Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Jung/Wurcer pojačavač izobličenja
#43
U verziji sa relejnim atenuatorom, J/W sklop je  u stanju da meri samo uređaje (DUT) čije je pojačanje veće od 6dB. Razlog za to je što relejni atenuator na svom izlazu ima razdelnik od -6dB.
To slabljenje se može kompenzirati tako što bi diferencijalno kolo (INA) radilo s pojačanjem od 6dB, ali je moguća i jedna bolja varijanta, o kojoj je već ranije bilo reči:
https://forum.yu3ma.net/thread-2543-post...#pid112855
koja takođe popravlja debalans impedanse na ulazima INA.

Tu varijantu sa jednim opampom (OPA134A) u liniji iza atenuatora sam već ranije isprobao u verziji sa potenciometrom, ali mi rezultati nisu bili konzistentni, pa sam temu odložio za kasnije.
Sada sam taj dodatak realizovao na posebnoj pločici kao pojačavač od 6dB, pri čemu je aktivni element u DIP podnožju da bi se mogli porediti različiti opampovi.

Ovde su rezultati koje sam dobio sa tri opampa: LME49990, OPA827 i AD797, pri čemu je u J/W separatoru radio AD8429 jer mi je INA849 iz nepoznatih razloga "otišao u večna lovišta".
Danas ga niigde ne mogu dobiti (nema čak ni kineskih "lažnjaka) - Mouser ih očekuje u junu, a TI naredne nedelje, ali mi sigurno neće prihvatiti porudžbinu (već su me više puta odbili).

Numerički rezultat THD je u sve tri verzije praktično isti (max. razlika je 1dB), prag šuma je identičan, ali postoje male razlike u vrednosti drugog i trećeg harmonika kod verzije sa AD797 u odnosu na druge dve.
Kod OPA827 se primećuje i jedna dodtana smetnja malo ispred 21kHz koja nije od značaja za THD.
Prema tome, ova verzija će biti osnova za dalji razvoj instrumenta.

Sada ova merenja treba uporediti sa referencom, odn. rezultattima dobijenim pomoću filtera i GLNA.

Pozdrav
Reply


Messages In This Thread
Jung/Wurcer pojačavač izobličenja - by Braca - 02-12-2021, 11:54 AM
RE: Jung/Wurcer pojačavač izobličenja - by Braca - 04-18-2022, 10:30 AM

Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)