Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Simulacija SineWave Oscilatora sa LDR
#1
Naišao sam na netu na ovaj pdf koji prilažem u kojem je sinusni oscilator koji ima ultra low distortion i brzi startup pa bih htio to provjeriti u simulatoru pa ako može pomoć...ono što nisam uspio naći je spice model za optocoupler NSL32SR3 koji služi za AGC kontrolu izlaznog frekventnog napona da bude stabilan...po DS vidi se da je dobijani THD od oko -140dB što mi djeluje dosta nizak THD uz tako malo dijelova...imamo temperaturnu kompenzaciju, naponski komparator sa TL431 i optocoupler koji održava AGC linearnim koliko može (JFET je puno nelinearniji od optocouplera otuda bih i njega koristio).

Evo sheme i fale mi spice modeli za TL082D i optocoupler NSL32SR3 kako bi se mogla pokrenuti simulacija...ono što me zanima od simulacije:

- THD simulacija (i prikaz harmonika)
- brzina smirivanja amplitude (po netu piše da sa ovom topologijom može da se postigne oko 3-3,5sec što bi bilo odlično)
- šum diodnog ispravljača koji ide u komparator jer nam on unosi šum i direktno utječe na THD.
- THD i stabilnost AGC od 10Hz-100kHz (toliko imaju svi AF Generatori funkcija)

[Image: attachment.php?aid=32629]


Attached Files Thumbnail(s)


.tsc   SINEWAVE GENERATOR.TSC (Size: 48,48 KB / Downloads: 1)
.pdf   An ultra low distortion oscillator with THD below -140 dB.pdf (Size: 554,93 KB / Downloads: 8)
Reply


Messages In This Thread
Simulacija SineWave Oscilatora sa LDR - by ronovar - 04-03-2020, 04:06 PM

Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)