Thread Rating:
  • 1 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
SDR RXTX
#21
CESTITKE SINKO!!!
Reply
#22
Puno hvala, polako pa idemo dalje Smile samo neka je zdravlja. Veliki pozdrav.
Reply
#23
Odlicno!

Lepo to izgleda na spektrogramu. Sad mozes samo nijansama nekim da se bavis sto se tice prijema a za ovaj LO kontroler probaj da mu prvo stavis memoriju 0 ili tu koja je za 3.7 pa onda da probas ono sa komandom "c" jer ima tu neke veze oko ostalih registra.
Komanda "c" operise samo na jednoj grupi registra a za ispravan rad trebaju jos neki da se postave sto rade ove opcije kada se pozove memorija 0, 1, 2.
Taj trenutni firmware koji imas u kontroleru sam "napustio" i izbacio racun za frekvenciju i to sam sad prebacio u program na PC pa kad budes imao vremena da se organizujemo da svratis do mene da ti usnimim nov firmware i dam ove pomocne programe za kontrolu LO.
Reply
#24
Ok druze. Pa ono ne izgleda lose za nivo smetnji koje imam puno je bolji u odnosu na moj stari analogni sto se tice smetnji kao i statike. Ova zvucna karta je privremeno tu nema bog zna kakve performanse.

Ok shvatio sam to za Si5351 pre koji dan citajuci detaljno sto si pisao, jednostavno nece da slusa uvek, po nekada poslusa no ok, bitno je da on radi savrseno dobro u kombinaciji sa tvojom spravicom. U momentu ove slicice tvoj L.O. je i radio ipak kristal je fiksan Smile

Vazi druze navraticu ja ali kad ti budes imao vremena ja cu da se "prilagodim" Znam da radis na puno stvari a plus posao tako da kada budes mogao uradicemo to. 

To moram koristiti jer trenutna zvucna predaje samo 25Khz levo i desno od kristala pa sam ogranicen kristalima od 3725-3775 a sa tvojim ide 3675-3725 tako da se nekako za sada uklapa Smile  , pa kada bude moglo onda interni L.O. necu ni koristiti.

Veliki pozdrav.
Reply
#25
Sada za vreme ovog loseg vremena imao sam puno problema sa ovim SDR-om. Vremenom zbog vlage i snega se malo pomeri SWR oko 1:1.4 Stanica radi sasvim normalno dok SDR ne. Nije problem doteraj ja tjunerom ali jako je osetljiv na SWR. Na kraju sam proveravao Low pass filtere i malo me ovde cude kada prikacim filter troclani za 80m na 50ohm opterecenje a na drugu stranu SWR analizator desava se da sam filter je negde oko 1:1.3 prosto je nemoguce sa vrednostima koje su date iz tabele kao i kondenzatorima koje sam dobio da dobijem 50ohm. Malo me i cude ovi filteri prvo idu kroz 40m pa tek posle troclani na 80m iako se radi o 80m bandu.

Radjeno po ovome...

http://www.aliva-kits.com/project-adtrx9...-lp-filter


Imam utisak da je jako osetljiv PA stepen na antenski tjuner trazi u dlaku podesavanje nekad ni to ne pomaze, izgleda da cu morati kasnije da gradim neki novi SWR metar koji pokazuje  R i X ....  

Radio stanica bilo da emituje 1:1 ili pak 1:1.4 uvek se "cuje" za razliku od SDR-a.
Reply
#26
Pa pazi, SDR je samo jedan od nacina kako smo dosli do modulisanog signala i kada se vec dobije RF iza toga to je sve isto kao i kod drugih stanica, nema tu nikakve razlike.
Pre ti tu razliku pravi sam pojacavacki stepen izmedju ta dva uredjaja, moguce da u stanici postoji ALC sklop koji pokusava da odrzi vecu snagu dok kod Tase to nije implementirano. Ili mozda automatska SWR zastita …
U svakom slucaju je to stvar PA stepena.

