Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Si5351 + PIC16F1455 USB controller
(03-26-2023, 03:26 PM)savan Wrote: Ovo je super! Ovako podesen bi trebao da ima i phase jako dobar? Mogao bi jedan forumski za audio na 24.576MHz ! Smile

Evo ovaj malac, Si570, to je tata od Si5351, on ima i oscilator i jedan programabilni PLL u sebi, ozbiljna sprava sa vrlo malim faznim šumom (za klasu bolji od Si5351, vide se na fotki tačne oznake, pogledaj DS) i generalno ozbiljnom cenom. Dobio sam tih nekoliko uzoraka (semplova) još od bivšeg Silicon Labs i kada se pojavio Si5351 onda je on došao u fokus jer je bio 10x jeftiniji ali je generalno Si570 po perfomansama dosta bolji i generalno ima istu boljuku kao i Si5351 da su temperaturno prilično nestabilni.

Zato je cela moja ideja bila prvo da se reši temperaturna stabilizacija najbolje što može i na to da se termalno spregne neki dobar oscilator i tu je ovaj Si570 odlično rešenje jer interno ima i svoj PLL gde možeš da ispgrogramiraš izmedju ostalog i tu traženu frekvenciju kako bi na primer dobio ovakav rezultat:

24576000.0Hz
24576000.0Hz
24576000.1Hz
24576000.1Hz
24576000.0Hz
24576000.1Hz
24576000.2Hz
24576000.3Hz
...

Si570 pored PLL funkcija za množenje/deljenje frekvencija ima i poseban fini DIGITALNI TRIM, sve ono što sam pisao u predhodnom postu oko analognog trimovanja to sve isto samo ne treba nikakav stabilan napon nego se digitalno upisuje u interne registre vrednost!

Moj predhodno opisan primer je samo demonstacija šta može da se dobije sa nekim jeftinim/zaboravljenim komponentama i samo može da vam da utisak kako bi to sve isto radilo ali sa modernim komponentama i generalno manjim i lakšim za temperaturnu stabilizaciju.

[Image: attachment.php?aid=39906]


Attached Files Thumbnail(s)

Reply
@savan

Imam fin predlog šta bi mogli da napravimo za forum i da tako spakovano svakome može da završi posao za gomilu primena.

Tačno znam šta i kako treba da se napravi samo da to pretvorimu u jednu malu ali opasnu PCB koja će praktično da ima sitne ali pikatne mehaničke detalje.

Sklop ima neki "konačan" broj elemenata i ne treba ništa da se luta šta/gde upotrebiti, imam ceo koncept već pokazan u ovim primerima i to samo treba da se sklopi u FLEXI-PCB ili PCB sa FLEXI inter konekcijom, uglavnom rekoh ima tu više mehaničkih detalja nego električnih, sa elektronikom smo sroz ok.

Vidiš ovu gore PIC pločicu i sekciju gde je oscilator, naš sklop bi trebao da bude recimo tih dimenzija/gabarita stim što tu treba spakovati ove stvari:

---------
- Oscilator koji se stabiliše, recimo Si570 ili Si5351+Quarz (nekako da imamo obe varijante)
- AD780 (DIP ili SOIC-8 kućište ako ima)
- OP2189 (buffer reference)
- OPA192 (PID za temperaturu)
- BD139 (grejač)
- Trimer 2 komada za napon i temperaturu
- 8-PIN MCU, neki PIC koji minimlano treba da ima UART + I2C
- TVS + Polifuse osigurač
--------

To su sve bitne komponente koje treba spakovati tako da mehanički NPN tranzistor stoji u sendviču izmedju AD780 i oscilatora, dakle tri komponente jedna preko druge, AD780 >> NPN >> XO, termalno spegnuti (sa dodadnim mehaničkim pristiskom).
Da li su to dve neke pločice, ili jedna sa Flexi konekcijom ili neka izmedju kombinacija to treba samo da se razmotri.

Caka je da se tako sve spakuje na malom prostoru da bi moglo da se stavi u metalnu kutiju kao neki veći oscilator ali da ima u sebi internu temperaturnu kontrolu + oscilator + PLL, klasična varijanta OCXO samo je naš programabilne frekvencije.
Reply
Hmm, ovo nešto "nije u redu"! 

Mislim nije u redu da mi STM32F429 sa svojim HW brojačima radi bolje od Fluke-a, misliom sam da mi "baguje SW" i da ne prikazuje lepo ali rezultati su surovi, to radi u **** dobro, ustanovio sam da Fluke brljavi i da su oni rezultati merenja frekvencije sa ovim mojim custom OCXO ustvari još drastično bolji jer sam dobio još jednu decimalu i onih spomenutih pola count Smile !!!

