Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
uradi sam : opterećenje zvano "tupan"
(10-05-2016, 10:48 PM)mikikg Wrote:
(10-05-2016, 09:09 PM)branko tod Wrote: Svaka ti čast!! Bravo.

Hvala Branko.
Ovo je sve inace inspirisano ovim starim dobrim retro videom, nema sta dalje da se objasnjava, sve su rekli …
Isto se ponašaju i talasi u cevima napunjenim fluidom, na primer vazduhom.

Slika u prilogu pokazuje poredjenje rezultata merenja i simulacije prostiranja talasa u cevi izazvanog naglim otvaranjem ventila na njenom levom kraju, gde se nalazi rezervoar pod povišenim pritiskom. Cev je u prvoj polovini napunjena vazduhom, a u drugoj ugljendioksidom, dok je desni kra otvoren.
Crvena linija označava merenja, a plava simulaciju izvršenu programom koji sam napisao (i na kome još uvek radim) za firmu ABB Turbo Systems.
Na kraju dijagrama se vidi talas odbijen od otvorenog kraja cevi na desnoj strani, a u sredini interakcija talasa na granici dva gasa. Talasni oblici su izduženi i reflektovani talas je slabiji od pobudnog jer u cevi postoji trenje u graničnom sloju na zidu.

Koja je svrha ovih simulacija? Pa, u motorima ovakvi impulsi nastaju svaki put kada se otvori izduvni ventil na cilindru. Pošto uvek imamo više cilindara postavlja se pitanje interakcija tih talasa jer, izmedju ostalog, ako izduvni kanal nije dobro konstruisan može da se desi da deo talasa iz jednog cilindra ode u drugi umesto u izduvnu cev.

Slika je uzeta iz rada predstavljenog na konferenciji DEMI2011 u B. Luci.

Pozdrav
Reply


Messages In This Thread
RE: uradi sam : opterećenje zvano "tupan" - by Braca - 10-06-2016, 09:33 AM
uradi sam : opterećenje zvano "tupan" - by TDA - 11-27-2013, 08:10 PM
uradi sam : opterećenje zvano "tupan" - by TDA - 11-27-2013, 10:26 PM
uradi sam : opterećenje zvano "tupan" - by TDA - 11-28-2013, 07:10 AM
uradi sam : opterećenje zvano "tupan" - by TDA - 11-28-2013, 01:43 PM
uradi sam : opterećenje zvano "tupan" - by TDA - 12-01-2013, 08:26 AM
uradi sam : opterećenje zvano "tupan" - by TDA - 12-01-2013, 09:22 AM

Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)