Thread Rating:
  • 2 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Tutorijal : Izrada pločica laminatorom
Upotrebljivo za krupnije stvari ali za nesto iole sitnije jako diskutabilno da ne kazem poluupotrebljivo. Za home made varijantu jeste da foto postupak deluje komplikovanije ali je ako se ispostuju neka pravila uspeh zagarantovan i ponovljivost zagarantovana (sto je po meni jako bitna stvar), sto za varijantu toner transfer ne moze da se kaze. Da ne pricam kako zavisi previse od kvaliteta tonera, tipa stampaca i slicno. Za home made varijantu mislim da se isplati razmisliti na varijantu cnc. Ako je precizna masinica sa odgovarajucim glodalima rezultat je perfektan i ujedno se pokrije i busenje rupica sto ume da bude smor.

https://www.youtube.com/watch?v=cCm-UL-dCEc
Reply
slažem se da rezultati zavise od štampača i tonera,a takva je situacija i kod lampa-postupka. rekoh već ako je štampa na pausu nekompletna (a obično jeste-osim kad mi je istu znao poslati Vlada021 koji je radio u nekoj vrsti štamparije) onda je i svetlost neumoljiva pa se dobije naoko dobar debeo vod a kad se pogleda prema svetlosti vidi se koliko je zapravo "isparan". kod toner transfera te se razlike popune baš pod valjcima ili peglom.
nesumnjivo lampa-postupak daje oštrije ivice ali i zahteva dosta više pažnje nego valjak. pola mm vodova sa pola mm rastojanja između njih za moje potrebe i moje oči već dolazi do krajnjih potreba i granica,a obzirom da za 10 minuta lagano mogu da opeglam euro format a za 20 da već bude u kadi sa rasporedom na gornjoj strani je opet (meni) dovoljan\povoljan momenat.
.
CNC mašina je svakako dobra ideja,pitanje je odnosa cene i dimenzija u kojima bi mogla raditi. nemam ni okvirnu pretpostavku cene ali napamet kontam da osim za profi upotrebu retko ko će da pređe sa onog na čemu već radi,ili da se ne osloni na Kineza.
Bože,daj svakome pameti - ni mene ne zaboravi...
Reply
(02-23-2020, 01:55 PM)ddanijel Wrote: Upotrebljivo za krupnije stvari ali za nesto iole sitnije jako diskutabilno da ne kazem poluupotrebljivo. Za home made varijantu jeste da foto postupak deluje komplikovanije ali je ako se ispostuju neka pravila uspeh zagarantovan i ponovljivost zagarantovana (sto je po meni jako bitna stvar), sto za varijantu toner transfer ne moze da se kaze. Da ne pricam kako zavisi previse od kvaliteta tonera, tipa stampaca i slicno. Za home made varijantu mislim da se isplati razmisliti na varijantu cnc. Ako je precizna masinica sa odgovarajucim glodalima rezultat je perfektan i ujedno se pokrije i busenje rupica sto ume da bude smor.

https://www.youtube.com/watch?v=cCm-UL-dCEc

sad pogledah,video je čist bezobrazluk! ?
Bože,daj svakome pameti - ni mene ne zaboravi...
Reply
Pratim ih vec duze vreme, strasno kako to lepo ispada. Vredi pogledati i ostale video materijale na njihovom yt kanalu.

(02-23-2020, 02:25 PM)HomeMadeAudioProject Wrote: rekoh već ako je štampa na pausu nekompletna (a obično jeste-osim kad mi je istu znao poslati Vlada021 koji je radio u nekoj vrsti štamparije) onda je i svetlost neumoljiva pa se dobije naoko dobar debeo vod a kad se pogleda prema svetlosti vidi se koliko je zapravo "isparan". kod toner transfera te se razlike popune baš pod valjcima ili peglom.