Vrti counter, nisu "lažirani rezultati", count se u prikazu ne slaže sa matematikom jer kasni prikaz ali se zato slaže račun i rezultat koji sam objasnio da je na HW nivou i da radi baš kako sam reko da će da radi i ima spomenuta "counter-owerflow" situaciju koju možete da vidite u rezultatima i eto to treba još  da sredim, u suštini i nebitno, ovo sve zajedno radi za medalju, i oscilator i frekvencmetar!

[Image: attachment.php?aid=39908]


Attached Files Thumbnail(s)

Reply
Pravio sam i ja "pećku" doduše ne neku sofisticiranu moja više liči na onu sa drvima.

Temperaturu drži na +/- 0.1°C kada sve skupa malo izolujem-oklopim.
Reply
Ne znam dali ste videli u Bracinoj temi oko Cosmos, prilozio sam jdan link a vezano za https://it.aliexpress.com/item/100500372...pt=glo2ita , to malo cudo radi na https://www.lcsc.com/product-detail/Micr...35556.html i ne znam na koji fazon je napravljeno da drzi temperaturu konstantno na 50 stepeni, dali je ferit grejac? Ta mala plocica se zalepi preko ES dac-a na Cosmosu za jos bolje rezultate https://www.audiosciencereview.com/forum...st-1023636 , skontati kako je to uradjeno pa napraviti slicno nesto, taj mi je super mini mikrokontroler sa 20 pinova na 3x3mm
Reply
Pošto mi je lepo poradio moj "novi STM32 frekvencmetar", mogao sam napokon da se digitalno priključim i da radim sa rezultatima šta hoću i prvo sam pokrenuo iscrtavanje grafikona.

Ovde se vidi temperaturno odstupanje oscilatora u periodu od nekih 50 minuta.

Grafikon po vertikalnoj skali je MNOGO-MNOGO zoom-iran, tu vidite "stepenice" i ta jedna stepenica je rezolucija brojača (spomenutih pola count, dve stepenice su jedan count) i tu je prikazano nekih zadnjih 7 odbrojaka od 32bit rezolucije, jedna stepenica je 0.005Hz tj 5mHz.

Generalno dobio sam 15x PRECIZNIJU spravu nego što sam predhodno imao sa Fluke 7260A (nema digitalni interface) a što se TAČNOSTI i STABILNOSTI tiče i dalje mi je to EXTERNO sa 10MHz MV89A OCXO i kombatibilno je za ulaz sa GPS modula koji treba da mi stigne i HW je osmisljen tako da mogu da imam bilo 1PPS referetni ulaz ili 10MHz (da podrzava razne GPS module) ili čak praktično BILO KOJU STABILNU FREKVENCIJU, ne mora da bude "okrugla".

Postviću šemu, napraviću i varijantu sa jednim manjim kontrolerom koji će isto da radi ...

[Image: attachment.php?aid=39919]

[Image: attachment.php?aid=39926]

Prosto da ne verujete, kad se malo smiri, cela vertikalna skala 3 odbrojka, +/- 0.00277ppm = +/-2.7ppb

[Image: attachment.php?aid=39927]


Attached Files Thumbnail(s)

Reply
Stari dobri MCL TUF-3 u akciji! Smile 
Kako to dobro radi kada se direktno priključi na LO/RF i ADC, eto to je ceo prijemnik  Wink
Na 14MHz sa dobrim propagacijama bez problema hvata DX radio stanice, Florida, Australija ...

[Image: attachment.php?aid=39962]

[Image: attachment.php?aid=39963]


Attached Files Thumbnail(s)

Reply
Miki kako funkcionise SDR radio, jel to nesto slicno satelitskom prijemniku, kako to funkcionise i sta treba da bi se napravio jedan dobar? Kakav je zvuk kada se poredi sa FM radiom? Ja imam na satelitu pratim nekoliko muzickih programa, najbojli koji sam slusao jeste MoozDance koji je ugasen sa Thor satelita, kvalitet je bio neverovatan i slika i zvuk u Full HD formatu, sve najnovije pesme su se vrtele na tom programu.
Reply
>>> Miki kako funkcionise SDR radio?

