Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Тражим помоћ Tražim pomoć
#1
Ovu temu pokrećem iz svoje lične ideje, bez ikakvog konsultovanja sa bilo kojijim članom foruma, naročito sa viših insanci. Možda se nekima neće dopasti, Možda ćete me isključiti sa foruma, ali je ovo moja potreba da saopštim moja osećanja i pogled na problem koji sam spoznao juče. Ovo pišem potpuno čistog srca i bez zadnjih namera.
Kao što sam otvoreno pristupio temi u kojoj sam vas sa radošću obavestio da sam bio na popravci, tako želim da vam predočim da sam juče bio zatečen kada sam shvatio da smo svi mi dobrovoljno pod auto cenzurom i da to radimo potpuno nesvesno.
Juče je jedan naš uvaženi član napisao da ne zna ćirilicu. I stvarno čovek ne zna i nije kriv za to. Uopšte nije važno ko je on jer je on iz druge države, gde se azbuka ne uči i ne koristi. On i nije mogao da je nauči kao što su je učili i znali njegovi roditelji.
Kada sam ja nekada davno rođen po celoj tadašnjoj državi su se uglavnom znala oba pisma. Podvlačim ono uglanom.
Mi smo počinjali prvo u školi sa ćirilicom, pa smo zatim prelazili na latinicu. U kasnijim razredima se jedan pismeni radio ćirilicom, a drugi latinicom. A onda je ćirilica počela da se gura u drugi plan i u celoj državi i u mom životu. Moj posao je vukao za sobom engleski. Sve je u avijaciji bilo bilo na engleskom, i sva naša pisanja u pratećim dokumentima su bila na engleskom. Onda su se pojavili kompjuteri i normalni sled događaja je bio uzeti englesku tastaturu i kuckati po njoj.
I svi forumi su bili na isti način organizovani pa mi je bilo normano da i ovaj forum gura latinicu u prvi plan.

Da sada ne dužim juče sam razmišljao zašto ovaj forum živi samo na latinici, a stasao je u srcu Šumadije. Ja nisam ni nacijonalista ni šovinista, bar to možete da ocenite iz mog pisanja na forumima. Ja sam rodoljub, što se vidi iz mog avatara. Moj deda je pisao ćirilicom i dok je išao preko Albanije, i njegov sin, a moj otac, je pisao ćirilicom i kada se spasao streljanja u Kragujecu, i kada je ranjen, i kada je bio to što je bio, i dok je pisao predavanja. I moja majka je pisala istim pismom iako je završila osnovnu školu u Slavoniji odakle je i pobegla 1941. I moj sin piše ćirilicom, i to bez mog uticaja. I ja pisani tekst olovkom pišem istim pismom.
Ovu intimu vam pišem da shvatite da svako ima svoj kamen u cipeli koji ga žulja.

Ono šta ja želim ovim tekstom je da apelujem na naše članove koji ne vladaju ćirilicom da nam pomognu da i daje ovaj forum bude pozitivan i da se zna da je čedo Srbije, koje svi mi negujemo zajedničkim snagama.

Dragi članovi, naučite svi ćirilicu i napišite po neki put neki tekst tim pismom, i vi iz drugih država i mi iz Srbije. Biće nam svima duše bogatije.

Hvala vam unapred
Хвала вам унапред


Messages In This Thread
Тражим помоћ Tražim pomoć - by branko tod - 07-16-2019, 12:10 AM

Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)