Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Si5351 + PIC16F1455 USB controller
#61
Za moje potrebe ce sasvim zadovoljiti HC-49 jer pri merenju frekvencije recomo 30Khz da li ce da ispise 30.001 ili 30.005 Hz nije bitno ja toliku preciznost nemam ni sada sa mojim analognim osciloskopom.
Ovo hocu da napravim da nebih stalno kacio osciloskop kada trebam proveriti koja je frekvencija upitanju.

Kom bude trebala visoka preciznost moje misljenje je da se uopste ne upusta u samogradnji vec da kupi gotov uredjaj Smile
Reply
#62
(05-19-2017, 08:28 PM)mikikg Wrote: Hajde samo malo realnije da sagledamo stvari, kao prvo sta ce vam 1 ili cak 0.1Hz recimo sinus??? Ja iskreno ne znam cemu to moze da posluzi! Trougao i pravougaoni i nekako ...

Dajlje, taj ko napravi sinusni generator sa 1 ili 0.1Hz svaka mu cast!
To je veoma tesko da se napravi sa nekim prihvatljivim perfomansama u analognoj varijanti. Za tako niske frekvencije se definitivno treba odluciti za digitalne generatore a ako tako pravite onda vam frekvencmetar za to i ne treba Smile

Miki, ja sam dao predlog da se uradi frekvencmetar prvenstveno za generator funkcija (moze da se upotrebi i za druge vrste generatora npr low THD oscilator). GF najcesce idu od nekolioko mHz  pa do nekoliko Mhz.
Sto se tice kalibracije tog F-metra ne moramo imati neke shmensi-fensi naprave jer i sam Gf nema bas neku stabilnost, to ce vise biti indikatorski uredjaj.
Novac je sredstvo a ne cilj.
Reply
#63
Heh pazi, na ovoj skali sto sam ispisao, recimo TCXO kosta oko 2-3E, smominjao sam to ovde:
http://forum.yu3ma.net/showthread.php?tid=700&pid=58441#pid58441

Toliko ti treba investicija da od "krsha" napravis vrlo vrlo pristojan frekvencmetar, 0.5ppm je ozbiljna brojka, bolja od verovatno bilo kog oscilatora koji imas u kuci sa kojim bi mogao da uporedis a u tome i jeste caka, da imas instrument bar za klasu bolji od onoga sto zelis da izmeris.
Reply
#64
Nije problem moze i njega da upotrebimo dobicemo na preciznost da li ima negde kod nas da se kupi TCXO 4Mhz.
Reply
#65
U potpunosti se slažem sa Milanom94.
Reply
#66
Dobijes od mene ovu SMD buvicu kao sa slike, 26MHz, uglavicemo ga nekako, ne brini ...
Reply
#67
Vidim ovde ima par nas zainteresovanih za frekvencmetar iz tog razloga sam pitao da li moze negde kod nas da se nabave ovi oscilatori ili da se organizujemo GB .
Reply
#68
Imam nekoliko komada koje mogu da ustupim, kazite koliko vam treba?
Reply
#69
Ja sam ok, izgleda da ih ima za kupiti u TMEu tako da meni ne treba.
Reply
#70
Ja cu prvo da pokusam da realizujem sa HC-49 da to proradi kako treba a kasnije se samo ubaci kvalitetan oscilator i resen problem.
Reply
#71
Hajde ovakav jedan "neodoljiv" predlog da vam dam, Khadgar2007, Milan94 i ako hoce jos neko neka se javi, dobijete komplet delova da napravite jednu malo drugaciju univerzalnu spravu, objedinjuje precizan frekvencmetar i digitalni generator frekvencija.

Taj generator bi se sastojao od ovih kljucnih delova:

- TCXO 26MHz
- Si5351A Programibilni Oscilator
- MCU (predlazem STM32 Blue Pill, samo da ga nabodete u DIP40)
- LCD i tastatura

Sa tim dobijate:

- Precizni frekvencmetar
- Stabilna vemenska baza sa 0.5ppm koja je PROGRAMABILNA!
- Dodatna dva kanala takve stabilne programabilne baze na raspolaganju (za DAC, SDR, bilo sta)
- Mogucnost externog start/stop brojaca sa sinhronizacijom prema nasoj vremenskoj bazi, ne zavisi od SW
- 8kHz do 160MHz pravougaoni generator na sva tri kanala u osnovi, za nize freq treba dadati jedan prost delitelj IC (takodje za SDR!)
- Kompletan MCU na raspolaganju za bilo kakve druge operacije posto ovo gore sve radi HW!

... to sve za "samo" jedan mali kristal i jedan mali IC dodatno!

+++ STM32

- PWM generator vise komada
- ADC 12bit
- Slobodan SPI port za dodatno povezivanje i npr AD9850 DDS generatora koji se clockuje iz nase precizne baze!
- Seriska veza naravno sa PC da se posle igrade malo i sa GUI : )

Na vama je da iscrtate PCB i sklopite to, sve ostalo sto je SW vezano ne brinite, samo lepo ispratite DS i shemu kako da se ispovezuje, pomocicu vam oko toga, pogledajte moje sheme.

http://yu3ma.net/wp/?tag=si5351
Reply
#72
Hvala Miki na ponudi Blue Pill lako nabavljiv kao LCD i tastatura znaci samo ostaje TCXO 26MHz i Si5351A Programibilni Oscilator koje bih nabavili kod tebe.