Fotka iznad praktično pokazuje fundamentalni koncept SDR radio prijemnika, ima 3 bitne stvari, 3 porta:

1. RF Ulaz, tu dolazi antena
2. LO Local Oscilator Ulaz, definiše prijemnu frekvenicju
3. IF Izlaz, medju-frekventni izlaz, daje produkt "mešanja" RF ulazne frekvencije i LO frekvencije

U primeru, RF ulaz povezan preko HF LPF filtera sa antenom, LO je postavljen sa signal generatorom na prijemnu frekvenijcu oko 14.3MHz i IF (MF) izlaz je doveden direktno u ADC koji to sempluje u opsegu 10Hz-384kHz.
Isto se sve dešava da sam doveo na LO frekvenciju 88-108MHz, ili 144 ili bilo koju drugu.

Jednom kada se dobije digitalizovan IF (MF) signal onda se prelazi u SDR domen gde se procesira taj signal sa raznim stvarima za razne potrebe tj uglavnom se vrši neka demodulacija.
Ono što je tu bitno je širina opsega (Bandwith) koji može da se procesira i limitiran je brzinom ADC, konkretno do 768KSPS sa ovim Cosmos.

Sa tih 768KSPS se dobije 384kHz bandwith-a raznih informacija i na primer tu mogu da stanu skoro dva kanala od radio-difuznog FM na @100MHz, ili 10-ak kanala na NFM @144MHz ili ono što je radio-amaterima zanimljivo ceo jedan radio-amaterski opseg (neki od 3.5, 7, 14, 18, 21, 28MHz) i da se u njemu nadje STOTINA neki put i više stotina raznih radio signala samo u tom jednom opsegu i preko SDR programa se bira šta ćes da slušaš ili demodulišeš digitalno neke signale i stanice.

Praktično je moguće demodulisati stotine različitih CW/SSB radio signala istovremeno preko SDR samo od jednog IF signala koji je "širkok samo 0.3MHz" ali se šeta prijemna LO frekvencija.

E sad, postoje mnogo brži AD konverteri, na primer preko 100MSPS i oni imaju drugu mogućnost da potpuno preskoče RF/LO mixer i da DIREKTNO-SEMPLUJU ceo opseg recimo 0-50MHz, sve radi potpuno na istom principu sa SDR samo je mnogo-zahtevnije procesiranje jer se barata enornom količinom informacija u realnom vremenu i na SDR software je prebačena sva funkcionalnost koja to obraduje i daje neke vizuelne/zvučne rezultate.
Reply
Što se tiče Si5351, nisam mogo da odolim i da ne poručim ovu spravu jer odrpilike sumblimira sve što smo pričali u ovoj temi oko oscilatora, kontrolera, GPS, sinhronizacije, PLL i ostalo Smile

Unutra je VCTCXO + Arduino + Si5351 + GPS i FW je baziran na open-source projektu.

https://www.aliexpress.com/item/1005005534660074.html


Attached Files Thumbnail(s)

Reply
Stigla mi i ova pločica za neke druge potrebe oko PTP/NTP servera sa Morion MV85 10MHz, polovan oscilator + nova pločica!
https://vi.aliexpress.com/item/1005003218394435.html

Pokušali su da "sakriju" od mene PLL IC pa su skinuli/obrisali oznaku ali mi je trebalo cca 10 minuta da nadjem tačan model, nije Si5351, drugi kolega sa 7 izlaza, iskoristili 3 ...

Uglavnom prvo oscilator radi vrlo lepo, sinus 10MHz i stabilan je ali je malo "zahtevan" jer mu treba vrlo stabilnih 5V za napajanje i 5V tj oko 4V za trim napon i ako se menja tih 5V onda se menja i frekvencija tako da MV85 zahteva malo više elektronike zbog stabilnih 5V dok na primer MV81 radi na 12V ali dodatnu u sebi ima vrlo stabilnu 5V referencu za potrebe trimovanja i sam rad oscilatora, 12V koriste za grejač, kod MV85 grejač je na 5V.

Pločica ima PLL i pravi od 10MHz sa OCXO 2 x 25MHz i jos jedan izlaz za 54MHz. Naravno PLL je programibilan i najlepše od svega je što ima EEPROM u sebi i može da se snime podešavanja tako da nije potreban dodatan MCU za kontrolu.

[Image: attachment.php?aid=40295]

Konkretno MV81 zajedno sa MV85, dva asinhrona clock izvora koja su tako podešena da se slika na osciloskopu ne pomera tj "stoji u mestu" i to je praktično 0ppm razlika Smile
Drugi oscilogram je sa izazlom od 25MHz preko PLL koji se isto "ne pomera".

