Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
narodnjak sa sentimentom,narodnjak kojeg se ne stidim...
#41
sevdalinka,uz dve legende...









ne treba im orkestar,samo riječi i grlo...
Bože,daj svakome pameti - ni mene ne zaboravi...
Reply
#42
Evo još jedne po mom ukusu: "U lijepom starom gradu Višegradu".

Interesantna je istorija ove pesme. Napisao ju je Kragujevčanin Dragiša Nedović (napisao je par stotina pesama, izmedju ostalog i dve vrlo popularne dalmatinske!) kada je služio vojsku u Višegradu. Himzo Polovina ju je čuo u nekoj kafani u Kragujevcu i zatim objavio ploču, izbacivši pritom stih (treći) u kome se pominje Srbija.
Verzija na ovom linku je potpuna i retko se izvodi.
Dragiša Nedović će uskoro dobiti ulicu u Kragujevcu.

https://www.youtube.com/watch?v=I3o-Gkho...detailpage

Pozdrav
Reply
#43
Sirova produkcija i avangarda s početka 80ih:

http://youtu.be/cvXz_RvHu_0

Nemoj silom, uzmi veći čekić.
Reply
#44

Reply
#45
Wink 
Eh Smile




Reply
#46
Bože,daj svakome pameti - ni mene ne zaboravi...
Reply
#47
Dete koje može da peva recept za lekove. Klinac koga su u ovom prvom pevanju ispljuvali zato što peva folk umesto popa.
Rekli su da neće umeti da peva na neki drugi način osim na "šabanovski"...

Meni je ton na 2:00 rekao sve o njemu. Zaboden tačno kao štimericom, iskontrolisan svesno do krajnosti i potpuno savršeno!
Kada sam čuo taj ton i kontrolu koju ima, rekoh sebi da je to klinac kome samo treba reći šta da uradi i on će to savršeno uraditi.
Već u narednih par emisija je bukvalno obrisao pod sa prvobitnim mišljenjem žirija.

Siguran sam da će se tek čuti za ovo dete. Vrlo vanserijski potencijal!
Ima ono što je imao veliki Toše Proeski, a to je: da onog momenta kada počne da peva, ta osoba napusta ovozemaljski svet, a vraća se kad završi.
To se takvim osobama može videti u očima...

https://www.youtube.com/watch?v=A_XPV_tZrVE

Ko hoće da sagleda njegov neverovatno brz razvojni put, valjalo bi da pogleda sve emisije sa njegovim učešćem i odsluša komentare žirija.
Reply
#48
glas i stas,i pjesma i glas,i pjesma iglas,i pjesma glas...




izvinjavam se što "guram" snimke sa Grand produkcije - ali ovu pjesmu niko ovako nije otpjevao...
Bože,daj svakome pameti - ni mene ne zaboravi...
Reply
#49
Pa ta Grand produkcija je zasluženo stekla lošu reputaciju svojevremeno, ističući d*pe i s*se kao glavne pevačke argumente godinama, a pevanje kao najmanje potrebnu stavku.

Međutim, i pored toga što je i dalje ostao trag takvih merila kao upotrebne vrednosti neke "zvezde", ta produkcija je možda hotimično, možda nehotično, znatno popravila svoju reputaciju dovodeći talente iz čitavog Ex Yu regiona.

Tokom takmičenja je se otkrilo par desetina vanserijskih talenata sa inzvarednim pevačkim mogućnostima, za koje se možda nikad ne bi ni čulo osim u njihovom selu.

11277,
Ta mala Biljana Sulimanović je inače višestruki prvak Srbije u etno pevanju, pa je mogu postaviti u konkurenciju bilo sa kim sa visokom verovatnoćom da upravo ona pobedi, ali osim nje ima još nekoliko moćnih ženskih vokala da ih ne nabrajam.

U ovoj poslednjoj sezoni ima par desetina velikih talenata zbog kojih vredi gledati to takmičenje.
Što me još više raduje, tu se nađe i odličnih pop pevača poput Radovana Šofranca i sličnih njemu kao i par devojčica dečjeg uzrasta koje "ubijaju" kako pevaju.
Odnosno, sam kvalitet mnogih takmičara je naterao Grand da promeni makar deo svoje politike u nekom pozitivnom smeru.

Kriterijumi su uglavnom najoštriji od sva tri takmičenja koja se trenutno događaju i ono što mi se dopada je to kako naš narod (po običaju) dočekuje ljude sa bivših Ex Yu prostora. Bez predrasuda i vrlo srdačno, i prema tome kako im se dopada njihovo muziciranje.
U obrnuto već ne bih bio sto posto siguran da se takmičenja događaju u nekim drugim bivšim Ex Yu republikama.

