Thread Rating:
  • 2 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Tutorijal : Izrada pločica laminatorom
Sada ću ja opet malo biti nevjerni Toma, jel to taj vitroplast iz Astacoa?
Reply
Nije vitroplast, već žuti CEM.
Mali izgubljeni vanzemaljac, 3.000.000.000.000.000 svetlosnih godina udaljen od svog doma
Reply
koji je uređaj u pitanju?
Bože,daj svakome pameti - ni mene ne zaboravi...
Reply
(03-21-2017, 10:22 PM)HomeMadeAudioProject Wrote: koji je uređaj u pitanju?

Invertor 12V/230V - 8KV.
Mali izgubljeni vanzemaljac, 3.000.000.000.000.000 svetlosnih godina udaljen od svog doma
Reply
Danas sam probao provući vitroplast debljine 1,5mm kroz svoj laminator marke Attalus. Prvo ja gurmen dva komadića(5mm širine i dužine 300mm) od 1,5mm debljine koji mi služe da razmaknu malo valjke i da PCB lakše prođe. Oni prošli bez problema, idemo sada probati sa PCBom,a ono banana. Motor se postavi u reverse i počne da okreće na obrnutu stranu jer je skužio da je nešto zapelo.
Izgleda da barem kod mog laminatora bi trebao malo da otpustim španere koji španaju valjke jer tih 0,4mm ipak puno znači što se tiče sila koje se dešavaju u laminatoru.
Reply
Nije bas u duhu teme izrada sa laminatorom ali trebalo bi isprobati izgleda, po meni najjednostavnije do sad nema nikakvog "peglanja".
Jedino ne znam koje je sredstvo za poliranje u pitanju na videu na 2:38.
Reply
Nekad zene za skidanje laka sa noktiju koristile aceton-sad je to kopleksna hemija-skidac laka za nokte.
Treba probati vise vrsta pa vidjeti koja radi najbolje.-
Osnova je isopropanol+laneno ulje +neki rastvarac. Nadjem i dopunim post.-
pOz
https://www.youtube.com/watch?v=zZRHaZjG...3bk0h00410

Snimak je od Darka Volka radioamater S57UUD, Divača u Sloveniji, 17 km nadomak Trsta.-
Reply
Setih se puta u Trs' i recitacije za carinu, "zli vuki prihajajo na divacko postajo" Smile
Sorry za off.

Za pranje plocice, alkohol ili aceton, zavisno od stepena stroke, a ako ima nekih cvrscih necistoca i nekonzistentnosti, zuti CIF je fino sredstvo za struganje.
Reply
nisu vuki nego volki Smile
Nećemo više off
Make no mistake between my personality and my attitude.
My personality is who I am.
My attitude depends on who you are.

塞爾維亞文
Reply
Ja radim pločice na taj način, upotrebljavam mešavinu izopropanola,acetona, i etilacetata u razmeri 5 prema 3 prema 1.Ta mješavina se meni najbolje pokazala za printer koju imam(Samsung ML1520 s neoriginalnim tonerom).Mješavina se mora prilagoditi na toner inače ne radi dobro.Imam još Xerox printer i na taj toner mješavina opšte ne djeluje.
Važan je i papir na koji se printa,dobro je ako ima  puno krede da se lakše skida u vodi.A za ojedanje koristim natrijum persulfat pošto je moj toner osjetliv na mješavinu solne kiseline i peroksida(znaju nastati rupice u vezicama).
Meni se za čiščenje pločica najbolje pokazale brusne krpice ,koje sam izrezao u krug u stavio na osovinu a sve zajedno u bušilicu.Sa tim se dobije  veoma lepa površina pločice,samo se još obriše izopropanolom i spremna je za rad.