Informativno, ako bi se ova dva signala razlikovala za na primer 0.1Hz na 10MHz to bi bila greška od 0.01ppm i jedan trag bi lagano "klizao" u jednu stranu tako da napravi jednu periodu za 10 sekundi, kada stoje tragovi onda su apsolutno iste frekvencije i sa osciloskopom se inače tako porede i podešavaju veoma precizno neke frekvencije, ne preko frekvencmetra, radi se ovako preko osciloskopa.

[Image: attachment.php?aid=40297]

[Image: attachment.php?aid=40298]


Attached Files Thumbnail(s)

Reply
(03-27-2023, 12:49 PM)savan Wrote: Ne znam dali ste videli u Bracinoj temi oko Cosmos, prilozio sam jdan link a vezano za https://it.aliexpress.com/item/100500372...pt=glo2ita , to malo cudo radi na https://www.lcsc.com/product-detail/Micr...35556.html i ne znam na koji fazon je napravljeno da drzi temperaturu konstantno na 50 stepeni, dali je ferit grejac? Ta mala plocica se zalepi preko ES dac-a na Cosmosu za jos bolje rezultate https://www.audiosciencereview.com/forum...st-1023636

Nasao sam shemicu ali ne i SW , sta je tu grejno telo, dali sam mcu ili nesto drugo? Jel moguce da je gpio pinove spojio sve na gnd pa ih opteretio sa 5V kako bi se mcu sto pre zagrejao na 50 stepeni celzijusa, a ntc koristi da prati temperaturu? Edit: da koristio je svih 12 high sink portova da optereti mcu sa maksimalnom strujom tako da je mcu ustvari konstantno grejno telo : ) Miki ovako nesto napraviti pa zalepiti sa unutrasnje strane poklopca, recimo neki tcxo?


Attached Files Thumbnail(s)

Reply
Vidi ovako, TCXO već ima u sebi temperaturnu kompenzaciju, meri se temperatura kućišta pa na osnovu toga kompenzuje frekvenciju.

Ovi dodatni grejači su uglavnom predvidjeni da podgrevaju neki običan XO pa se tako dobije stabilnost koja je u klasi TCXO.

Primer sa ovim STM-grejačem je bazična varijanta za regulaciju temperature, to je sve digitalno upravljano i nema neku posebno finu regulaciju jer je limitirano sa rezolucijom A/D konvertera i PWM.

One varijante što sam pravio sa AD780 i super low-offset OP-AMP, čak sam koristio i zero-drift choperske OP-AMP su radile poptuno analogno i ta varijanta je realno 2-3 reda veličina bolja po pitanju temperaturne stabilizacije.
Tako nešto ima smisla praviti i kombinovati sa XO ili TCXO.
Reply
Kazem da se napravi tcxo, znam da je tc skracenica za temperature compensated XO, ok nema veze uglavnom jasno mi je sta pricas. Nema nigde onih postova sto smo pisali i crtali plocice, jel se odustalo od projekta? Znam da smo prekinuli na ona dva tranzistora sto si rekao da se drugi ponasa kao prekidac pa je bolje sa jednim, ali ne mogu da nadjem postove pa ne znam koja je aktuelna shema, jel uspeo projekat ili ne valja...
Reply
Zagubili se ti postovi verovatno kada je bio onaj sporan updejt servera.
Ovo što smo crtali i pravili ima itekako smisla, to je trebalo da bude jedna mala ali opaka spravica.
Dobar je koncept ali nismo stigli to da realizujemo.

Našao sam samo jedan screen-shot od neke verzije.

[Image: attachment.php?aid=41210]


Attached Files Thumbnail(s)

Reply
U medjuvremenu sam sklopio jedan PTP (Precise Time Protocol) server sa GPS prijemnikom i Morion OCXO.

Pločica sa OCXO ima 3 x PLL (I2C programabilni) na sebi i ona obezbeduje referetnih 10MHz za rad kontrolera STM32F429 i 25MHz Clock-out koji sam iskoristio za pokretanje 1Gbit ethernet switch-a (neki stari TP-Link) kome sam skinuo interne 25MHz kristale i tu doveo tih "tačnih" 25MHz tako da sam praktično sa tom kombinacijom dobio sinhroni Ethernet switch (SyncE) za potrebe testiranja nekih industriskih sprava.

Crna pločica sa polovnim OCXO je poručena sa Ali-a i generalno radi vrhunski "za te pare".
Originalno je predvidjena da se nabudzi na neki RPi i da se zamene 3 komada XO koja su tu u igri.