Za pcb nije problem ali SW tu nista nemogu da pomognem jer nisam imao dodira sa 32bit MCU kojima je cena smesna 2$.
Reply
#73
Hoćeš da me Papak zadavi...gnjavim ga da nastavi temu o analognom generatoru funkcija, a ja sada tu idem raditi digitaliju. Tongue

Meni treba nekakav generator za 20Hz-1MHz maksimalno, jer VFom se ne bavim, a frekvencmetar da bude za to područje. Naravno ako ga se napravi da je i za više frekvencije ne smeta. Poanta je bila da sa prijateljem napravim frekvencmetar koji će gabaritima moći da stane doslovce u kutiju od cigareta, samo MCU i display i bez ičega drugoga.
Što se dijelova tiče postoji ebay i TME,sigurno će me doći isto kao i poštarina da ti šalješ u Hr.


Big Grin Tongue


EDIT: U TMEu imam na raspolaganju ove TCXO http://www.tme.eu/hr/katalog/#id_categor...A374694%3B
Reply
#74
Ovo je konkretno srce masine, dva malca, samo sto ce ovde hak da uradimo, ne stavljamo kristal nego TCXO, i mora jos jedan regulator za 1.8V (dostavicu vam probrane regulatore za tu namenu).

[Image: attachment.php?aid=23542]


Attached Files Thumbnail(s)

Reply
#75
Za Si5351 treba da se obezbedi 25MHz ili 27MHz ulaz.
26MHz je HAK koji nisam jos probao ali bi trebao da radi (ako ne radi postavimo kristal).

Vrlo vrlo su nezgodne te frekvencije oscilatora, na prvi pogleg sta je tu nezgodno 25,26,27MHz, ali pogedaj upravo TME, da li ima TCXO sa tim frekvencijama?
Postoje vrlo specificne frekvencije oscilatora, ove spomenute spadaju u tu grupu!
Reply
#76
U TMEu samo ima 20MHz i 32MHz,40MHz, ali ništa zato i Mouser ima ok poštarinu do Hr iako nisam nikada od njih ništa naručivao jer mi nije trebalo ali i zbog razloga jer su za neke stvari skuplji od TMEa.
Reply
#77
(05-19-2017, 11:44 PM)mikikg Wrote: Hajde ovakav jedan "neodoljiv" predlog da vam dam, Khadgar2007, Milan94 i ako hoce jos neko neka se javi, dobijete komplet delova da napravite jednu malo drugaciju univerzalnu spravu, objedinjuje precizan frekvencmetar i digitalni generator frekvencija.

Taj generator bi se sastojao od ovih kljucnih delova:

- TCXO 26MHz
- Si5351A Programibilni Oscilator
- MCU (predlazem STM32 Blue Pill, samo da ga nabodete u DIP40)
- LCD i tastatura

Sa tim dobijate:

- Precizni frekvencmetar
- Stabilna vemenska baza sa 0.5ppm koja je PROGRAMABILNA!
- Dodatna dva kanala takve stabilne programabilne baze na raspolaganju (za DAC, SDR, bilo sta)
- Mogucnost externog start/stop brojaca sa sinhronizacijom prema nasoj vremenskoj bazi, ne zavisi od SW
- 8kHz do 160MHz pravougaoni generator na sva tri kanala u osnovi, za nize freq treba dadati jedan prost delitelj IC (takodje za SDR!)
- Kompletan MCU na raspolaganju za bilo kakve druge operacije posto ovo gore sve radi HW!

... to sve za "samo" jedan mali kristal i jedan mali IC dodatno!

+++ STM32

- PWM generator vise komada
- ADC 12bit
- Slobodan SPI port za dodatno povezivanje i npr AD9850 DDS generatora koji se clockuje iz nase precizne baze!
- Seriska veza naravno sa PC da se posle igrade malo i sa GUI : )

Na vama je da iscrtate PCB i sklopite to, sve ostalo sto je SW vezano ne brinite, samo lepo ispratite DS i shemu kako da se ispovezuje, pomocicu vam oko toga, pogledajte moje sheme.

http://yu3ma.net/wp/?tag=si5351
I ja sam za, trenutno nisam najsjajniji sa vremenom zbog toga što se približava ispitni rok, ali bih voleo da se priključim, samo predlažem da se otvori tema u kojoj bi se diskutovalo o tome. Smile
Reply
#78
Da se možda svi postovi od broja 2715 prebace u novu temu "frekvencmetar/funkcijski generator".
Reply
#79
Evo konceptualna shema za pocetak pa malo to osmilsite kako sve prakticno da se odradi sto se tice HW i PCB, za SW sam vam rekao da ne brinete ...

[Image: attachment.php?aid=23544]


Attached Files Thumbnail(s)

Reply
#80
Možda vam može biti od koristi infrormacija:
"Precise SMD Temperature Compensated Crystal Oscillators"
Na jednom projektu sam koristio ovaj TXCO 7N-20.000MBP-T, +-280ppb, cena nije tako strašna u Digikey-u je oko 10$ na komad.

https://www.digikey.com/product-detail/e...ND/5222453
http://www.txccorp.com/download/products...0)_106.pdf
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)