Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Aku-busilice,napajanje preko transformatora
#21
Moguće je da ti pravi problem i to što je -12V na ATX napajanju prilično male snage u odnosu na +12V.
Face up...make your stand and realise you're living in the golden years!
Reply
#22
@VladaC

Koja je snaga tog PC napajanja sto si koristio?
Pozz
Reply
#23
1) Posustane kada uvrcem sarafe u ivericu/MDF... onda kod futera smanjim jacinu utezanja, i samo "oblajzne"...
2) Posustane kada su u pogonu obe alatke...
Samo lemilica moze da radi pola dana i vise bez namigivanja. Na proslom napajanju pojacao sam diode u -12V;
ovo nisam jos otvorio...
Koje napajanje? Neko od/do 10ak e... Rabim ga vise od godine. (snagu pogledam sutra.... ok?)

pozV
Reply
#24
DeFacto,

Ako upotrebiš klasičan trafo i grec, - ne moraš uopšte da brineš o startnoj struji.
Sam klasičan trafo je takve prirode da mu kratkotrajna opterećenja neće smetati.
Za diode obavezno uzmi onaj kockasti grec od 35A, - nije skup a diuode imaju sasvim dovoljnu rezervu struje ako nastupi preoipterećenje.

Što se tiče zaštita, - ne trebaju ti nikakvi temperaturni senzori.
Biće dovoljno preračunati struju primara pri maks.opterećenju i staviti nešto veći stakleni osigurač od toga.
Nije to sprava koja će raditi bez prestanka ( tada proizvodjači transformatora stavljaju termički osigurač na namotaje).

Jedino, možda bi trebao upotrebiti elektrolit iza greca. Ne zbog samog motora, on bi radio i sa punotalasnim ispravljanjem.
Već zbog elektronike koja reguliše brzinu motora.
Pogledjaj : sh.wikipedia.org/wiki/Ispravljač

I ne zaboravi ako staviš elektrolit, napon na elektrolitu je veći od napona primara.
Uizl = 1,41 * Usekundara

I nemoj da te zbuni veći napon u neopterećenom stanju takvog ispravljača.

Pozdrav
Želja
Reply
#25
Zar niste naucili nesto iz Macolinog pisanja, recimo iz teme oko olovnog punjaca? Smile
Hehe, sta je tu trik?

Trik je u raspregnutom transformatoru, tj trafo gde je sekundar "namerno" lose spregnut (sa distancerima kod motanja) Wink
Takav trafo i da hocete necete moci da preopteretite tako da vam je to mega-sigurna zastita!
Trafo + "kocka" grez, mozda cak i ne treba elektrolit iza njega (probati sa/bez) i to vam je to!
Reply
#26
Miki,

Forum je veoma opširan i teško je sve pročitati.
Ali dobro, - neka bude vremena koliko i volje sve će se polako naučiti ...
Reply
#27
Da ako koristis obican trafo ne treba nista osim greca i kondezatora, trafo moze da izdrzi kratkotrajna opterecenja a mozes i veci kondezator da stavis pa da ublazi to...


A sto se tice atx i slicnih sve zavisi koliko su jaka i kakve su zastite jer imam jedno koje se gasi na auto sijalici tj. ima dosta osetljivu zastitu ali zavisi koliko je jaka sam busilisa/srafilica jer ima raznih.

Inace evo ovog at napajanja bukvalno topi prikljucke ali stavio jace tranzistore, diode i prigusnicu na primaru pa zbog toga trpi kratak spoj



Attached Files Thumbnail(s)

Reply
#28
Naravno, nemoguce je sve ispratiti ali eto setio sam se toga i to mi je ostalo u secanju kao jedna sjajna ideja za X razlicitih primena.
Reply
#29
Evo sta pise... na tarabi...



pozdraV
Reply
#30
Uzecu transformator sa naponima 0v,8v,11V,14v,pa posle greca i kondenzatora dobijaju se predvidejni naponi za svaku od busilica.Hvala svima na pomoci! Smile
Reply
#31
Da li ce proci i ove diode od 6A 1000V 12 komada sto ce ciniti 3 grec-a,jer mi 3 one kocke grec kostaju oko 450Din a diode 150 din 12kom.

Diode:
http://www.retam.co.rs/katalog#RGlvZGE=:...E=:MTAwMFY=
Reply
#32
Uzmi iz RETAM-a : G 25/400 , - košta 138,00 dinara.

Zato što:

1. Lako ga je montirati ( na hladnjak)
2. Lako se priključuje (buksnama)
3. Ima dovoljno rezerve u struji da izdrži i veća preopterećenja
4. Nije skup

Ako praviš samo jedan ispravljač ne razumem šta če ti 12 dioda ( 3 greca).
Ako trafo ima tri izvoda, onda preklopnikom izaberi koji napon (izvod sekundara) ćeš odvesti na jedan jedini ali dovoljno snažan grec.

Pozdrav
Želja
Reply
#33
E moze onda sa preklopnikom i ovim grec-om,vec imam ovakav grec 35A 1000V,ali ipak cu uzeti jos neki komad da mi se nadje.
Reply
#34
Drago mi je, ako sam pomogao.
Reply
#35
Evo,odradjeno,uzeo sam napone 7,11 i 14VAC,ali sve busilice teram na 14V odnosno posle greca i kondentzatora nesto visi napon oko 19V mada moze i vise zbog pada napona,sa drugim transformatorom sam cak i 30VDC prikljucio na busilice i radilo je:


Attached Files Thumbnail(s)

Reply
#36
(03-25-2015, 08:33 PM)DeFacto Wrote: Evo,odradjeno,uzeo sam napone 7,11 i 14VAC,ali sve busilice teram na 14V odnosno posle greca i kondentzatora nesto visi napon oko 19V mada moze i vise zbog pada napona,sa drugim transformatorom sam cak i 30VDC prikljucio na busilice i radilo je:

Nemoj previsok napon , crknu prekidaci posle nekog vremena ....
Posle radi samo u punom gasu Big Grin
Reply
#37
Koji konektor je iza greca na napajanju?
Reply
#38
Iza greca je kondenzator 6800 uf ,prvo je bio cini mi se 2200 uF ali mnogo je bolje sa ovim od 6800uF,akumulira vecu energiju i busilica nekako ima jacu snagu u odnosu kada je stavljen manji kapacitet kondenzatora.
Reply
#39
Konektor-prikljucak sam mislio na izlazu ili posle greca...
Reply
#40
Joj ja procita kondenzator Smile,Konektor je RCA(cinc).
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 2 Guest(s)