Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Razvoj, Dizajn CNC-Controller V1.0
#1
Pozdrav forumaši.

Nedavno me zainteresirao projekat izrade male CNC Mašine za bušenje (PCB pločica) pa netlom listanja po web stranicama došao sam na ideju da napravim svoju CNC Mašinu...dakle prvi korak je design i izrada(programiranje) CNC Kontrollera koji ce upravljati bipolarnim motorima. PC Softver ucitava DRILL File za bušenje (G-Code) koji zatim salje ATMega328P G-Code (X,Y,Z te brzinu vrtnje bušilice....)....dakle ATMega328P je  u ulozi interpretera koji prima komande sa PC-a i šalje ih na drivere koji upravljaju bipolanim motorem. 

Zanima me koji su dobri bipolarni driveri i koliko Ampera trebaju biti bipolarni motori (NEMA-17?) da bi se moglo kvalitetno bušiti PCB a kasnije mozda i tokariti PCB ako bude moguce.

Za ulaznu komunikaciju PCB-AVR sam narucio ovaj odlican USB<-->TTL adapter koji se spaja na USB port računala a na izlazu daje RxD i TxD TTL logicke pinove koji se spajaju direktno na AVR preko kojeg se sa PC-a salje i prima USART komunikacija. 

http://www.ebay.com/itm/112029440027

Sad me zanima dali sam dobro postavio shemu, dakle spojeni je externi kristal, serijska komunikacija, te tipkala S1(STOP), S2(senzor tipkalo kada se uredjaj inicijalizira da podize po Y-Osi) , neznam dali sam dobro spojio gornje pinove AREF, AVCC(zavojnica+kondenzator). JP1 sam stavio da se bira kada se programira preko ISP adaptera i kada uredjaj radi normalno.

Koje drivere bi preporucili za bipolarne motore? Koliko sam shvatio treba mi mikrostepping driver...ima ih mnogo pa sto se preporucuje da se stavi. Kontrolu step drivera bih stavio na PD2 do PD5.

Evo i sheme onako iz "glave" sto mi se mota vec par dana:

Reply


Messages In This Thread
Razvoj, Dizajn CNC-Controller V1.0 - by ronovar - 07-13-2016, 04:27 PM
RE: Razvoj, Dizajn CNC-Controller V1.0 - by nik - 07-15-2016, 11:23 AM
RE: Razvoj, Dizajn CNC-Controller V1.0 - by nik - 07-15-2016, 11:24 AM

Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)