Thread Rating:
  • 1 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Analogni signal generator za audio primene - Idemo dalje/više/bolje
#96
Više od dve godine se nisam bavio oscilatorima, ali mi ovih dana pade na pamet jedna ideja koju sam tada zapisao.

Osnova je oscilator ne baš jakih performansi iza koga se postavlja LP filter koji slabi harmonike oscilatora.
Prvi pokušaj je ovde:
https://forum.yu3ma.net/thread-2114-post...#pid103417
ali je potiskivanje harmonika uobičajenih performansi (Butterworth, Chebyshev itd.) relativno skromno.
Tada sam zapisao da treba pogledati eliptični filter (Cauer, Zolotarjev) jer on za dati red prenosne funkcije ima najstrmiju karakteristiku, ali je cena za to valovitost (ripple) u nepropusnom delu karakteristike, v. poređenje četiri tipa LP filtera na ovom linku:
https://en.wikipedia.org/wiki/Elliptic_filter

Ideja o kojoj je reč je da se prvi ponor u prenosnoj funkciji postavi tačno na drugi ili treći harmonik i tako ga potpuno eliminiše.
U teoriji linearnih sistema to se postiže odg. postavljanjem nula i polova prenosne funkcije, što predstavlja ne baš jednostavan matematički problem.
Popularni programi za dizajn analognih filtera (TI, ADI, Maxim) uopšte ne sadrže eliptične filtere, ali sam sticajem okolnosti u sim. softveru MicroCap12 našao prototip eliptičnog filtera u Sallen-Key topologiji.
Posle toga je išlo brzo i evo šeme prve verzije filtera za 1kHz koji ima ponor (notch) na trećem harmoniku (prvi prilog).
Prenosna funkcija je u drugom prilogu (simulirana u PSpice) i može se interpretirati kao kombinacija niskopropusnog i eliminacionog filtera. Drugi harmonik je oslabljen za oko 20dB, što je takođe lep rezultat (crvena linija je amplitudna, a zelena - fazna karakteristika).

Ostaje još da izlemim prototip i izmerim performanse - biće to interesantan mali projekat.
Reply


Messages In This Thread
RE: Analogni signal generator za audio primene - Idemo dalje/više/bolje - by Braca - 11-22-2022, 11:09 PM

Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)