Trebalo bi to da se baci malo na spektralni analizator da vidis gde se zagubila ta snaga ili preko mreznog analizitora (najbolje vektorskog) da detaljnije snimis karakteristiku izlaznih filtera.
Reply
#27
@Omegakg, redoslijed filtera neka te ne brine, LP propusta sve do rezne frekvencije maltene bez gubitaka, pa je normalno
da na predaji signal prvo prolazi kroz filter koji ima visu granicnu frekvenciju, tako i na prijemu, kad se ogranici na kojih 4,5 MHz
na 80 m, bez problema treba da prodje kroz filter kojem je granicna frekvencija kojih 7,5-8 MHz. To sto se izgubi prijem kada se
razdesi antena moze biti iste prirode kao i kod modulacije sto si imao (SW).
Na predaji na SWR mozes uticati i malim promjenama napona napajanja, taj izlazni stepen, jedan IRF510 napravljen da ima
izlaznu impedansu 12,5 Oma. trafo 1:2 4 puta dize impedansu i pravi 50 Oma. Nezgodacija je sto DC prolazi kroz
prilagodni trafo, taj na jezgru sa dvije rupe, ako materijal nije adekvatan moze zayebat stvar (jeli kupljen u KIT-u ili si nesto
nasao?) i mora imati taj bifilarni namotaj odredjeni broj upredanja po cm, jer namotaj cini transmisioni vod.-. Nebi smio na prijemu SWR antene toliko da utice.-

SDR bi po pravilu trebao da ima vecu osjetljivost, da vadi signal "iz mrtvih"

pOz
Reply
#28
Ok, zahvaljujem se na odgovorima. Uf  Undecided   Sta se desilo dok sam ja eksperimentisao koja je najidealnija opcija sa karticama zaboravio sam da "proverim" neke "zabacene" opcije u softveru. Ipak je problem bio u njemu tako da je sada sve u redu cak sta vise on se cuje veoma mocno za tih njegovih 5-6W signal je isti kao i sa 40W stanicom, vise puta okretao preklopnik SDR-stanica  pratio SDR-ove po Evropi i ide kako treba.


Ok razumem ja za filtere da to tako radi pitam pre svega zbog gubitaka mada se kaze da nema nekih gubitaka ma nemam pojma na sta da sumnjam hehe. Ne mogu da nadjem proracune za ovaj tip filtera mada cu se pozabaviti time.

Sto se zvucnih kartica tice nije pravilo da su skuplje kartice bolje, creative xtreme audio ne moze da se natera da radi u pravilnom i/q rezimu iako ima stereo line in, dok realtec integrusa iz 2007 na ploci moze i to sve radi fino na oko 100Khz od centra frekvencije moze i 192 ali sum je izuzetno veliki sto se odaljavamo od 60-70Khz sto je normalno za integrisanu karticu.

Sto se tice vadjena signala iz mrtvih ima istine, moja stanica ima fiksni filter dok se sa sdr-om mogu igrati pomerati kako mi volja i izvuci signal od smetnji, statika se i ne cuje i razne impulsne smetnje se i ne cuju jer softver sve to lepo obradi i odreaguje na ekstremne pikove, snazni signali se primaju ko od sale nema zagusivanja. Za slabe signale bi valjalo imati sto bolju zvucnu karticu tj. mali sum cipova i eventualno graditi SDR sa nekim modernijim komponentama koje same imaju veoma mali sum.Ii da moguce je imati vrhunski prijemnik i za te male i slabe signale pa imam i prijemni EQ na koje izvucem one tonove koje su karakteristice za coveciji govor ima svega i svacega sto bi na klasicnoj stanici kostalo izuzetno mnogo.

Ne preporucujem gradnju SDR primopredajnika ako nemate bar jos jedan SDR prijemnik kao analizator spektra jer je gotovo nemoguce lepo podesiti. Low pass filter nije bas u dlaku 50 oma ali je u granicama 45-55 valjda je to ok? 
Reply
#29
Na Borinoj BAS stranici pod radio-teoretska pomoc-proracun eliptic filtera.-

pOz
Reply
#30
Ima i ovde fenomenalnih (free) programa za razun raznih filtera:
http://www.tonnesoftware.com/index.html

Preporucio bih ti da ih sve probas Smile
Reply
#31
Thumbs Up 
Hvala ljudi , me gledqao sam Borinu stranu doduse odavno pa cemo opet naravno, hvala Miki na ovim linkovima to je odlicno, uskoro cu graditi linear za 160-80-40m  objavicu temu ovde neki sa pristupacnim fetovima koji rade dobro do oko 10Mhz, pa gledam low pass filtere.
Reply
#32
Da ne otvaram temu. Gledao sam Miki ovu tvoju stranicu. Ovaj TX si probao pre nekog vremena. Ovo je moglo bez problema da radi i da udje sa 10mW u neki pojacavac?

Nesto mi zanimljiva opcija ovih novijih kola, ovo moze da pokrije sve kao i 10m i CB opseg. Mozda je dobra opcija da se iskombinuje sa prijemnikom kog si radio. Evo uzeo sam sprint leyout pa da vezbam da crtam.

