profil do 2014te ali nisam našao slike theta pojačala. svejedno,drago mi je da se nešto od "čula rekla kazala" opovrglo odnosno potvrdilo direktno od nekog itekako upućenog u čitav projekat. želim svu sreću u daljnjim nastojanjima i ciljevima!
Reply
U DIY audio galeriji, čak je i javno otvorena treba samo kliknuti na link ili slovo f u gornjem uglu ovisno kako se kome prikazuje....

https://www.facebook.com/media/set/?set=...0a3b8371f1

Attached Files Thumbnail(s)

Reply
Ziki sa diy foruma:
"Pojačalo se može preuzeti u Čačku ili Beogradu po cijeni od 800€."

Tehničke specifikacije:

Izlazna snaga-------- 70W-80W RMS/8 oma
Muzicka snaga (IHF)- 100W RMS/8 oma
Frekventni opseg---- 6Hz-335KHz (za pad od -3dB i sa THD<0.006% pri 5W)
10Hz-115kHz(za pad od -3dB i sa THD<0,02% pri 50W)
THD------------------ 0.002% na 70W RMS/8 oma na 1kHz
Slew rate-------------oko 230V/uS
Damping faktor------- >750 na 50W RMS/8 oma 1kHz
Reply
To je primjerak od pok. Bane.
Nije zadnja verzija. Moj ima 180W/8ohma po kanalu.

Edit: Google tragom oglasa konstatiram da je to prvi Borin prototip. Taj je mogao imati problem stabilnosti koji je kasnije riješen. I moj prvi prototip je rastavljen (vidljivo i u gornjoj galeriji).
Reply
Imam kompletnu dokumentaciju za Theta ultimate koju sam dobio od Bore. Ne secam se vise ali mislim da sam imao zadatak da te fajlove prebacim u protel sto sam i ucinio. Problem kod tog pojacala moze biti u nabavci ulaznih tranzistora koji su 2SK170 i 2SJ74. Linear system proizvodi te tranzistore, doduse pod LSK i LSJ oznakom, ali ih nisam imao niti koristio. Predpostavljam da su dobri.
Reply
Kad smo već kod Borinih pojačala, da li je neko od vas pravio Talisman AG?
Reply
(04-01-2018, 03:12 PM)zbotic Wrote: U DIY audio galeriji, čak je i javno otvorena treba samo kliknuti na link ili slovo f u gornjem uglu ovisno kako se kome prikazuje....

https://www.facebook.com/media/set/?set=...0a3b8371f1

Svaka čast majstore!
"Ako kaniš pobjediti, ne smiješ izgubiti" - Grunf
Reply
(04-01-2018, 10:29 AM)TDA Wrote: Ne znam koliko bi bilo etički da pokreneš proizvodnju Borinog pojačala...
Samo moje mišljenje...

Slazem se sa TDA u potpunosti. 
Samo ako je nekim dokumentom eksplicitno dato ovlastenje nekome da koristi ovu semu u komercijalne svrhe...onda je ok. Sve drugo je diskutabilno. 
Upuceniji znaju da je pokojni Bora imao lose iskustvo sa pokusajem komercijalizacije jednog svog predpojacala.
Reply
...i pojačala, mada takođe znam i da je sa zbotic -em imao jako dobre odnose i da su blisko sarađivali baš po ovom pitanju. to znam iz mejlova pri prepisci sa pokojnim Borom, iz tog razloga smatram da zbotic zna šta radi i da ne radi ništa "ispod žita". napokon,da radi tako nešto onda to ne bi objavio na forumu.
Reply
Nije na meni da optužujem bilo koga ili da nekome sudim.
Nemam ništa protiv Zorana i ne želim da nam se on ovde pravda i dokazuje bilo šta.
Sam on zna da li ima dozvolu od pokojnog čika Bore za komercalizaciju njegovog pojačala ili ne.
Ukoliko ima želim mu svu sreću u poslu i drago mi je da je ostvario čika Borin san.
Ukoliko nema, onda to ide na njegovu dušu...
Reply

Forum Jump:

Users browsing this thread: 1 Guest(s)