Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
DIY ESR Meter - Dizajn, Rasprava, Izrada
#1
Došao sam na ideju da ovdje prodiskutiramo i odradimo jedan vrlo dobar ESR Metar koji će imati sljedece karakteristike(prvobitna verzija):

- mjerenje unutarnjeg otpora kondenzatora u rangu: 0.001R - 100.000R
- mjerenje kapaciteta kondenzatora u rangu: 1pF - 0.1F
- mjerenje In Circuit unutarnjeg otpora kondenzatora

Zadnjih par dana sam malo surfao i pregledavao sheme ESR metra, i vidio da se ESR Metar sastoji od sinusoidnog signal generatora, komparatora te zaštitu na ulazu gdje se spaja testni kondenzator (kondenzator veceg probojnog napona). Te se dalje signal uzima iz komparatora i izračunava po Thompsonovoj formuli: f = 1 / 2PI * sqrt(L * C), dok se otpor izračunava preko T = R * C.

Pa me zanima sto bi predlozili za signal generator koji sklop? Ja sam mislio da se stavi kako je vec neko spomenuo na ovome forumu signal generator sa AD9850
(http://www.ebay.com/itm/AD9850-DDS-Signa...0910337597)
Njega sam mislio spojiti na Arduino Micro pošto ga imam doma, te povezati i komunicirati sa AD9850 preko I2C sabirnice. Ono što mi nije jasno što dalje u programu? Dakle postavim frekvenciju na 100kHz i oblik signala sine wave, i kako dalje? Koliko sam skuzio trebao bi iscitati parametre nazad sa AD9850 i obraditi podatke u mikrokontroleru i zatim ih prikazati na LCD Displeyu. Cilj ovog projekta je da se dobi instrument kojemu nistu kriticne komponente pri DIY gradnji, a da bude precizan za amaterske potrebe.Kasnije bi se projektirala pločica kad bi se doslo na razvojnoj plocici do zeljenog rezultata.

Evo linka gdje je jedan napisao kod za arduino kako se podesava frekvencija i kako se komunicira preko I2C sabirnice pa bi ja uzeo taj kod i dalje me interesra koji parametar mi treba da mogu izracunati C i R od testiranog kondenzatora posto su mi poznati 100kHz frekvencija, i kako podesiti napon kod testiranja vidim da madjarski ESR radi sa naponom ICR-a od 30mV (da ne pobudi ostale elemente okolo testiranog kondenzatora), sad pitanje koji napon treba da bude u mV za testni kondenzator u ICR-u i kako ga najbolje izvesti sa kojim sklopom.

Kako komunicirati preko I2C sabirnice Arduino <->I2C <-> AD9850
http://nr8o.dhlpilotcentral.com/?p=83

Ovo su moja razmisljanja pa se nadam da cemo se skupiti i isprojektirati jedan dobar ESR Metar.
Reply


Messages In This Thread
DIY ESR Meter - Dizajn, Rasprava, Izrada - by ronovar - 09-09-2014, 01:53 PM

Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)