Drugo pitanje ima li mozda "vecih kucista" ovih kola da rade dobro do 30Mhz? Ovo bre sitnoooo  Big Grin
Reply
#33
Zaboravio sam koliki je maksimalni izlazni nivo iz modulatora … u svakom slucaju treba neki pred-pojacavacki stepen pre nego sto se udje u PA.

Sitno jeste i na zalost moraju te SMD komponente jer ne mogu DIP kucista da izguraju te brzine, secas se da treba 4x veca freq za LO, znaci da bi slusao 28MHz, onaj 7474 flip flop mora da barata sa 112MHz, DIP kucista tesko idu preko 70-80MHz ...
Reply
#34
Evo kada imam vremena radim na nekom eksperimentalnom SDR RX-TX.  SDR je gotov i radi 10mW sasvim korektno i fino. Ono sto ostaje da testiram ova IC kucista mogu visoko da idu, no moguca je izmena i sa SMD kucistima. Ovo je lako "rasklopljiv" SDR jer mogu menjati sta mi treba.

Sastoji se od LO SI570 (qrp2000 kit -280Mhz) uspesno sam se izborio sa SMD 0805 Smile mada mi nije jasno kako je Miki zalemio Si5351 Smile

Sadrzi normalno SDR primopredajnik koji moze biti i neki drugi Mikijev RX-TX na primer, Band pass filtera izlaznih iz uredjaja koji su i ujedno ulazni za HF-PA, kao i RF preampa plocica juce nacrtana i sluzi za ceo KT ali prvenstveno 14-28Mhz ako zatreba, RF izlaznog pojacala i izlaznih isto band pass filtera, zato i ovoliko T50-2/6.

Nemam puno vremena ali lagano testiracu kako radi pa cu objaviti.


Attached Files Thumbnail(s)

Reply
#35
Extrra Bojane  Big Grin

Znaci sa tim oscilatorom bi ti gornja granicna frekvencija bila 70mhz dali to znaci da bi taj sdr mogao da radi i na 6m bandu 50mhz ? ? ?
Reply
#36
(08-11-2016, 08:43 AM)Dackotronic Wrote: Extrra Bojane  Big Grin

Znaci sa tim oscilatorom bi ti gornja granicna frekvencija bila 70mhz dali to znaci da bi taj sdr mogao da radi i na 6m bandu 50mhz ? ? ?

Pa da, mogao bi oscilator, sam SDR mozda 20Mhz-21Mhz, ali moguce je videti sta trenutno moze da se nadje na trzizstu od SMD IC  I na 50mhz bi moglo. Na LPF filterskim plocicama cu svakako predvideti LPF od 1.5-50Mhz, tako da ce biti moguce sto ne samo ostaju eksperimenti sa SDR/RX-TX ostalo se ne menja. Naravno pogledacu neki RF-PA da moze na 50Mhz makar koji vat da da, jos nisam odlucio koji cu.
Reply
#37
Hmm 50MHz je poveca frekvencija jer ne zaboravite da moramo da obezbedimo Clock koji je 4x veci, dakle 200MHz i isto za tu frekvenciju mora da bude onaj 7474 delitelj. Iskreno ja nisam nasao model koji bi radio na toj frekvenciji!? Max frekvencija za 74ACT74 je oko 120-130 MHz i cak na toj frekvenciji pocinje lagano da brljavi ...
Reply
#38
Imam neke prescalere SP4740, 1/256 sa TTL izlazom i prilicno osetljivi, 1mV u opsegu 150MHz do 1GHz:


.pdf   SP4740.pdf (Size: 304,72 KB / Downloads: 2)

Mozda ne mogu da vam koriste za ovu aplikaciju ali za nesto drugo mozda da.
Ako vam treba javite da ih "iskopam".
Meni ne trebaju jer imam vise komada pa vam mogu ustupiti neki komad po ceni kostanja, 0.00din.
Novac je sredstvo a ne cilj.
Reply
#39
Taj IC je jedino zgodan kao preskaler za frekvencmetar (mada je binarni ne dekadni, malkice kompolikacija) i zgodan je za PLL-ove ali posto smo sa diskretnim PLL-ovima "zavrsili" tj imamo ove digiitalne SiLabs clock-generatore ni za to nam ne treba Smile
Reply
#40
Probao sam veceras ovo i mali mu je nivo signala probao sam sa nekim tranzistorom BLH3355 iz tv pojacala uspeo sam do 7Mhz moram da pojacam signal jos. ne znam cime bih mogao tj. kojim tranzistorom ili IC-om. Imate li neki predlog? Poenta bi bila da mogu malo da korigujem taj nivo. Vodi se da je 0.7vpp.
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)