[Image: attachment.php?aid=41211]


Attached Files Thumbnail(s)

Reply
Imam ja na easyeda projekat pa cu okaciti da vidimo sta bi se moglo prepraviti pre nego se naruci
Reply
Vredi li ovo cemu? : ) Izvadio iz jednog starog uredjaja sa ogromnom kutijom na kojoj je bilo nekoliko koaksijalnih izlaza, trafo i jos neka elektronika, starudija, verovatno da je bio master klok iz energetskog postrojenja, hteli da rashoduju a ja ga snimio, otvorio poklopac i leva ruka desni dzep ovaj ocxo : ) Ima 3 bocna pina.

Edit:
iz prve sam nasao neki info na https://www.hamradio.hr/forum/index.php?topic=2389.0 , treci post kaze da je odlican i stabilan oscilator

Quote:Pozdrav Marko!
Imam ti sve podatke za taj Pupinov TCXO, pa ako nije priša poslat ću ti fotokopiju. Inače radi se o vrlo stabilnom kristalnom oscilatoru koji je nešto starije proizvodnje ali je zato stabilniji.
Postoje dva kućišta: jedno sa spomenute 3 nožice sa donje strane, a kod drugoga su pinovi sa bočne strane.Kada gledaš odozdo, nožice su bliže tebi.Lijeva je broj 1, i to je izlaz.Srednja nožica je masa i kućište, a desna je napajanje.
Napajanje je 9V, izlaz je sinusni 1Vpp na impedanciji od 750 Ohma.Snaga napajanja je 90mW.
Ovo ti je dovoljno da  možeš nešto početi.
Da još spomenem, kroz rupicu na boku dosegneš trimer za podešavanje frekvencije.
Adresa ti je u Call book-u ovdje na sajtu OK??

Edit: hm ovo je cini mi se vrlo ozbiljan tcxo, sa vrlo dobrom faznom stabilnoscu, nasao sam i jedan dokumenat iz 1984. godine gde su odradjena merenja ovog oscilatora, dole u atacmentu.


Attached Files
.jpg   DSC_2284[1].jpg (Size: 1,27 MB / Downloads: 31)
.pdf   VASILJEVIC.D.ETAN.1984.2.pdf (Size: 228,7 KB / Downloads: 14)
Reply
Lep primerak oscilatora, to se "ne baca", to su i kinezi provalili pa sad prodaju i polovne oscilatore na Ali, ima "ludilo" primeraka ali sad kinezi "znaju šta prodaju", čak su im cene skočile 3-4 puta od kada sam prvi put video neke polovne primerke!

Uglavnom, nezgodna mu je frekvencija pa ne može da ide direktno na Si5351, on radi od min 10MHz.

Možda sa drugim PLL-om, potraziću neke, ima TI neke samo da vidim da li radi sa tim frekvencijama.

---

Evo samo slikovite razlike izmedju tog Pupinovog TCXO i nekog "modernog" BAW oscilatora, Pupin je bolji "mnogo", "bije" ovaj TI 60dB razlike Smile


.jpg   osc.jpg (Size: 440,13 KB / Downloads: 13)
Reply
Koristili su ga i u vojne svrhe za radare, koliko mogu da nadjem na netu, zao mi je samo sto nisam celu onu kutiju poneo, a nisam ni zapamtio koje frekvencije su bile na bnc izlazima, video sam da ima par izlaza razlicitih frekvencija, na brzinu sam to "spakovao" : ) i bio je i jedan pot ispog kojej je pisala rezolucija 1ms od pota minus do pota plus, znaci mogla je direktno da se steluje fino frekvencija, bilo bi interesantno videti na koji nacin ali bese mu sad. Sta bi mogao korisno od ovog tcxo napraviit? Mozda da ga zrtvujem i vidim kakav mu je sklop grejanja? Bar da je 12MHz meni bi savrseno odgovarao za src i usb bridge kao master klok.

Miki ako ti treba onaj nas sto smo crtali, stoji to i dalje na easyeda, ako ti treba mogu da to zavrsim do kraja samo reci! Stigli smo do onog PNP,NPN spoja gde smo ustanovili da ne moze tako jer se onaj drugi tranzistor tyako ponasao kao prekidac i tu smo stali, znaci rebalo bi vratiti na jedan tranzistor ali bi kutija ako se dobro secam u tomslucaju bila pod naponom, zato smo pokusali dodati drugi tranzistor da oklop bude pod masom. AKo treba mogu okaciti shemu i jednog i drugog.
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)