Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Odabir Oscilatora
#21
(12-08-2017, 06:37 PM)gorankg Wrote: Meni je uart sa internim oscilatorom brljavio na 19200bps. Uvek bih radije birao fiksnu brzinu prenosa nego autobauding. Verujem ja da to radi ali  mi se čini da bi mi testiranje oduzelo previše vremena pa idem na sigurno. Ovo sa uart bez oscilatora sam probao na nekom mrazu iz radoznalosti.. I neće

Sa internim oscilatorom ce to lepo da radi u 80% slucajeva. Zavisi od samog prijemnika, a i od samog clock sistema mcu-a. Npr. kod xmega imas opciju da interni oscilator kalibrises preko preciznog internog oscilatora od 32khz. Kada se izvrsi ta sinhronizacija, uart radi bez greske na brzinama do 2Mbps. Bez sinhronizacije brljavi nekada.
Xmega ima odlicnu arhitekturu oscilatora, tako da u malom broju aplikacija ti treba externi kristal.
Reply
#22
Imam jedno pitanjce vezano za TCXO oscilatore. Trebam spojiti I533-2P3 tcxo sa cypress CY8CKIT-059. Googlao sam ali nisam našao puno nekakvih vodiča kako pravilno upotrijebiti tcxo.

Našao sam jedino ovaj app note u kojemu je sasvim ok opisano kako spojiti tcxo ali htio bih znati malo više o tome. Ono što me brine je DC offset na izlazu oscilatora, da li njega treba odstraniti ili on može ići slobodno u MCU? Također da li je pametno vući napajanje tcxo istim vodom od MCU Vcc pina ili je bolje zasebnim vodom koji ide direktno od stabilizatora napona. 

.pdf   TCXO low jitter reference AN1093.pdf (Size: 703,92 KB / Downloads: 20)

Evo kako izgleda 13MHz signal na izlazu. Sonda je postavljena na x10
Reply
#23
(03-20-2019, 08:44 PM)Khadgar2007 Wrote: Imam jedno pitanjce vezano za TCXO oscilatore. Trebam spojiti I533-2P3 tcxo sa cypress CY8CKIT-059. Googlao sam ali nisam našao puno nekakvih vodiča kako pravilno upotrijebiti tcxo.

Našao sam jedino ovaj app note u kojemu je sasvim ok opisano kako spojiti tcxo ali htio bih znati malo više o tome. Ono što me brine je DC offset na izlazu oscilatora, da li njega treba odstraniti ili on može ići slobodno u MCU? Također da li je pametno vući napajanje tcxo istim vodom od MCU Vcc pina ili je bolje zasebnim vodom koji ide direktno od stabilizatora napona. 
TCXO low jitter reference AN1093.pdf

Evo kako izgleda 13MHz signal na izlazu. Sonda je postavljena na x10

U ovom PDF od SiLabs na stranici 4 pa nadalje imas varijante kako se spaja TCXO na neki sledeci ulaz koji je predvidjen za kristal.
Generalno se treba samo malo prilagoditi signal sa R/C komponentama i to moze da se spoji.
Reply
#24
Jučer sam nakon duže vremena ponovo se pozabavio sa onim TCXO iz gornjeg posta i posavjetovao se sa jednim kolegom koji ima puno iskustva vezano za njihovu implementaciju pa da prenesem to ovdje jer na internetu nisam našao puno podataka o tome.
Ima raznih TCXO ali oni koji su nisko strujni oni su malo "problematični". Ja imam takav koji daje 2mA na izlazu. Kolega mi je rekao da ne treba raznorazne RC mreže i sl. već je dovoljno da takav TCXO spojim na pin od MCUa preko 1nF+1kohm spojenim u seriju, ako se clock distribuira na više mjesta sa jednog TCXO naravno da treba nekakav buffer. Što se tiče mjerenja takvih niskostrujnih TCXOa to je malo problem. Ne mogu reći da imam loše sonde P6063B, ali kapacitet im je prevelik i jednostavno od onih 0,8Vpp u datasheetu ja na jedvite jade dobijem 0,35Vpp kada mjerim sa sondom(10x položaj).
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)