Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Detektiranje neispravnog/nepostojećeg uzemljenja
#1
Za potrebe blokiranja "conducted emissions" tj. ubacivanja smetnji u gradsku mrežu često se stavljanju filtri koji uključuju Y-kondenzatore zbog kojih se može imati stvarnih problema ako PE (linija uzemljenja) iz nekog razloga ne postoji. To sam prošlu godinu imao prilike i sam doživjeti tako što mrežni kabel koji je isporučen s ASUS monitorom NIJE imao PE spoj. Preko DVI kabela "uzemljenje" monitora (tj. Vac,in/2) je stiglo do PC-a, na PC sam u jednom trenutku spojio USB (sa svojim PE na oklopu) koji je dolazio s uređaja na drugoj fazi i to me koštalo PC matične ploče, memorije i napajanja. Sve gotovo u par sekundi.

Za potrebe mog projekta u kojem postoji "opasnost" da ću morati ubacivati Y-kondenzatore mogu napraviti ono što mnogi rade: stave upozorenje na stražnju stranu kutije i u uputstvima da se MORA koristiti kabel s ispravnim PE. Od toga nema ponekad puno koristi. Vidio sam da se neki hvale da čim dobiju novi uređaj, pregledaju imaju li Y-kondenzatore i iste jednostavno počupaju.
Međutim, pitam se može li se ići preko toga? Ako se ima MCU ima li smisla dodati jednostavnu detekciju napona Vin/2 na PE liniji jer ista nije ispravno spojena na uzemljenje tako da MCU to može prijaviti korisniku i čak zabraniti rad s uređajem dok god postoji "fault" stanje?
Reply


Messages In This Thread
Detektiranje neispravnog/nepostojećeg uzemljenja - by prasimix - 06-04-2020, 08:08 AM

Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)