Pozz
Reply
#50
rekao bi da ta vrsta muzike ima više poklonika od bilo koje druge u kompletnom ex-yu prostoru bez obzira koliko nam se to dopadalo ili ne. narodna muzika je dospjela na niske grane i prema njoj se sa gađenjem odnosilo baš zbog nekadašnje 




politike granda,i tekstova koji vređaju svaku vrstu vrijednosti i morala.

ovu temu sam pokrenuo baš iz razloga kojeg je naveo Nikola Đuričko u jednom kvizu gdje je zapjevao "jaa nee mooguu-u da se zadoo-voljiiim a prob´o sam a prob´o sama prob´o sam..." - mnogi ga pogledaše sa čuđenjem i ne bi lako ni shvatili o čemu se radi da nije pjevao u tonalitetu Rolling Stones-a. nikakve riječi-užas jedan ali eto pogurano kao "trend-setter" i pošto je iz amerika odmah prihvaćeno kao etalon i kriterijum od kojeg se počinje - a sve ostalo je "fuj-out-ljak-se".

po meni nije,i jedan Šaban kojeg masa i dalje gleda sa snishođenjem ima eno onoliko pjesama koje imaju nebrojeno puta dirljivije i pismenije tekstove od 90% svega što nam se servira iz inostranstva. smatram da to mogu da kažem prosto iz razloga što iz svega toga serviranog odvojim tako neke bisere (u pravom smislu riječi)  koje volim da čujem iz ovogo ili onog razloga.

narod tih naših - njihovih krajeva koliko se god nekad durio da istakne različitost (smatram da je taj trend u jenjavanju,mada kukolja ima dok je žita)  polagano briše te granice naših umova - kod koga prije - njemu je i lakše živjeti prvo sa sobom a onda i sa ostalima. meni strašno prija kad ne mogu da se odlučim između četiri romkinje,pregršti bosanaca,makedonaca i srbijanaca ko od njih ljepše i emotivnije pjeva ovu vrstu muzike. u spletu pjesama one dve romkinje sestre "Barbike" sa Biljanom Sulimanović nije mi se dopala niti jedna pjesma koju su pjevale - ali su pjevale na tako tačan i hipnotišući način da sam ih jednostavno morao odslušati svih 15ak minuta koliko je žiriju trebalo da se odluči ko će u baraž a ko direktno u sledeći krug.

drago mi je što se podigao kvalitet do tog nivoa da se evo u drugom krugu ne zna ko bolje pjeva - a jedanaest je krugova! 

ne znam da li da budem sretan ili da tugujem što se sjećam vremena kad je sav taj narod živjeo slobodno,bio sretan,imao vremena za prijatelje i porodicu,slobodna putovanja...živjeo slobodu punim plućima. u ta vremena moj prvi tadašnji komšija Viktor po cijeli dan pjevao je sevdalinke dok je radio oko kuće i obrezivao lozu,kad su u kući redovni i drago viđeni gosti bili jedan Hasib i Hasan,komšije pored bili Dinko i Todorka makedonci...moj otac svirao harmoniku i svakom od njih je svirao na proslavama svih vrsta - sve bili i ostali dobri ljudi koji su živjeli dobru pjesmu,sve zajedno uz onu gore pomenutu slobodu.

od tad pamtim ono što zovem dobru pjesmu,barem onu što mene dotakne. to je pjesma tog prostog pitomog naroda,onog kojeg vidimo pred sobom kad čujemo riječi "domaćin čovjek". pjesma iz vremena u kojem se birala pjevana riječ,pisana iz olovke nekog ko je znao za iskrenu bol,radost i sreću i ko je to znao pretočiti u pjesme kakve su postavljane u ovoj temi.

još uvijek je kod nas najmanji "blam" održati ovakav tip takmičenja - zato i kod nas dolaze svi koji znaju pjevati svuda oko nas. teško nama kad se kod njih počnu održavati takva takmičenja - eto nam konkurencije! Smile

ma samo nek se pjeva,i da nam dragi Bog da još ovoliko pismenih tekstopisaca i aranžera koliko imamo talentovanih grla i glasova - ljepše je uz pjesmu,najljepše.
Bože,daj svakome pameti - ni mene ne zaboravi...
Reply
#51
(01-25-2015, 12:54 AM)buca33 Wrote:

sad vidjeh ovo... o d l i č n a . . . 
Bože,daj svakome pameti - ni mene ne zaboravi...
Reply
#52
Ma 11277,
Pusti ti brate nadri pankere i rokere koji navodno ne slušaju narodnjake :-)
Nagledao sam se takvih pijanih kako skaču uz ono što ni najokoreliji "narodnjak" ne bi slušao ni mrtav :-)

Jednom prilikom sam rekao da mi podjednako prijaju: Tozovac, Arsen Dedić, Oscar peterson i AC/DC.

Umetnost služi tome da kod ljudskog bića pokrene emocije i ako uspe, šta god to bilo, radi u funkciji umetnosti,
makar to bila košarkaška lopta u akvarijumu, vezana žicom da lebdi na pola, što sam jednom prilikom video na izložbi neke apstraktne likovne umetnosti.
Ako to nekom pokrene neke emocije, ja nemam ništa protiv.
Svačija uživanja su njegov isključivi i neotuđiv posed :-)

Pozdrav drugar
Reply
#53
Između astronauta nikada nije postojala granica. Onog dana kada taj koncept bude dopreo do svesti političara, naša planeta će izgledati drugačije. Aleksej Leonov
Reply
#54
Počinje Guča

Reply
#55
https://www.youtube.com/watch?v=askM7D-TWAk
Reply
#56
https://www.youtube.com/watch?v=7mJvwdMq...ogAo6ZDTEf


https://www.youtube.com/watch?v=-6aFW4U9...f&index=17
Reply
#57
https://m.youtube.com/watch?v=UeiKAF6x0yg

zbogom...
Bože,daj svakome pameti - ni mene ne zaboravi...
Reply
#58
[Image: kafan2.jpg]

... хвала вам ...
Reply
#59
Video 
Reply
#60
https://www.youtube.com/watch?v=X5XF-tHUpFk
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)