LP
zoky2
Reply
https://forum.yu3ma.net/thread-159-post-...#pid102348

pa nastavljam: danas sam ga naterao da podigne temperaturu sa maksimalnih 160 na 210 stepeni Celzijusa. na donji valjak je naslonjen element koji liči na staklenu diodu a ponaša se kao NTC otpornik-pa sam mu u red dodao trimer od 10k i merio temperaturu valjaka dok nije došla na 210 stepeni. zatim sam preko trimera podesio da laminator očitava 160 stepeni i to je to. inače,bez trimera u seriji kad temperatura pređe 170 stepeni celzijusa laminator očitava Error i nece vise da uključi grejače.

odštampao sam APEX TP2 na papir iz oglasa i propustio kroz laminator, i stvar po svemu sudeći radi! štampa na bakru je ostala kompletna,ali ću morati to prvo mače da bacim jer sam nakon prenosa štampe na pločicu primetio neke premalene pad-ove oko kondenzatora i zaboravljen vod kad sam precrtavao u sprint6.
ono što je bitno-stvar obećava!

ono što mi se nije dopalo je mehur koji se pojavio na donjem vrucem valjku i koji je posle desetak minuta pukao. za sad ne nalazim tragove oštećenja,videcu šta će se vremenom izdesavati. ako ništa probacu da zamenim mesta tog jednog vrućeg valjka sa jednim hladnim.


Attached Files Thumbnail(s)

Bože,daj svakome pameti - ni mene ne zaboravi...
Reply
Svaka cast Smile moracu i ja da predjem na laminator , dosadi ova pegla  Tongue

Ako je od pomoci evo pcb za tp2 uogledalu za toner transfer 

.pdf   Apex TP2 mirored.pdf (Size: 369,16 KB / Downloads: 6)
.pdf   Apex TP2 X 4.pdf (Size: 1,16 MB / Downloads: 4)
Reply
Nisam odavno radio laminatorom ali koliko me secanje sluzi mislim da je 190c bilo sasvim dovoljna temperatura, stim sto se razlikuje dosta od tipa tonera, neki traze nizu, neki vislju. Ovi sto traze nizu temperaturu ako propustis plocicu i stampu na visljoj, kada se prenese sve bude sa mikropukotinama. Ja sam inace u mom laminatoru iskoristio samo transport i grejac, a kontrolu grejanja odradio sa max6675 i termoparom + arduino , par tastera za podesavanja i mali oled za prikaz zadate i postignute temperature. Laminator je inace za A4 format medjutim ono sto je bitno napomenuti da je jako tesko uraditi plocicu siru od 10ak cm na tome, iz razloga sto je pcb dosta debeo. Mehanika je rigidna i dolazi do deformacije valjaka, tako da po ivicama je ok pritisak ali po sredini plocice bude prilicno slab pritisak i samim tim nedovoljno za kvalitetan transfer. Mozda na nekom drugom laminatoru je bolje reseno vesanje valjaka pa se mozda ne javlja opisani problem.
Reply
Foto je zakon.
Laminator/pegla Sad
Make no mistake between my personality and my attitude.
My personality is who I am.
My attitude depends on who you are.

塞爾維亞文
Reply
(02-22-2020, 11:00 PM)ddanijel Wrote: Nisam odavno radio laminatorom ali koliko me secanje sluzi mislim da je 190c bilo sasvim dovoljna temperatura, stim sto se razlikuje dosta od tipa tonera, neki traze nizu, neki vislju. Ovi sto traze nizu temperaturu ako propustis plocicu i stampu na visljoj, kada se prenese sve bude sa mikropukotinama. Ja sam inace u mom laminatoru iskoristio samo transport i grejac, a kontrolu grejanja odradio sa max6675 i termoparom + arduino , par tastera za podesavanja i mali oled za prikaz zadate i postignute temperature. Laminator je inace za A4 format medjutim ono sto je bitno napomenuti da je jako tesko uraditi plocicu siru od 10ak cm na tome, iz razloga sto je pcb dosta debeo. Mehanika je rigidna i dolazi do deformacije valjaka, tako da po ivicama je ok pritisak ali po sredini plocice bude prilicno slab pritisak i samim tim nedovoljno za kvalitetan transfer. Mozda na nekom drugom laminatoru je bolje reseno vesanje valjaka pa se mozda ne javlja opisani problem.