Ovo se prilicno lepo resi naparavanjem acetonom/razredjivacem . U svakom slucaju poenta je ako se ima dobar film da mozes da uradis i 100 plocica sa istim filmom i sve da budu perfektne.
Reply
probao sam i nije mi uspevalo,ni sa acetonom ni sa razređivačem. pored toga imao problema sa oslojavanjem pločica kojih kući svakako imam oko 7kg u raznim veličinama-verovatno će mi biti dovoljno do kraja života. toner transfer laminatorom daje mi zadovoljavajuće rezultate,tako da ću ostati pri tome naročito sad kad imam sve što mi treba da iz prve odradim posao.
Bože,daj svakome pameti - ni mene ne zaboravi...
Reply
@ddanijel i ja pratim izradu PCB-a sa tim CNC Wegstr i mislim da do sad sto sam video CNC-a a da se koristi za PCB da su oni najbolji ali cena im je oko 3000e pa za sad samo gledam Smile
Reply
Wegstr je bezobrazno skup za ono što pruža.
Home made mašinica može da se napravi za osetno manje para i uz malo free softvera da odrađuje isti posao kao i Wegstr.
Make no mistake between my personality and my attitude.
My personality is who I am.
My attitude depends on who you are.

塞爾維亞文
Reply
Izvinjavam se što dižem temu iz mrtvih, ali imam jedno pitanje, spremio sam sve ostalo što mi treba da se okušam u izradi PCBa u kućnim uslovima, jedina informacija koja mi je promakla je kako se pravi rastvor HCl i hidrogena, koje koncentracije treba da bude hidrogen, količina/odnos i slično?
Moguće je da mi je promaklo u čitanju teme, ako je to slučaj praštajte 😋
Fray the strings
Throw the shapes
Hold your breath
And listen!
Reply
Radio sam godinama sa HCl i H2O2 ali se ne sećam odnosa. Ono čega se sećam je da hidrogen slabi vremenom, nije stabilan, a i zavisi koja se koncentracija nabavi. Mislim da je najjači bio 30% rastvor. Onda dodavam u kiselinu po malo dok ne vidim očekivanu reakciju. Ako preteraš sa hidrogenom, probija Positiv 20 foto lak. Za početnike je možda bolji Ferihlorid, samo je prljavo raditi sa tim a i skupo je. Ne znam koliko je taj transfer otporan na kiselinu i hidrogen.
Reply
ferihlorid je zahvalan,sporiji i daleko češće upotrebljiviji od HCl+H²O², naročito jer je potonji upotrebljiv samo jednom. takođe,H2O2 je jako teško održati u koncentraciji jer jako lako isparava. prednost svakako ferihlorid,potražiti u pretrazi foruma gde kupiti na litar-dva-tri (nekadašnji novosadski autoput,od Galenike ka Batajnici-ako to još tako prodaju),a svakako se isplati kupiti i granule u Kelco - uradiće više pločica za istu cenu od H2O2 + HCl. prljavije malo,sporije dosta ako je ferihlorid hladan. ako ideš na HCl + H2O2 onda strana rasporeda pločice ka dnu posude a bakar na gore da ga vidiš - ako ideš na ferihlorid onda suprotno,gledaš u raspored,bakar na dole ka dnu posude (najbolje kadice) i OBAVEZNO podignuta pločica od dna,tek da bude potopljena a bakarna strana što više od dna kadice. H2O2 vri na gore,a ferihlorid skida na dole.
ferihlorid slabi kako isparava voda iz njega,i spuštanjem temperature. meni se dešavalo da mi ispari pola litra vode iz litra ferihlorida - pojave se kristali - dodam pola litra tople deatiovane vode i stvar radi kao nova.
to su iskustva,pa ti odaberi.
usput,i jedno i drugo hoće da pojede i ono što je na oko pokriveno toner transferom - zato se pločice pregledaju svakih minut dva,i čim je na oko spao sav bakar koji ne treba da postoji - pločice se vade napolje. najveći problem kod toner transfera jesu široki vodovi koje štampač štampa štedeći,na oko nevidljivo na papiru,ali na bakru to deluje "uf". zato onaj deo: *- zato se pločice pregledaju svakih minut dva,i čim je na oko spao sav bakar koji ne treba da postoji - pločice se vade napolje.*
što je veća razlika debljina vodova na pločici,to je veći problem kvalitetne izrade pločice. zato se valja pomiriti sa eventualnim manjkavostima,ili čekati profi grupne nabavke.
Bože,daj svakome pameti - ni mene ne zaboravi...
Reply
Hvala na odgovorima, probaću ipak nekako da nabavim ferihlorid, ali ako ne uspe znam šta bih i kako 😁
Fray the strings
Throw the shapes
Hold your breath
And listen!
Reply
http://www.kelco.rs/katalog/detalji.php?ID=17156
Bože,daj svakome pameti - ni mene ne zaboravi...
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)