Thread Rating:
  • 2 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Analogni signal generator za audio primene
Ja sam krenuo sa crtanjem layouta oscilatora i kako imam ispred sebe smd i tht pcb gledao sam i vidim da kod smd verzije nekoliko vodova koji idu prema OPampu su dosta blizu jedan drugome a i samim pinovima OPampa. Kod tht verzije svi vodovi su dosta tanji nego moji tako da imaju veći međusobni razmak. Također ću malo povećati razmak između "izvoda"/footprinta za 0805 komponente trenutačno je nekih 0,5mm.

Što se samog layouta tiče tu sve vrtim u krug. Najpametnije bi bilo uzeti tht varijantu i samo elemente zamijeniti za smd, ali ne sviđa mi se njezin layout jer ide "u krug". Ima i jedna druga stvar a ona je vezana za izradu/dimenzije/layout PCBa.Kod Elecrowa gdje sam imače radio pcbe imaju cijenovne pragove za relativno fiksne dimenzije PCBa, 100x100 košta recimo 5$, a čim se prijeđe ta dimenzije cijena poraste na nekih 16$ sve do dimenzije 100x160 gdje opet imamo skok cijene. Kod JLCPCBa koliko sam vidio nije tako pa bi mogao napraviti užu a dulju pločicu.

Također ima jedan drugi problem koji sam vidio,a vezan je za generator kvadrata. Na najnižim frekvencijama u prvom području kvadrat bome nije čisti već je debelo izobličen(vidi sliku u prilogu), a u trećem području imam neki ringing na višim frekvencijama,dok u četvrtom području kvadrat izgleda odlično. Vodovi napajanja za LM311 su također dulji a i zbog njihove debljine blizu jedan drugome. Ako je potrebno mogu uslikati oblike kvadrata na nekoliko frekvencija pa da se možda nešto može zaključiti iz toga.

Ovo je slika kvadrata generatora xr2206 ali ionako je tu samo radi primjera izobličenja kojeg imam.
Reply


Messages In This Thread
RE: Koncept generatora trouglova - by Braca - 01-08-2019, 02:42 PM
RE: Koncept generatora trouglova - by Braca - 01-17-2019, 01:34 PM
RE: Generator četvrtki i trouglova - by Braca - 01-24-2019, 11:49 PM
RE: Analogni signal generator za audio primene - by Khadgar2007 - 02-25-2020, 12:25 PM

Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)