na ovom laminatoru valjci su za A3 format,i imaju opruge preko kojih se praktično podešava razlika rastojanja između njih. fabrički maksimum laminirane debljine je 1.2mm pa ne odstupam mnogo od nje svakako. pločica 100x160mm prolazi "bez jbg" uzduž i popreko kroz njega.
oko temperature se slažem potpuno-neki okviri za temperaturu koje sam nalazio su između 195 i 210 stepeni Celzijusa. sistem sam poriktao da može dati i nešto preko 210 pa naravno i dosta niže-elektronika jeste prevarena ali se i dalje da podešavati na tasterima.
koja temperatura je optimalna to kako si rekao najbolje pokaže stanje tonera na bakru nakon što se skine papir. krt i sitno ispucao toner jednako previsoka temperatura. kad toner puca i odvaja se u dužim komadima to je znak za prenisku temperaturu. ono između se važi ?
Bože,daj svakome pameti - ni mene ne zaboravi...
Reply
(02-23-2020, 12:11 AM)ZASto Wrote: Foto je zakon.
Laminator/pegla Sad

slažem se da je foto postupak najprecizniji. ipak,komplikovaniji je,traži određene uslove i aparature,takođe treba štampa 100% popunjena tonerom,jer ako nije tako onda se dobiju sitni rasteri po vodovima pa neretko i prekidi. pločice su skuplje,naročito kad su potrebne većih dimenzija,neretko ih i nema na stanju ili čak u ponudi. ne može se uraditi raspored elemenata sa gornje strane pločice što nije kritična stavka - ali opet lepše je imati ga makar kao orijentir.
što je najbitnije-ne čekam zauzete ljude od 7 do 10 dana nego napravim i izbušim za manje od 2 sata pa mi bude još draže jer je konačna stvar dublji UradiSam.
Bože,daj svakome pameti - ni mene ne zaboravi...
Reply
@HMAP:
Paz' 'vako, ima kod žutih negativ fotopolimer koji možeš da naneseš na kaširani vitroplast/pertinaks bilo laminatorom ili metodom bez laminatora, ima da se nađe tutorijal na YT. Odštampaš tvoju pločku na providnoj foliji na laseru ili pljuckavcu, osvetliš (ja napravio od starog skenera sa UV LED trakom sistem sa tajmerom), razviješ u rastvoru kalcinisane sode, i na kraju k'o i svaku pločicu okupaš u rastvoru za ecovanje.
Em se dobiju perfektne pločice ako se pridržavaš osnovne higijene radnog prostora, em sa jednog odštampanog predloška možeš da napraviš više pločica.
A vitroplasta, ako nema u KElco/Mikroprinceza/Vremeplov/... imaš u Astaco kaširani i jednostrani i dvostrani. Baš pre neki dan kupih nešto jednostranog, 35 mikronskog (a imaju i 70 mikronski).
Ima još jedna varijanta izrade pločica za koju ti ne trebaju ni hemikalije ni UV ni film: CNC Big Grin (ovo poslednje ću početi da koristim samo za bušenje pločica (koje sve manje pravim - JLCPCB je moj izvor, a za prototipove, jbg, foto i hemija).
Make no mistake between my personality and my attitude.
My personality is who I am.
My attitude depends on who you are.

塞爾維亞文
Reply
Potpuno se slažem sa ZASto.
Ali kinesku foliju ne kupujem iz razloga što nakon dužeg stajanja izgubi svojstva i ako se ne varam nabora se,kupio sam rolu od 10m i nakon godinu i po dana sam bacio više od polovice,od onda kupujem DuPontovu. Kineska je jeftinija oko 8x od DuPontove ali cijena DuPontove je oko 0,03kn/cm^2 tako da se sa kinezima ne želim više zezati, koliko god da je kineska folija jeftina tkoliko bi ju više od pola bacio a ja mislim da previše robe se baca pa sam se odlučio za skuplju opciju.
Ima nekoliko prodavača iz Europe koji dilaju Dupontovu fotofoliju. Treba poštovati uputstva iz njezinog datasheeta tako da od nanašanja folije na vitroplast do bacanja u kiselinu prođe dobrih 2h vremena, možda profi strojevi za rad sa folijom imaju neke tehnike da to smanje ali kućnim uvjetima držim se preporuke iz datasheeta.

Ja ionako većinom radim "unikatne" PCBe po narudžbi i za uređaje koje prodajem tako da naručivanje gotovih PCBa od kineza ne dolazi u obzir jer opet koliko god bili jeftini iskoristio bi jedan,dva PCBa a ostatak bacio, pa se vraćamo na priču sa smećem...
Reply
mo'š tako a mo'š i ovako:


Attached Files Thumbnail(s)

Bože,daj svakome pameti - ni mene ne zaboravi...
Reply
vodovi od pola mm...


Attached Files Thumbnail(s)

Bože,daj svakome pameti - ni mene ne zaboravi...
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)